Szíriai Körutazás: ismerd meg az új Szíriát!
2025. 09.12-09.21
Magyar idegenvezető: Simigh Ágnes
Az út ára: 1600 euró (repülőjegy nélkül)
Csoportlétszám: (min. 8 fő esetén indul, maximum 12 fő)
A jelentkezés kitöltése után emailben küldöm a fizetéssel kapcsolatos részleteket és egyéb tudnivalókat.
2011 előtt Szíria népszerű turisztikai célpont volt a Közel-Keleten. Autentikus arab kultúrájáról, vendégszeretetéről és lenyűgöző, több ezer éves történelmi látnivalóiról volt ismert. És mindez nem tűnt el csak úgy. Az „Arab Tavasz” kitörésével, amely Tunéziából indult, és egy sor más arab országra átterjedt, a dolgok hirtelen megváltoztak. Szíriában az események olyan irányt vettek, amire senki sem számított. A helyzet eszkalálódott, mely hatalmas pusztítással járt és rengeteg emberáldozatot követelt. Ez lett a történelem egyik legbonyolultabb háborúja, amely olyannyira elhúzódott, hogy Szíria a köztudatban a pusztítással vált azonossá, kulturális és történelmi öröksége pedig szinte feledésbe merült. Szíria 2025-ben egészen biztosan más mint 2011 előtt volt, de sokkal több, mint ahogyan azt a média lencséjén keresztül elképzeljük. A nagyszabású károk ellenére az ókori örökség még mindig lenyűgöző. A szíriai konyha az egyik legfinomabb, de az utazás legemlékezetesebb része az, maguk az emberek, akik a mérhetetlen nehézségek ellenére hihetetlenül vendégszeretőek és mindent megtesznek, hogy újjáépítsék országukat.
- Útvonal Röviden
- Részletes Útvonal
- Mit tartalmaz az ár?
- Mit nem tartalmaz az ár?
- Szállások
- Az út legszebb látnivalói, élményei
- Kinek ajánlom a Szíriai körutat 2025-ben?
- Milyen lesz az időjárás?
- Hogy öltözzünk Szíriában?
- Vízum
- Szíriába való beutazás korlátai
- Pénz Szíriában
- Biztonságos Szíria 2025-ben?
- Hol kössek biztosítást?
- Etikus-e turistaként Szíriába látogatni 2025-ben?
- További szem előtt tartandó dolgok
- Egyéni utazás
- Olvasnivaló Szíriáról
Útvonal Röviden
0.nap: Utazás Bejrútba (szeptember 12)
1.nap: Damaszkusz, Maaloula a Szent Kereszt ünnepe (szeptember 13)
2.nap: Damaszkusz (szeptember 14)
3. nap: Mar Musa kolostor, Hama, Homsz (szeptember 15)
4.nap: Aleppo (szeptember 16)
5. nap: Idlib, a “halott városok”, Krak des Chevaliers, borkostoló (szeptember 17)
6.nap: Palmyra, Damaszkusz (szeptember 18)
7.nap: Boszra, Damaszkusz (szeptember 19)
8.nap: Bejrút (szeptember 20)
9.nap: Hazautazás kora reggel Bejrútból (szeptember 21)
A program tekintetében a változás jogát fenntartjuk! (Ez Szíria esetében, tekintve, hogy az ország nagy változáson megy keresztül, fokozottan érvényes.
Részletes Útvonal
0.nap: Utazás Bejrútba (szeptember 12)
Bár vannak már közvetlen járatok Damaszkuszba, de nem olyan sűrűn, vagy telítettek, ezért továbbra is Bejrútból a legegyszerűbb eljutni Damaszkuszba. Igy az első és utolsó éjszakánkat Bejrútban töltjük.
A Pegasus légitársaság alábbi járatával utazunk:
Odafelé: Indulás Budapestről szeptember 12-én 13:45-kor (átszállási idő: 5 óra)
Érkezés Bejrútba isztambuli átszállással 23:30-kor
Visszafelé: indulás Bejrútból 6:25-kor (átszállási idő: 3 óra 20 perc)
Érkezés Budapestre 12:50-kor
1. nap: Damaszkusz, Maaloula- a Szent Kereszt Ünnepe (szeptember 13)
Körülbelül 2 -3 óra utazás, határátkelés után megérkezünk Szíria fővárosába, Damaszkuszba. Damaszkusz a világ legrégebbi, folyamatosan lakott települése. Az óvárosnak köszönhetően Damaszkusz a Közel-Kelet legautentikusabb városa.
Felfedezzük a zsidó és keresztéy negyedet, amelyek pontosan úgy különülnek el az óvároson belül mint 1000 évvel ezelőtt. A keresztéy negyedben áll a Szent Ananiás templom, ami annak a háznak a helyén épült, ahova Jézus Ananiás tanítványát irányította, hogy visszaadja Saul látását. Később keresztény hitre tért, Pálra változtatta nevét és prédikálni kezdett a zsinagógákban. A Szent Ananiás-templom mellett a Szent Pál-kápolnát is megnézzük, ahol állítólag Pált kosárban eresztették le a falakról, hogy elkerülje a római katonákat, akik meg akarták ölni, miután keresztény hitre tért. A 90-es években egymillió zsidó élt Damaszkuszban, a legtöbben 1991-ben vagy 2014-ben távoztak, és ma már csak néhány zsidó család él ott.
Délután Maaloulába megyünk, amely egy kis keresztény enklávé, mindössze egy órányira Damaszkusztól számos fontos templommal és kolostorral. Szíria volt az egyik első hely, ahol a kereszténység kialakult. Maaloula egyike annak a három falunak, ahol az emberek még mindig beszélik az arámit, Jézus nyelvét, vagy annak legalább egy dialektusát, és igyekeznek azt életben tartani. A Szent Bakkhusz és Szergiusz görögkatolikus kolostor után körbetekintünk Maaloulára az egykor felkapott Zafir szállodától, amely most romokban van.
A Szent Tekla kolostort pedig egy lenyűgöző szurdokon keresztül közelítjük meg.


Szíria legnagyobb eseményén, a Szent Kereszt napján veszünk részt, amikor tüzet gyújtanak a Maaloulát körülvevő két hegykiszögellésre, hogy megemlékezzenek arról, amikor Szent Ilona megtalálta a keresztet Jeruzsálemben. Nem véletlenül ekkora időzítettük a programot! Nagy élmény lesz!
Éjszaka Damaszkuszban
2. Damaszkusz (szeptember 14)
A modern városrészben megtekintjük a Nemzeti Múzeumot. Sajnos zárva vannak a szíriai történelem legrégebbi emlékeit bemutató részlegek, ennek ellenére érdemes bemenni, különösen Palmüra sírjai miatt, amelyeket lenyűgöző szobrok díszítettek. A modern negyedben áll a Hejaz-vasút is, amelyet a muszlim zarándokok Medinába szállítására építettek.
Elutazunk a Damaszkusz külvárosában lévő Ghoutába, ahol jócskán látszanak még a légitámadások nyomai, illetve a hírhedt vegyitámadás egyik célpontja is volt.
Ezután Damaszkusz óvárosát fedezzük fel, amely az UNESCO Világörökség része. Ma is működnek a többszáz éves hammamok, de felbukkannak egykori karavánszerájok is. Az óváros igazi gyöngyszemei magas falak, zárt ajtók és kis ablakok mögött rejtőznek. A damaszkuszi házak kívülről egyszerűnek tűnnek. De amikor belépsz, az utcák zaját és a forróságot felváltja a madárcsicsergés és a szökőkút csobogása. A 300 éves Azam palota ennek legnagyobb és legszebb példája.


A nyüzsgő, fémtetővel borított, sötétbe burkolózva misztikus hangulatot árasztó Hamadiye bazáron keresztül érünk el az Omajjád mecsethez, amelyet Mekka és Medina, valamint a jeruzsálemi Sziklamecset után a legszentebb helynek tartanak az iszlámban.
Ezután Damaszkusz óvárosát fedezzük fel, amely az UNESCO Világörökség része. Ma is működnek a többszáz éves hammamok, de felbukkannak egykori karavánszerájok is. Az óváros igazi gyöngyszemei magas falak, zárt ajtók és kis ablakok mögött rejtőznek. A damaszkuszi házak kívülről egyszerűnek tűnnek. De amikor belépsz, az utcák zaját és a forróságot felváltja a madárcsicsergés és a szökőkút csobogása. A 300 éves Azam palota ennek legnagyobb és legszebb példája.


A Sayyida Ruqayyának (Husszein imám lányának) szentelt síita mecset sokkal kisebb léptékű, de felidézi a híres karbalai és nadzsafi mecsetek pompáját Irakban.
Éjszaka Damaszkuszban
Szíriai Körutazás 2025.09.12-09.21 (10 nap)
Ár: 1 600 Euró + repülőjegy
3. nap: Mar Musa kolostor, Hama, Homsz (szeptember 15)
Hosszabb autóút és több száz lépcső vezet fel a rendkívül távoli és különleges Mar Musa (jelentése: Szent Mózes) kolostorhoz. Az ott élők amennyire lehet szeretnék elkerülni a nyílvánosságot, így nem is engedik, hogy a látogatók fotókat készítsenek róluk. Paolo atya, egy olasz jezsuita 1988-ban fedezte fel a romos helyet. Hihetetlen elkötelezettségének köszönhetően három évet a helyi közösséggel töltött, hogy helyreállítsák és életre keltsék a kolostort. Egy olyan helyet akart létrehozni, amely befogadja a muszlimokat és a keresztényeket egyaránt. A kolostor ingyenes szállást és étkezést is kínál kivétel nélkül minden látogatónak, bár a hozzájárulásokat szívesen fogadják.
Ezután az ország szívében lévő Homszba tartunk, ahol szívszorítóak a pusztulás jelei.
Először egy templomhoz mentünk, ahol egy különleges ereklyét őriznek, mégpedig Szűz Mária övzsinórját. A templom közelében áll a jezsuita kolostor, ahol Frans van der Lugt atyát temették el. Homsz leghíresebb látnivalója, a Khalid ibn al-Walid mecset teljesen megsemmisült, de tökéletesen helyreállították.


Hama Szíria negyedik legnagyobb városa, és nem érintette olyan nagy mértékben a háború. Viszont konzervatívabb, mint bármely más szíriai város. Minden nő eltakarja fejét és teljes testét, és sokkal visszafogottabbak is. Hama egy kellemes város, amelynek központját az Orontes folyó szeli át, amelynek partján több száz éves, még működő vízikerekek sorakoznak. Az Azam-palota az óváros leghíresebb látnivalója.


Továbbutazunk északra Aleppóba.
2 Éjszaka Aleppóban
4.nap: Aleppó (szeptember 16)
Az egész napunkat Szíria második legnagyobb városában, Aleppóban töltjük.
Aleppó nagy része elpusztult a háború alatt, és Damaszkusztól eltérően itt a pusztulás jelei még mindig szembetűnőek. Ráadásul Aleppót még a tavalyi nagy törökországi földrengés is érintette. Pénz és munkaerő híján lassan halad az újjáépítés. De még a romok között is érezni, milyen fantasztikus város volt Aleppó és jó látni, hogy milyen lelkesedéssel dolgoznak az emberek a város újjáépítésén.



Az óváros kanyargós sikátorai és a bazár labirintusa olyan középkori hangulatot áraszt, ami sehol máshol nem létezik az országban. Igazán réginek és autentikusnak hat. De talán nem is csoda, hiszen Aleppóról is az a hír járja, hogy a világ legrégebbi állandóan lakott városa. Aleppó történelme a kereskedelemről szól. Mindig nyüzsgő város volt nagy forgalommal.
A bazár kanyargós sikátorai 10-12 km hosszúságban futottak, melyek mentén több ezer üzlet sorakozott. A világhírű, 800 éves aleppói szappangyár a souk (bazár) területén található. Hihetetlen, hogy még mindig a kézzel, hagyományos technikával készítik.
Aleppó leghíresebb látnivalója a citadella, amely egy vulkánszerű domb tetején emelkedik, és fantasztikus kilátást nyújt a városra.


Al-Jdeida-ba, Aleppo hangulatos keresztény negyedébe a modern városon keresztül vezetett utunk, amely fákkal szegélyezett utakkal, városi parkokkal és építészetével francia hatást mutat. Al-Jdeida legfontosabb látnivalója egy maronita templom (a maronita keresztény vallás Szíriából származik), amelyet már teljesen felújítottak.
Az Aleppói Múzeumot sem szabad kihagyni. Damaszkusznál is értékesebb gyűjteménnyel rendelkezik, Szíria legkorábbi történetéből származó leletekkel az ősi mezopotámiai Eblából, Mariból és Ugaritból. A múzeum Max Mallowan (Agatha Chritie második férje) és a francia André Parrot Mariban feltárt leleteit is tartalmazza.
A nap végén felhajtunk a domboldalra, anonnan fantasztikus a kilátás a városra.
5. nap: Idlib, a “halott városok”, Krak des Chevaliers (UNESCO), borkostoló – (szeptember 17)
Idlib egészen a mai napig saját igazgatással rendelkezik, az Asszad elnök leváltása után hatalomra került ellenzéki csoport székhelye volt, és 2024 júniusában amikor ott jártam, szigorún elkerültük. De a helyzet nagyot változott azóta, így betekintést nyerhetünk abba, amit egy állótólag nagyon hatékony kormányzással felépítettek.
De itt van Idlib környékén Serjilla és Bara elhagyatott települései is, amelyek bepillantást engednek az ókeresztény közösségekbe és egyedi építészeti örökségükbe.


A táj kizöldül, kanyargós utak vezetnek a völgy fölé magasodó hatalmas keresztes várhoz (Krak des Chevaliers). Egy újabb UNESCO Világörökségi helyszínről van szó. Ez a kettős falrendszerű erődítmény bevehetetlen volt. Krak des Chevaliers elsősorban katonai céllal épült, de lenyűgöző az árkádos, kolostorszerű loggia, valamint a gótikus oszlopcsarnok.
A keresztesek vára után egy borkostolón veszünk részt.
1 éjszaka Al Mistayaban
6.nap: Palmyra (UNESCO), Damaszkusz – (szeptember 18)
Amikor a turizmus még virágzott, és a körutazásokkal érkező turisták csak egy napot töltöttek Szíriában, Palmürába látogattak. Palmüra, a “sivatag menyasszonya” valaha mindenféle ember találkozási pontja volt. Gazdagságát és jólétét több száz évig megőrizte; a Selyemút leggazdagabb és legszebb városa volt, amely monumentális épületeiben nyilvánult meg.


Palmyra végleg elvesztette kiemelkedő szerepét, amikor Aurelianus császár 273-ban bevonult seregeivel a városba, és megadásra kényszerítette Zenobia királynőt. Palmyra pedig soha nem nyerte vissza korábbi szerepét. Ezután már nem volt katonai fellegvár. A fő karavánútvonalak elkerülték, és a város fokozatosan a feledés homályába merült.
A romok többsége a 2. és 3. századból származik, amikor Palmyra virágkorát élte stratégiai fekvésének köszönhetően, amely két fontos kereskedelmi útvonal félúton volt. Palmyra a kereskedőkre 200 éven át kivetett súlyos vámoknak köszönhetően lett gazdag, ami a csodálatos műemlékekben is tükröződik.

A legimpozánsabb részei a 2-3. századi Baál-szentély és az oszlopos utca volt. A Palmyra Színház nem a legnagyobb, de 1993 óta minden évben itt rendezték meg a híres Palmyra fesztivált, amely lóversenyeket is magában foglal.
Az eredeti oldalnak csak 70%-a maradt meg, de még mindig lenyűgöző!
Palmüra után visszamegyünk Damaszkuszba, és folytatjuk a megunhatatlan város felfedezését.
Este pedig élvezzük a damaszkuszi éjszakai életet hangulatos kávézókkal és éttermekkel, ahol a vízipipázás legalább olyan népszerű a nők mint a férfiak körében.
1 éjszaka Damaszkuszban
Szíriai Körutazás 2025.09.12-09.21 (10 nap)
Ár: 1 600 Euró + repülőjegy
7.nap: Boszra (UNESCO), Damaszkusz – (szeptember 19)
Damaszkusztól délre vesszük az irányt, a jordán határ közelében fekvő Boszra felé, amely Palmüra után a második legjobb állapotban fennmaradt római város. Boszra felé a táj megváltozik és sötét bazaltkövek uralják.
Boszra legfőbb látnivalója az UNESCO Világörökség részét képező 2. századi római kori színház, amely még drámaibbnak tűnik a sötét bazaltkőnek köszönhetően. A színház körül egy egész római város maradványai találhatók, amelyet nagyjából megkímélt a háború.

Boszra összekötő pont volt Kelet és Nyugat között, a Földközi-tenger keleti részének befolyásos városa, és így számos civilizáció központja. A nabateusok, akiknek eredeti fővárosa a jordániai Petra volt, Boszrát tették újonnan létrehozott tartományuk, Arábia fővárosává, és romjainak nagy része ebből az időből származik.
Még azokat is lenyűgözi Boszra, akik kevésbé szeretnek a romok között barangolni.
Visszautazunk Damaszkuszba, majd még beszerezzük az utolsó ajándékokat a bazárban és kiélvezzük utolsó esténket Damaszkuszban.
Éjszaka Damaszkuszban
8.nap: Visszautazás Bejrútba – (szeptember 20)
Reggeli után visszautazunk Bejrútba, majd délután gyalogosan felfedezzük Bejrút legfontosabb látnivalóit.
Bejrútnak számos arca van. Furcsa, kaotikus építészete oszmán, francia, valamint golyónyomokat viselő illetve luxus épületek keveréke, amelyek éles kontrasztban állnak egymással. A város a polgárháború után átfogó rekonstrukción esett át, amely kettős hatással volt a város megjelenésére. Bejrút belvárosa szupermodern lett, míg a háború nyomait nehéz nem észrevenni. Bejrút a Közel-Kelet legélénkebb éjszakai életével büszkélkedhet, vagy legalábbis így volt a gazdasági válság előtt, amelyből máig sem tudott kilábalni.

A Zaitunay-öböltől indulunk, amely egy csillogó tengerparti sétány éttermekkel és kávézókkal, kilátással a jachtokkal teli új kikötőre. Nem messze tornyosul az ikonikus Holiday Inn szálloda romos épülete, mint a libanoni háború emlékműve. Megnézzük Bejrút belvárosát, amely a háború után újjáépítés szombóluma. A Mártírok tere Bejrút központja, itt áll a Mohammad Al-Amin mecset és ez az ahol a legnagyobb tüntetések is zajlanak.
A programunkat vacsorával zárjuk Bejrút egyik hangulatos éttermében,
9.nap: Hazautazás (szeptember 21)
Kora reggel indulunk haza Bejrútból isztambuli átszállással
Szíriai Körutazás 2025.09.12-09.21 (10 nap)
Ár: 1 600 Euró + repülőjegy
Mit tartalmaz az ár?
- Transzfer a bejrúti/damaszkuszi reptérről érkezéskor és hazainduláskor
- Közlekedés kisbuszokkal
- 10 éjszaka szállás 3-4 csillagos szállodában
- Helyi angol és magyar nyelvű idegenvezetők
- Reggeli és ebéd vagy vacsora az út teljes időtartama alatt (ital nélkül)
- Belépők a nevezetességekhez
- Borkóstoló
- Utasbiztosítás
Mit nem tartalmaz az ár?
- nemzetközi repülőjárat (kb. 500 – 700 euró ): az utazáshoz közel jelentően megdrágulhat a repülőjegy, így érdemes minél előbb jelentkezni.
- borravaló (sofőrnek, idegenvezetőnek)- (40 USD)
- Egyágyas felár, ha egyedül lennél egy szobában (300 EUR)
Szállások
Damascus: Via Recta hotel
Aleppo: Riga Palace
Al-Mishtaya: Villa Rosa hotel
Bejrút: Beverly Hotel Beirut
Vagy a fenntiekhez hasonló szálloda
Fontos: Szíriában a háború következményeként súlyos gazdasági válság van, amely többek között azt is jelenti, hogy nem ritkán áramszünet van, illetve a közvilágítás sem tökéletes. A szállodákban mindent megtesznek, hogy a vendégek ebből a lehető legkevesebbet érezzék, de ettől függetlenül áramkimaradásra számítani kell.
Libanonra még fokozottabban igaz, amely a világtörténelem talá legsúyosabb gazdasági válságát éli!
Az út legszebb látnivalói, élményei
Igazából nehéz néhányat kiemelni, mert ebben a nagy szíriai körútban minden benne lesz a gasztronómiától az UNESCO világörökségekig, illetve a személyes történetek megismerése. De ha néhányat ki kellene emelnem akkor:
- Palmüra még romokban is lélegzetelállító romjai
- Damaszkusz nyüzsgő óvárosa az egyik legfontosabb iszlám szent hellyel, az Omajjád mecsettel
- Látni Aleppó reményteli újjáépülését
- Krak des Chevaliers kersztes vár
- Megkóstolni a hihetetlenül változatos, ízletes szíriai ételeket, amely valószínűleg a legjobb a Közel-Keleten, mindezt hangulatos éttermekben
- Boszra római város és színház maradványai
- Átélni Szíria legnagyobb ünnepét Maaloulában
- Személyes történeteken keresztül megismerni mit éltek át a szíriai emberek és mit gondolnak a jövőről
Kinek ajánlom a Szíriai körutat 2025-ben?
Szíria 2025-ben egészen biztosan más mint 2011 előtt volt, a háború nyomai országszerte szembetűnőek és a szomorú személyes történeteket is megismerve sokszor szívbemarkoló az utazás. Ennek ellenére a szíriak Asszad elnök 2024 decemberi leváltása óta nagy reményekkel és lelkesedéssel tekintenek a jövőbe és a mérhetetlen nehézségek ellenére hihetetlenül vendégszeretőek.
Szíria sokkal több, mint ahogyan azt a média lencséjén keresztül elképzeljük. A nagyszabású károk ellenére az ókori örökség még mindig lenyűgöző. A szíriai konyha pedig az egyik legízletesebb és legváltozatosabb a Közel-Keleten.
Azoknak ajánlom most Szíriát akik a történelmi látnivalók mellett ugyanúgy kiváncsiak az ország közelmúltjának eseményeire, arra hogy mit éltek át az emberek a közelmúltban és hogy milyen reményekkel néznek a jövőbe.
Milyen lesz az időjárás?
Szeptemberben még meleg lesz várhatóan de már nincs olyan forróság mint júliusban, augusztusban.
Hogy öltözzünk Szíriában?
Szíriában a nők sokféleképpen öltözködnek. Csak néhányan viselnek fekete csadort, míg a legtöbb nő vidéken szerényen öltözik, teljes testét és haját eltakarja. Hamában feltűnik, hogy ez egy konzervatívabb város, és alapvetően minden nő eltakarja a testét és a haját.
Egy turistától nem várják el ugyanezt, hiszen tudják, hogy más szabályok vonatkoznak rájuk a saját országukban. Azonban mindig takard el a vállad és a térded.
Ráadásul Damaszkuszban sok nő és fiatal lány úgy öltözködik, mint bárki más a nyugati országokban.
A nők egy abaját kapnak a bejáratnál az Omajjád mecsetbe való belépéshez, függetlenül attól, hogy milyen öltözékben vannak. Egy kendő mindig legyen azonban a hölgyeknél, mert többször megyünk más mecsetekbe, ahol ez elegendő.
Vízum
Magyar állampolgárok vízum nélkül utazhatnak Libanonba.
Jelenleg (2025 május) vízum nélkül lehet Libanonból Szíriába utazni, de szeptemberig ez változhat.
Szíriába való beutazás korlátai
Korlátozások szíriai pecséttel az útlevélben:
Ha szír bélyegző van az útlevelében, az bizonyos korlátozásokat von maga után. Például nem léphetsz be Izraelbe. A legegyszerűbb megoldás ebben az esetben az új útlevél igénylése.
Pénz Szíriában
Szíria a régió legtöbb országához hasonlóan készpénzes ország. Nincsenek ATM-ek, ezért annyi készpénzt kell magaddal vinned, hogy az fedezze az utazás során felmerülő költségeid. Ugyanez vonatkozik Libanonra is.
Szíriában illegális dollárral fizetni; azonban át lehet váltani eurót vagy dollárt szíriai fontra (SYP). Libanonban azonban, ahová valószínűleg érkezel, nagyon más a helyzet. Itt kettős valuta van érvényben, vagyis ugyanúgy lehet dollárral vagy libanoni fonttal fizetni.
A fentiek alapján legjobb dollárt hozni.
Biztonságos Szíria 2025-ben?
Valószínűleg ez az első kérdés, ami eszedbe jut. A válasz röviden az, hogy nagyjából, a helyzetet folyamatosan kell figyelni. Szíria természetesen hivatalosan a Külügyminisztérium átal utazásra nem javasolt országok közé tartozik, illetve Libanon nagy része is kiemelt biztonsági kockázatot rejtő, csak halaszthatatlan utazásra javasolt.
Hirtelen nem várt fordulatot vettek 2024 decemberben az események Szíriában Asszad elnök leváltásával. Ezzel a család 54 éve tartó uralma ért véget. Bár a szíriak nagy része kitörő örömmel fogadta, sok menekült rögtön el is indult haza, de az hogy milyen irányba tart az ország egy erősen iszlamista vezetés alatt, sok bizonytalanságot tartogat(ott). Néhány hónap elteltével felszínre is törtek a felekezeti ellentétek, ami elsősorban a tengerparti részen, az ott nagy számban élő alaviták, valamint Szíria déli részén a drúzok között követelt számos haláos áldozatot. Izrael részéről cézott támadások nem újkeletűek, bár a szíriai drúzok védelmére hivatkozva egyre jobban próbál Szíriába hatolni.
Közben persze több pozitív fejleményről is beszámoltak. Elindultak az első Qatar Airways és Turkish Airlines járatok Damaszkuszba, nyártól a romániai Dana légitársaság is indít járatot. A Szíriát sújtó nemzetközi szankciók legalább részleges feloldásáról tárgyalnak és több ország tervezi, hogy feléleszti diplomáciai kapcsolatait. Elsőként Törökország, majd 13 év után Németország is újranyitotta nagykövetségét Damaszkuszban. Az új vezetés hangsúyozza, hogy minden vallást követőjét egyenrangúnak akarja tekinti, noha az öt évig működő átmnetei kormány által márciusban elfogadott alkotmányos nyilatkozat sok kritikát vet fel ebből a szempontból.
Külföldi egyéni turisták és csoportok mennek rendszeresen, és van olyan hely, amit én biztonsági okokból nem látogathattam meg, de azóta már lehetséges. Persze nem minden részére igaz ez, hiszen a mai napig harcok folynak az ország északkeleti részén. Természetesen ez a terület nem is része programunknak.
Figyelemmel követem az eseményeket, a kinnti partnerem folyamatosan tájékoztat, és ha a helyzet rossz irányba változna azonnal töröljük az utat, de ha marad a jelenlegi helyzet akkor elindulunk az Asszadok utáni új Szíriába!
Ami a biztonság másik részét illeti, meglepően hangzik, de Damaszkusz óvárosában vagy az ország más városaiban egyedül sétálni még nőként is teljesen biztonságos. A bűnözés aránya meglehetősen alacsony, de természetesen, mint máshol, itt is érdemes vigyázni az értéktárgyainkra. Amikor ott voltam valóban teljesen biztonságban éreztem magam egy helyi irodával utazva, amely folyamatosan tájékoztat az aktuális helyzetről.
Az utazás mindenki saját felelőssége, és bárhol bármi megtörténhet.
Hol kössek biztosítást?
Miután Külügyminisztérium átal nem javasolt úticélról van szó, ezért magyar biztosítóval nem lehet biztosítást kötni. A helyi partnerünk által azonban lesz kinnt érvéyes utasbiztosításunk. A repülőjegyet pedig szabadon módosítható/törölhető feltételekkel vásároljuk.
Etikus-e turistaként Szíriába látogatni 2025-ben?
Ez egy másik fontos szempont, amelyről érdemes beszélni, mert egész biztosan sok kritikát fogsz kapni azért, hogy egyáltalán fontolóra veszed a szíriai utazást. Erkölcsi dilemmát vet fel ugyanis, hogy etikus-e olyan országba utazni, ahol milliók kényszerültek elhagyni az országot, és a háború utáni pusztítás nyomai mindenhol feltűnnek. Most, hogy az Asszad korszak véget ért, már azok a szíriaiak is visszatérhetnek hazájukba, akik ezt korábban nem tehették meg.
Az utazás arról szól, hogy történelmi helyszíneket látogassunk meg, találkozzunk a helyi emberekkel, megismerjük életmódjukat és kultúrájukat. De ami a legfontosabb, amikor arról beszélünk, hogy etikus-e egy országba utazni, akkor azt kell nézni elsősorban, hogy hogy reagálnak az ottélők. Irakban, Iránban és Szíriában egyaránt különleges vendégszeretettel találkoztam.
További szem előtt tartandó dolgok
Fontos, hogy felelős utazóként viselkedjünk. Még akkor is, ha egyébként alacsony költségvetéssel utazol, ne felejtsd el támogatni a helyieket azzal, hogy néhány dolgot vásárolsz, illetve a helyi étteremben étkezel. A fantasztikus bazárokban nem is nehéz igazi kincsekre bukkani.
– Ne pózolj a háború által lerombolt romos épületek előtt
– Jobb, ha nem mondod, hogy ateista vagy, mert nem veszik jó néven, ha valakinek nincs vallása
Egyéni utazás
Ha a meghirdetett csoportos utak időpontja nem megfelelő vagy egyénileg, barátokkal utaznál inkább szívesen, akkor is tudok segíteni a program összeállításában, közlekedés, helyi idegenvezetés leszervezésében. Vedd fel velem a kapcsolatot!