Amit érdemes tudni Tunéziáról

Monastir

Ha most először mész arab országba, jó választás lehet Tunézia. Ez Libanon mellett a legnyugatiasabb arab ország, és nagyjából olyan messze van, mintha Dél-Olaszországba repülnél. Bár Tunéziát gyakran a tengerparti nyaralással azonosítják, ennél sokkal többről szól. Jópár világörökségi látnivalója van, mint például Karthágó, Tunisz és Kairouan medinája, Dougga romjai, valamint el Jem amfiteátruma, mégis sokakat a Csillagok Háborúja forgatási helyszínei hoznak elsősorban lázba. A Tatooine bolygó, Tunézia sivatagi tája volt ugyanis Luke Skywalker otthona a filmben. De itt van a világ legnagyobb mozaikgyűjteménye, berber falvak és földalatti házak, sivatagi programok, kanyonok és oázisok, hangulatos medinák (óvárosok), erődök és mecsetek.

Csak a legfontosabb látnivalók megtekintéséhez minimum egy hétre van szükség.

A római időkben Tunézia egy Afrika nevű tartomány volt, amely folyamatosan bővítette határait, és végül az egész kontinensnek kölcsönözte nevét. Az ország Afrika, Európa és a Közel-Kelet metszéspontjában található. Annak ellenére, hogy arab ország, sok tekintetben közelebb áll Európához. Tunéziából gyorsabban el lehet jutni Rómába vagy Párizsba, mint Kairóba vagy Ammanba.

Alapinformációk

Fekvése

Tunézia nyugaton Algériával, délkeleten Líbiával határos. Az ország déli részét a Szahara borítja, északkeleti részét pedig az Atlasz hegység folytatása, a Dorsal hegyvonulat szeli át, emiatt helyenként meglehetősen zöldbe borul a táj és kölönleges élmény a szerpentineken hegyi falvak érintésével átszelni a kopár hegyeket.

Tunezia hegyi falvak Matmata fele
Tunézia hegyi falvak Matmata felé

Népesség

Körülbelül 12 millió, ebből csaknem 2.7 millió ember él Tuniszban és annak agglomerációjában.

Terület

163 610 km2

Pénznem

Tunéziai dinár (1 USD ~ 3 TND, 1 EUR ~ 3,3 TND). Az árfolyam nagyjából fix, így mindegy, hogy hol váltasz, bankban vagy az utcán.

Nyelv

Az arab az elsődleges nyelv, de a franciát is sokan beszélik a gyarmati múltra való tekintettel. Ez az üzleti élet nyelve, Tunisz városrészeinek és utcáinak francia nevei vannak. Más arab országgal ellentétben (Libanont leszámítva) megmaradt a gyarmati idők nyelve, mert a 30 évig hatalmon lévő Habib Bourguiba elnök (1957-1987) ragaszkodott a kétnyelvűséghez. Ö sok szempontból a nyugati mintában látta az ország fejlődését.

Egy hét Tunéziában útvonalterv

A kiadványok és a hivatalos beszédek irodalmi sztenderd arabul jelennek meg, amelyet az arab világban is használnak. Tunéziának is van azonban saját nyelvjárása, a tunszi vagy derja, amit szóban használnak és ami szinte érthetetlen a Magreb országokon (Tunézia, Marokkó, Algéria) kívül.

A tunszi arab, olasz, spanyol, francia és berber szavakat kölcsönzött. A berbert csak néhány helyen használják az ország legdélebbi részén.

Franciául jól lehet boldogulni a városokban. A fiatalok egy része és a turizmusban dolgozók beszélnek angolul is, így Tunéziát egyedül utazva is könnyű felfedezni.

Vallás

Tunézia Marokkóval és Algériával együtt a Magreb (ez arabul Nyugatot jelent), az arab világ legnyugatibb része. Ez a leghomogénebb arab ország, ahol szinte a teljes lakosság arab és a szunnita iszlám Maliki ágát követi.

Tunézia első lakói a berberek voltak, akik az arabokkal vegyültek, és lassan áttértek az iszlámra. Az itteni iszlámban fontos szerepet kapnak a szúfi elemek és a helyi hagyományok, hiedelmek. Emiatt minden városban lehet találkozni valamilyen nagy tiszteletben álló embernek állított szentéllyel (zaouia), akit az emberek és Isten közötti közvetítőnek tekintenek.  

Tunis Zaytuna mecset
Tunisz Zaytuna mecset

Tunézia a felszínen egy modern, nyugatias ország, ahol a nők az arab világban a legnagyobb szabadságot élvezik és az iszlámnak egy liberálisabb változatát gyakorolják. Az iszlám fontos szerepet játszik, de nem része a kormányzásnak. Habib Bourguiba elnök idején az általános iskolákban heti egy-két órára csökkentették az iszlám vallás tanítását, a középiskolákban pedig szinte teljesen megszűnt. Ilyenkor is az iszlám történetével foglalkoztak inkább, és olykor franciául tartották.

A tunéziaiak a valláshoz való viszonyukat tekintve nagyon különbözőek. Elsősorban vidéken jellemzőbb a konzervatív vallásosság. Altalában az emberek meglehetősen nagy szabadságot élveznek abban ahogy a vallást gyakorolják .

Bár kávézokban nem kapható, de bárokban fogyasztanak alkoholt, és ha nem is minden sarkon, de bizonyos üzletekben kapható. Még helyi sör is van, a Celtic.

Függetlenség

1956. március 20-án vált független köztársasággá. Algériától eltérően Tunézia csupán gyarmat volt, nem tekintették Franciaország részének.

A Franciaországtól való függetlenedés után Tunézia a legtöbb arab országgal ellentétben nem az arabosítás útját választotta. Tunézia első elnöke, Habib Bourguiba úgy gondolta ugyanis, hogy az Európával való együttműködés jobban szolgálja az ország gazdasági érdekeit. Sok tunéziai külföldön él vagy dolgozik, amely meglehetősen nyitott társadalmat hozott létre. Az ő hazautalásaik jelentősen hozzájárulnak az ország gazdaságához.

Tunézia egyébként is sok tekintetben más utat választott, mint az arab országok:

– Az első muszlim ország, amely betiltotta a rabszolgaságot 1841-1846 között több rendeletben

– 1861-ben az első arab ország, amely alkotmányt fogadott el

– Az egyetlen arab ország, ahol nincs következménye a hitelhagyásnak

További érdekességek Tunéziáról

– Tunéziában nyugati stílusú munkahét van, szombat és vasárnap a szabadnap

– A tuniszi Bardo Múzeumban található a világ legnagyobb mozaikgyűjteménye (ez most ideiglenesen zárva, de nézz utána, hogy amikor utazol látogatható-e már)

– Tunézia az Angol Beteg és a Csillagok Háborúja-trilógia forgatási helyszíne

– Hihetetlenül sok olajfa van, nem véletlen, hogy Tunézia a világ egyik legnagyobb olívaolaj-termelője

– Az első Európán kívüli ország, amely 1995-ben társulási megállapodást írt alá az Európai Unióval

Olajfa ültetvenyek Dougga mellett
Olajfa ültetvények Dougga mellett

Mi történt 2011-ben és 2015-ben?

A 2011-ben a Közel-Keleten végigsöprő Arab Tavaszt a tunéziai események robbantották ki. Az egész 2010. december 17-én kezdődött, amikor Mohamed Bouazizi zöldség- és gyümölcsárus felgyújtotta magát Sidi Bouzidban miután megtiltották, hogy engedély nélkül árulja termékeit a belvárosban. Tüntetők tízezrei gyűltek össze Tuniszban a Habib Bourguiba sugárúton, akik elsősorban a fiatalok magas munkanélkülisége ellen emelték fel hangjukat. Ben Ali elnök 2011. január 14-én a Tunézia nemzeti virága után elnevezett Jázmin Forradalom közepette menekült el az országból.

A tüntetések szinte azonnal átterjedtek más arab országokra is, kezdve Egyiptommal, ahol az események Hoszni Mubarak elnök leváltásához vezettek kevesebb mint egy hónappal azután, hogy a tunéziaiak megbuktatták Zine al-Abidine Ben Ali elnököt.

A 2015-ben sorozatban három egymás után elkövetett merénylet turistákkal az áldozatok között nagy csapás volt a gazdaság egyik legfontosabb szektorát jelentö turizmusnak. Évente látogatók millióival ugyanis a Földközi-tenger egyik legjobb ár-érték arányú úticéljaként szerzett hírnevet magának.

Dar, Medina, Zaouia

Dar

A Dar szóval gyakran találkozol Tunéziában. Ez tipikus tunéziai ház központi udvarral, amely tágas, hűvös teret biztosít még forró napokon is úgy, hogy beengedi a fényt (hasonlóak a marokkói riadokhoz). Az udvart több szoba veszi körül. A tetőteraszokat néha alvásra használták, a dar-ból kialakított szálláshelyeknél általában itt van a reggeliző. Erdemes ilyenekben megszállni, ha van az adott városban.

Sidi Bou Said Dar Ennejma Ezzahra
Sidi Bou Said Dar Ennejma Ezzahra

Medina

Szinte minden városnak van egy medinája, óvárosa ami általában az elsőszámú látnivaló, és mindegyiknek van valami egyedi jellegzetessége. Tunisz medinája színes ajtóiról ismert, a sousse-i rendkívül élénk, az el Kefben található hegyoldalnak építettfekvése és egyszerűsége, a kairouani igazán autentikus, a sfaxi ütött-kopott házaival egy utazás a múltba.

A medinában találhatók mecsetek, hammamok, szentélyek, karavánszerájok és a souk (az arab világban így hívják a bazárt). Az épületek Mohamed próféta medinai házához hasonlóan udvarok köré épültek. A medina szűk utcái pedig pratikusan árnyékot adnak a forró napokon.

Kairouan medina
Kairouan medina
Tunis medina
Tunis medina

A sikátorok sokasága miatt kaotikusnak tűnik, és gyorsan el lehet veszteni a tájékozódást. De ez benne a legjobb! Csak sodródj egyik utcából a másikba, amíg el nem éred a nagymecsetet, amely általában a medina közepén áll.

A medinákat gyakran megerősített falak veszik körül, amelyek védelmi célokat szolgáltak, kapui (bab) pedig szabályozták az átjárást.

Zaouia

A kis fehérre festett építmények Tunézia-szerte a marabout (muzulmán szent férfiak) sírjai. A Tunéziában gyakorolt iszlámban a szúfi hagyományoknak fontos szerepük van, és gyakran keresik fel e nagytiszteletben álló személyek sírját. Általában tartalmaz egy imatermet és néha szállást is a látogatók számára. Ennek legjobb példái Kairouanban vannak.

Kairouan Zaouia Sidi Sahab
Kairouan Zaouia Sidi Sahab

Hogy lehet eljutni Tunéziába?

Vízum: Magyar állampolgárok számára vízummentes az utazás Tunéziába, amely 90 napos tartózkodára jogosít fel.

Repülővel: Budapestről egyrészt Lufthansával frankfurti átszállással lehet eljutni.

Az Easyjet fapados légitársaságnak közvetlen járata van Genfből Enfidha-Hammametbe, egy útra már 35-50 euróért, illetve Genfbe is el lehet jutni Easyjettel Budapestről. Igy ha jól kijön a menetrend, ez lehet a legolcsóbb verzió.

Olcsó repjegyeket érdemes a Skyscanneren, a Google Flights-on és a Wayaway-en keresni.

Az új repülőjegyfoglalóoldal, a Wayaway nagy előnye, hogy a fapados légitársaságokat is kilistázza, és egyetlen kattintással az árakat poggyásszal vagy anélkül is rögtön látni lehet, nem csak foglalás közben. Ráadásul minden alkalommal, amikor repülőjegyet foglalsz, azonnali pénzvisszatérítést kapsz. Ez aprópénz ha csak repjegyet foglalsz, de ha a Wayawayen keresztül foglalod a szállásod a booking-on, bérelsz autót, vagy foglalsz helyi városnézést, akkor már megéri 49.99$-ért éves tagságot is vásárolni. A kódommal (VOG) további 10% kedvezményt kapsz a tagdíjból.

Közúton: Algériából, Oum Teboul az átkelőhely Tunézia és Algéria között. Ezzel a határátlépéssel azonban nincs személyes tapasztalatom.

Komp: Franciaországból és Olaszországból is el lehet komppal jutni Tunéziába. Ez olcsóbb, de hosszabb és mivel nem közlekedik minden nap, jobban át kell gondolnod a programot.  Az alábbi városokból vannak kompjáratok Tunéziába:

– Genova vagy Civitavecchia (Olaszország) – Tuniszba

– Marseille (Franciaország) – Tunisz

– Palermo (Olaszország) – Tunisz

Palermóból Tuniszba körülbelül 12 óra a kompút, és kb. 40-50 USD-ba kerül. Természetesen jóval tovább tart és sokkal többe kerül, ha Genovából indulsz. A Marseille-ből induló komp körülbelül egy napos menetidejű, és 100-130 USD-ba az ára.

Itt foglalhatod le a kompjegyed.

Mikor érdemes Tunéziába menni?

Attól függ, hogy milyen jellegű utazást tervezel. Július-augusztus a főszezon, ilyenkor a legmagasabbak az árak és tömegesen érkeznek a turisták.

Ha azonban kulturális körutat tervezel, akár hátizsákkal, akár autóval, a nyári és a téli hónapokat egyaránt érdemes elkerülni. A hőmérséklet nyáron szinte elviselhetetlen a sivatagban, és meglepően hideg télen. A legtöbb helyen pedig nincs fűtés. Bár ebben az évszakban kevés a turista, és jóval alacsonyobbak az árak.

A déli sivatagos területeken a szeptember végétől novemberig és a márciustól május elejéig tartó időszak a legjobb időszak. Ilyenkor viszont kicsit hideg van úszni.

Egy hét Tunéziában útvonalterv

En május elején tettem egy körutat, amikor kellemes, olykor már igazán meleg is volt. Egyik nap 38 fokra emelkedett a hőmérséklet az ország déli részen. Vagyis május elején is előfordulhat kánikula, de általában még nincs túl meleg, és voltak hűvös reggelek is.

Decemberben és januárban viszont a Douz és Tozeur városokban tartott Oázis fesztiválokra érdekes lehet ellátogatni.

Hogyan közlekedjünk Tunéziában?

Tunéziában könnyű vonatokkal és iránytaxikkal (louage) közlekedni. Több repülőtere is van, amelyek mindegyikéről indul járat Tuniszba, de nem minden nap.

Vonattal Tuniszból a déli Tozeurig könnyen el lehet jutni. A vasútállomások ráadásul a város központjában helyezkednek el.

Itt találod a tunéziai vonatok menetrendjét.

Lézard Rouge: Sajnos már jópár éve nem működik az egykori bég felújított vonata, amely szurdokok fölött haladva festői utat tesz meg Tozeur környékén. 2023 májusi látogatásom során még zárva volt. Ha érdekel kérdezz utána, hátha ismét megnyitják.

Louage

Személyautó vagy kisbusz, amivel a városok között lehet közlekedni. Tuniszban három taxiállomás is található, attól függően, hogy hová szeretnél menni.

Biztonságos ország Tunézia?

Bár a 2015-ös támadássorozat meglepetést okozott a mérsékelt iszlám országban, Tunézia meglehetősen biztonságos ország.

2023 májusában azonban a fokozott biztonsági ellenőrzés ellenére négy ember meghalt egy támadásban Djerba szigetén a zsinagógánál az éves zsidó fesztivál idején. Ez volt az első támadás a 2002-es támadás óta, amikor 21-en, köztük sok német turista vesztette életét. A zsidó fesztivál idején ezért érdemes elkerülni Tunéziát, különösen Djerbát.

Djerba El Ghriba Synagogue
Djerba El Ghriba Synagogue

Biztonságos Tunéziában vezetni?

A közel-keleti és az arab országok általában kaotikus forgalmukról híresek, ahol az emberek túl gyorsan vezetnek és figyelmen kívül hagyják a szabályokat. Tunéziában viszont viszonylag egyszerűen lehet közlekedni. Tuniszt leszámítva, ahol hektikus a forgalom, és nem szokás betartani a közlekedési szabályokat.

Ha hátizsákkal is utazol,  a Tatouine környéki berber falvak, Matmata és a Tozeur környéki oázisok bejárásához jobb autót bérelni vagy csoporthoz csatlakozni, mivel délen szinte egyáltalán nincs tömegközlekedés.

Hogyan öltözz fel Tunéziában?

Annak ellenére, hogy Tunézia egy nyugatias ország az arab országok között, mégiscsak egy muszlim országról van szó, ahol az üdülőhelyeken kívül, különösen a konzervatívabb vidéken vagy a vallásos Kairouan városában visszafogottan illik öltözködni.

Tunéziai nők a Sousse-i nagymecset mellett
Djerba Houmt Souk
Djerba Houmt Souk

A mecsetekbe való belépéskor a nőknek az egész testüket hajukat is el kell takarni. Amiatt ne aggódj, ha nem így készültél, mert általában adnak egy kendőt vagy ruhadarabot a bejáratnál.

A külföldiek ugyan csak a mecsetek udvarára léphetnek be, az imaterembe nem, de ez a szabáy akkor is érvényes.

Olcsó Tunézia?

Igen, ha elkerülöd a turistacsapdákat!

Amelyeket egyébként elég nehéz elkerülni. Ez az egyik dolog, amit nem szeretek Tunéziában; még a kis boltokban is a tényleges árnál ötször többet kérhetnek csak azért, mert külföldi vagy. Ezért jobb, ha mindig előre megkérdezed az árat, még akkor is, ha egy pohár vizet veszel a szupermarketben vagy megiszol egy csésze kávét. A taxisofőrök azt mondják taxiórával utaznak, de azzal is sokszor csalnak és hirtelen megugrik az összeg.

Már a reptérre érkezéskor résen kell lenned, pedig itt a legkönnyebb csapdába esni, mert ilyenkor nem sok fogalmad van a költségekről. Megkérdeztem egy tunéziai férfit, aki mellettem ült a gépen, hogy körülbelül mennyi a reális összeg egy transzferért a belvárosi szállodába. Erre ő vagy 10 percig beszélt róla, mondván, még neki is nehéz elkerülni, hogy átverjék, és arra a következtetésre jutott, hogy ez egy külföldinek szinte lehetetlen.

Azt ajánlotta, hogy ne közvetlenül a födszinti kijáratnál üljek taxiba, hanem menjek fel az emeletre, ahol a taxik kedvezőbb árakat kínálnak. Valamiért az első emelet ezúttal zárva volt, így a lenti taxisokkal kellett mégiscsak egyezkednem. A központ mindössze 15 perces útra van, tehát legfeljebb 30 TND-ba (10 USD) kerülhet. Hazafelé a reptérre indulva még kevesebbet, mindössze 20 TND-t fizettem a reptéri transzferért. Késő este azonban 50%-kal magasabbak lehetnek az árak.

Tehát hogyan lehet a legjobban elkerülni a taxis csalásokat Tunéziában?

A feszültség és a felesleges viták elkerülése érdekében érdemes előre megbeszélni az árat vagy a Bolt applikáción keresztül kell rendelni, ahol a célállomás megadása után rögtön látod az árat

Mi mennyibe kerül?

A tunéziai árak (1 $ ~ 3 TND)

Helyi sör (kelta):

Egy üveg víz (1,5 l): 900 cent

Egy liter benzin: 1,8 TND

Szendvics: 4,5 – 5 TND

Belépődíjak: 2,5 – 12 TND

Olcsó szállás: 55 – 120 TND két fő részére

Autóbérlés nyolc napra: 180-220 EUR

Főétkezés (ojja, kuszkusz): 15-18 TND

Hal- vagy tengeri herkentyű: 25 000 TND-től

Utazás a TGM-mel Karthágóba: kevesebb mint 1 TND szakasztól függően

Taxi a repülőtérről és a repülőtérre: 30 TND/20 TND

A szállás ára az évszaktól függ. En május elején a főszezonon kívül voltam Tunéziában.

Mit kóstolj meg Tunéziában?

Ha tunéziai ételekről beszélünk, mindenképp ismerned kell a harissát. Ez egy vörös szósz, amelyet szárított összetört chiliből, fokhagymából és sóból készítenek. A harissa miatt a legtöbb étel erős.

A tunéziai konyha sokkal több mint a kuszkusz. Persze ezt is meg kell kóstolni, hiszen a Magreb régió (Tunézia, Marokkó, Algéia) nemzeti étele, amit hússal vagy tenger gyümölcseivel is kérhetünk. De ezen kívül még sok más tunéziai specialitás is létezik. A hosszú tengerparttal rendelkező Tunéziában könnyű megtalálni a tenger gyümölcseit és a különféle halakat. Tonhalat gyakran használnak salátákban és szendvicsekben. A Tunisz melletti La Goulette halas éttermei erre specializálódtak.

Merguez: fűszeres bárány- vagy kecskekolbász

Az Ojja paradicsom, harissa és hagyma szószban buggyantott tojásból készült étel. Többféleképpen is elkészíthető kolbásszal (merguez), tenger gyümölcseivel, csirkével vagy tojással.

Ojja with seafood
Ojja with seafood

Tunéziai gyorsételek

Sokféle finom tonhallal, csirkével, kebabbal vagy májjal, rengeteg zöldséggel és salátával töltött szendvics van Tunéziában. A szendvicsek nagyjából abban különböznek, hogy milyen kenyeret használnak az elkészítéséhez. A “Makloub” vagy a “Malouf” az egyik leggyakoribb.

tunéziai szendvicsek
tunéziai szendvicsek

Brik: Vékony, rántott tészta, általában tonhallal, hússal, tojással és sajttal töltik.

Fricassé: sült briós burgonyával, harissával, tonhallal, fekete olajbogyóval, kemény tojással és tunéziai salátával

Lablebi: tunéziai csicseriborsó pörkölt

Bambalouni: édes tunéziai fánk

Kafteji: népszerű tunéziai köret sütőtökből, burgonyából, paradicsomból, paprikából és tojásból, Mechouia salátával

Mechouia saláta: egy tunéziai grillezett saláta paradicsommal, harisszával, fokhagymával, olívaolajjal és fűszernövényekkel.

Szendvics finom tunéziai mlewi kenyérrel (harissával, sajttal, tojással, tonhallal és egyéb mással töltve)

A konyha Tunézia egyik csúcspontja és rengeteg jó helyi étterem van, ahol ezeket a tunéziai specialitásokat meg lehet kóstolni.

Tipp: Ha nincs menü vagy itallap, először kérdezd meg mennyibe kerül, nehogy akkor döbbenj le, amikor fizetni kell.

Menta tea: Mivel alkoholt nem árulnak minden sarkon, a mentatea a legáltalánosabb ital, még a forró nyári napokon is. Különleges, mert manduladarabokat adnak hozzá.

Tunéziában van egy saját főzésű, Celtic nevű bier.

Remélem hasznosnak találtad ezeket az információkat, és segített jobban megérti ezt az arab országot. Egy ideális autós útvonaltervezéshez ebben a posztban írtam. Azonban minden arab ország más, olvasd el a Libanonról és Irakról szóló cikkeimet is.

Simigh Agnes

Agnes Simigh

Idegenvezető, blogger

Az Alternativ Utak alapítója
Angol nyelvű utazási blogom: www.voiceofguides.com