Rólam

Rólam

Simigh Ágnes vagyok, utazó blogger és már több mint 15 éve idegenvezető. Európai buszos körutakkal kezdtem (Svájc, Olaszország, Franciaország, Ausztria stb.), amiket télen egzotikus desztinációk követtek Indiába, Malajziába.

Szabadidőmben alig vártam, hogy felkapjam a hátizsákomat és egyedül nekivághassak olyan országoknak, amikről nem sok fogalmam van, de a legtöbb embernek biztos nem jut eszébe. Először Ománba, majd nem sokkal később Iránba jutottam el egyedül hátizsákos utazóként. És ezek az élmények alaposan megváltoztatták a gondolkodásomat.

egyedül nökent Iranban, Talht-e Suleyman
Irán, Takht-e Soleyman
Irak, Ukhaidir erőd

Olyan helyekre vágytam, amelyek egyszerre voltak titokzatosak, ismeretlenek és egyben a legtöbbet formálták személyiségemet és gondolkodásomat.

Az utazásnak nem csak arról kell szólnia, hogy “szép helyekre” jutunk el. Ha tudatosan utazunk, abból rengeteget tanulhatunk.

Én egyedül utaztam, de nem magányosan. A helyiekkel beszélgettem, volt, hogy náluk szálltam meg és hallgattam boldog vagy szívszorító történeteiket. A legismeretlenebb és a média által legfélelmetesebbnek lefestett országokban éltem át a legpozitívabb élményeket. (nem állítva, hogy nem történtek kellemetlen dolgok persze).

Sokszor idegenként befogadtak otthonaikba, vendégül láttak és családtagként kezeltek. Ki gondolta volna, hogy az irakiak a legvendégszeretőbbek a világon. De megérintett azoknak a libanoni embereknek is a küzdelme, akik a történelem egyik legnagyobb pénzügyi válságát élik át a társadalomba szinte kiirthatatlanul beágyazott vallási felekezetek szerinti megosztottság és korrupció miatt. Irán, az egyik legnegatívabban bemutatott ország a médiában pedig egészen másnak bizonyult, mint amit egyáltalán el tudunk képzelni.

Így lettem a Közel-Kelet rajongója.

Később visszatértem a legtöbb térségbeli országba, hogy alaposabban felfedezzem őket, és még messze nem fejeztem be. A Közel-Kelet jó ismerője akarok lenni és aztán Közép-Ázsia felé kacsintgatok.

A Közel-kelet története tele van konfliktussal, küzdelemmel, folyton más országokkal vívott háborúk vagy éppen belső feszültségek terhelik. Mindezek ellenére nagy tévedés lenne egy kalap alá venni még a nevében hasonló Iránt vagy Irakot is.

Egyetlen közös nevező van a térség országai között: az igazi vendégszeretet, amely úgy tűnik, hogy a nyugati világban feledésbe merült, de ilyen formában már biztos nem létezik.

Ugyanakkor ez a régió az egyik leginkább alulértékelt turisztikai célpont valószínűleg azért, mert amit nem ismerünk attól félünk es ha valamit egyáltalán a médiában hallunk, az nem éppen a térség pozitív arcát mutatja.

Voice of Guides – angol nyelvű blogom

Angol nyelvű utazási blogomon rengeteg fontos tudnivalót megosztottam a közelkeleti utazásaimról ami hasznos lehet ha te is egyedül utazol oda.

Mi a küldetésem

Szeretnélek arra ösztönözni, hogy olyan helyekre utazz, “amiről éppen fogalmad sincs” és hogy egy jó adag kiváncsisággal és tanulási vággyal indulj neki egy utazásnak.

Elfogulatlan információkkal (nem elrejtve a negatívumokat) próbálom az ismeretlen helyeket ismerőssné tenni minnél több ember számára itt és angol nyelvű blogomon keresztül a nemzetközi közönség számára.

Nem csak a környezeti katasztrófák és a globális felmelegedés érintenek bennünket súlyosan. A háború, a járványok, a menekülthullámok, az erőszakos konfliktusok és a gazdasági válságok kevésbé nyitottabbá tesznek bennünket más kultúrák és vallások felé. A médián keresztül gyakran elfogult képet kapunk országokról és emberekről, jobban hiszünk abban, amit olvasunk és hallunk, és alábecsüljük a közvetlen tapasztalatok értékét.

Lalish, a yezidik szent varosa
Lalish, a jezidi vallásúak szent helye iraki Kurdisztánban

Utazásaim során az egyik legnagyobb felismerésem az volt, hogy egyetlen könyv sem pótolhatja az első kézből szerzett tapasztalatokat. A dolgok pedig csak messziről látszanak fekete-fehérnek. Minél többet tapasztalsz, annál bonyolultabbnak tűnik a világ. Amikor utazásaimra készülök, számtalan könyvet elolvasok, amik sokszor már nem friss vagy olykor téves információkat tartalmaznak, és a valóság sok mindenre rácáfol.

Fogyaszd a helyi ételeket, kerülj kapcsolatba a helyiekkel és tanulj!

Az utazás a legjobb módja annak, hogy hidat építsünk a különböző kultúrák közé, jobban tiszteljük egymást, és nyitottak legyünk más életformákra és szokásokra. Mindannyian tanulhatunk a másiktól. És ez most fontosabb, mint valaha!

Kövess Facebookon és Instagramon

Email:info@alternativutak.hu