5 dolog amit látni kell Bagdadban

Al Rasheed utca Bagdad

Bagdadot és Irakot hosszú ideig a háborúkkal és a bizonytalansággal társították. Valóban évtizedekig egyik katasztrófa követte a másikat. Az 1980-as évek iraki-iráni háborúja után az ország szinte azonnal belesodródott az 1991-es Öböl-háborúba. A 2003-as amerikai inváziót követően az etnikai és vallási konfliktusok 2006-2007-ben polgárháborúhoz vezettek. A közelmúltban pedig az Iszlám Államnak nevezett terrorszervezet terjeszkedésének esett az ország nagy része áldozatul.

De a dolgok megváltoztak Irakban és megszülettek az első lépések az iraki turizmus felélesztésére. Bár a zsúfoltság és káosz miatt nehéz elképzelni, hogy egykor Bagdad volt az arab világ spirituális központja, mégis van valami egyedülálló varázsa a Tigris folyó partján fekvő városnak.

Amikor az iraki kormány turistavízumot kezdett kiadni, egyedül vágtam neki az útnak, amely végül életem egyik legjobb utazása lett. Bagdad nem egynapos város. Több napra van szükség a látnivalók és a nagyszerű kávézók, éttermek felfedezésére. Az alábbiakban 5  látnivalót emeltem ki, amelyet az iraki fővárosban leginkább semmiképpen sem szabad kihagyni.

1. Sétálj az Al Rasheed utcán, a Bagdadi soukban és az al Mutanabbi utcában

Az arab országok városainak egyik legfontosabb része a bazár (souk). A bagdadit sem szabad kihagyni, bár tény, hogy az iráni bazárok némelyike (Isfahan, Tabriz, Rasht) felülmúlja azt. A bazárt az Al Rasheed utcán sétálva éred el, amelynek mentén a gyarmati építészet még kopottan is remek példái sorakoznak. Az Al Rasheed utca a bagdadi éjszakai élet központja volt az 1940-es években, számos klubbal, színházzal és mozival és a mai napig központi szerepet játszik Bagdad kulturális és politikai életében.

Bagdad Tigris folyo partja
Bagdad, a Tigris folyó partja
A hires Shabendar kávézó Bagdadban
A hires Shabendar kávézó

Az ikonikus Tigris folyóval párhuzamosan sétálva feltűnik a piac, amely az árusított termékek szerint különböző részekre van felosztva. A leghíresebb a réz bazár (al-Safafeer), amelyet a réz színéről neveztek el, egyben történelmi nevezetesség. Sajnos az olcsó kínai és indiai változatok beáramlása veszélyezteti a rézművesség évszázados hagyományait és mára már csak néhány művész maradt, akik megpróbálják megőrizni ezt a kulturális örökséget.

Nem sokkal a bazár után eljutunk a 10. századi költőről elnevezett Al Mutanabbi utcába. Az út mentén ma is látható az ezer éves könyvpiac, amely az utcát és annak kávézóit az értelmiség elsőszámú találkozóhelyévé tette.

2. Iraki Múzeum, a világ egyik legnagyobb régészeti gyűjteményével

A viharos múltú Iraki Múzeum az ország legfontosabb gyűjteményét őrzi. Gertrude Bell, a „női Arábiai Lawrence” alapította az első múzeumot, amely a világháború utáni első régészeti munkálatok során felfedezett tárgyakat gyűjtötte össze. (Körülbelül tízezer régészeti lelőhely található jelenleg Irakban, amelyek közül még sok feltárásra vár.)

A múzeum gyűjteménye a két folyó közötti, Mezopotámiának nevezett területről származó, amely a mai Irak jelentős részét magában foglaló ókori sumér, asszír és babiloni civilizációk műtárgyait mutatja be.

A 2003-as amerikai invázió utáni hatalmas káoszt kihasználva a Múzeum értékes gyűjteményét kifosztották, amelyet a történészek a történelem egyik legnagyobb kulturális és régészeti tragédiájának titulálnak. Nem kis erőfeszítésbe került meggyőzni a helyi lakosokat hogy visszaszolgáltassák a tárgyakat vagy a csempészektől visszaszerezzék az ellopott tárgyak egy részét.

A múzeum hosszú évek óta tartó bezárás után éppen akkor nyitott meg amikor ott jártam 2022 márciusában és jelenleg Bagdad egyik legfontosabb turisztikai látványossága.

Iraki Múzeum Bagdadban
Iraki Múzeum Bagdadban

3. Régi Al Mustansiriya iskola

Mivel a bagdadi és iraki turizmus még gyerekcipőben jár, a látnivalók nincsenek igazából kitáblázva. Bár Bagdad egyik leghíresebb történelmi emléke, de még a google térképen sem szerepel. A bazár környékén barangolva azonban belakadtam az iskola díszes bejáratába. Az impozáns iskola az Abbászida korszakban épült vallási iskolaként (medresze) a 13. században. Egyesek szerint ez volt az első egyetemként működő iskola a világon, gazdag könyvtárral, előadóhelyekkel és szobákkal a benntlakó diákok számára. Abban az időben ez volt az arab világ oktatási központja.

Regi Al Mustansiriya iskola
Régi Al Mustansiriya iskola Bagdadban

4. Mártírok emlékműve (Al Shaheed emlékmű)

Ez a lenyűgöző emlékmű egy hatalmas kettéválasztott türkizkék kupola, ahol a két rész között örök láng ég. Az iraki-iráni háborúban (1980-1988) életüket vesztett katonák százezreinek állít emléket. Szaddám a háború tetőpontján, 1981-1983-ban rendelte el felállítását egy nagyszabású projekt részeként, amellyel Bagdadot akart attraktívabbá tenni. Ekkor épült a Győzelmi ív és az Ismeretlen Katona emlékműve is. Korábban az emlékmű részeként üvegvitrinben őrizték a mártírok holmiját.

Mártírok emlékműve Bagdadban
Mártírok emlékműve Bagdadban

5. Al Kadhimiya mecset

A külvárosban található Bagdad legszebb mecsetjének meglátogatása több időt vesz igénybe. Ez Irak egyik legfontosabb síita zarándokhelye, ahol a siíták összesen 12 imámja közül kettő van eltemetve.

Hasonlóan Najafhoz és Karbalához, a másik két jelentős síita zarándokhelyhez Ali imám és Hussain sírjával, a mecset belsejét lélegzetelállító tükrök és színes csempék díszítik.

Al Kadhmaniya mecset kívülről Bagdadban
Al Kadhmaniya mecset kívülről Bagdadban

Mint minden szent hely esetében, a nőknek az egész testüket takaró abayát kell viselni, hogy beléphessenek a komplexumba.

Ez csak egy rövid lista a legnépszerűbb helyekről, amelyeket Bagdadban érdemes meglátogatni, hiszen ezen kívül még számos más látnivaló is található az iraki fővárosban és környékén. Bár mindig figyelni kell az aktuális helyzetet, ma már biztonságosnak mondható Irakba utazni turistaként.

Még mindig kevés a külföldi látogató, így igazi felfedezőnek érezheted magad Bagdadban.

Simigh Agnes

Agnes Simigh

Idegenvezető, blogger

Az Alternativ Utak alapítója
Angol nyelvű utazási blogom: www.voiceofguides.com