Ez a cikk “affiliate linkeket” tartalmaz. További információkért kattints az ezzel kapcsolatos tájékoztatóra.
Az alábbiakban segítségképpen a tapasztalataim alapján összeállítottam egy egyhetes útvonaltervet. Ennyi idő elég, hogy meglátogasd a legfontosabb helyeket autóval. Ha hátizsákkal tömegközlekedve utazol egy-két nappal többre lesz szükséged, illetve a Tatouine és Tozeur környéki látnivalókhoz mindenképpen autót kell bérelned vagy egy csoporthoz csatlakoznod.
Ezen kívül sok más dolgot is meglátogattam, és ez alapján úgy gondolom, hogy az alábbi útvonal a legideálisabb egy hetet eltölteni Tunéziában.
1. nap: Tunisz, Karthágó, Sidi Bou Said (1 éjszaka Tuniszban)
2. nap: Thuburbo Majus, Sousse (1 éjszaka Sousse-ban)
3. nap: Monastir, El Jem, Medinine (2 éjszaka Medinine-ben)
4. nap: Medinine, Ksar Hadada, Chenini; Ksar ould Soltane
5. nap: Matmata, Tozeur (2 éjszaka Tozeurban)
6. nap: Ong Jmel, Chebika, Tamarza, Midès
7. nap: Kairouan, La Goulette
1. nap: Tunisz, Karthágó, Sidi Bou Said, La Goulette
Tunisz
Tuniszt 698-ban alapították, amely egykor az arab világ leggazdagabb és legnagyobb városai közé tartozott, ma pedig az egyik legjobban megőrzött középkori arab-muszlim város.
Tunisznak két különálló része van: a medina és a modern rész, amelyet a francia gyarmatosítók hoztak létre a 19. században.
Tunisz medinája az UNESCO Világörökség része, amelynek jellegzetességei az egyedi formájú színes ajtók. A hangulatos sikátorok labirintusa a Zitouna mecsethez vezet, amely a medina legfontosabb látnivalója. Valószínűleg még soha nem láttál annyi macskát, mint Tuniszban. De igazából nemcsak Tuniszban, hanem egész Tunéziában a macskák mindenütt ott vannak, az utcán, az ablakpárkányon.
A modern részen számos, a francia korszakból származó gyarmati épület látható, hangulatos éttermekkel, francia stílusú kávézókkal és cukrászdákkal a pálmafákkal szegélyezett Habib Bourguiba sugárút mentén.
Hogyan közlekedhetsz Tuniszban?
A legtöbb látnivaló gyalogosan is elérhető, mivel a medina és a modern városrész közel vannak egymáshoz. Bár Tunisznak jó villamoshálózata (métro légere) van, taxival a legegyszerűbb közlekedni. Ehhez érdemes letölteni a Bolt applikációt. Igy biztos nem vernek át és a nyelvi nehézségeket is át tudod hidalni ha nem beszélsz arabul vagy franciául.
Hol érdemes megszállni Tuniszban?
Ha autentikus helyen szeretnél megszállni, keresd a „Darokat”, a szállodákká átalakított hagyományos tunéziai házakat. Ezek különböző árkategóriában elérhetők, és hasonlóak a marokkói Riadokhoz.
Olcsó hotelek/hostelek:
Dar Ya – egy hagyományos színes csempével diszített tunéziai ház, belső udvarral és tetőterasszal a medina központjában. Többágyas szobákban lehet egy ágyat foglani vagy privát szobák is vannak, de a fürdőszoba ebben az esetben is közös.
Hotel al Karmel: Ebben az újonnan felújított, olcsóbb szállodában szálltam meg, ami a medinán kívül, attól 20 perc gyalogos távolságra van. A szálloda felújított, a szobákhoz saját fürdőszoba és erkély tartozik, az árban reggeli is van. Láthatóan ezt inkább helyiek használják, de ez nekem csak pozitív volt. Ajánlani tudom ezt a szállást Tuniszban.
Középkategóriás szállás:
Felsőkategóriás szálloda:
Hol érdemes enni Tuniszban?
A “Dar El Jeld” egy hagyományos tunéziai házban kialakított étterem a medinában, ahol hangulatos környezetben kóstolhatod meg a helyi specialitásokat.
Fondouk el Attarine: egy egykori karavánszeráj, amelyet 2003-ban elegáns étteremmé alakítottak átn a medina szívében.
Tunisz medina látnivalói
Bab Bhar (Porte de France vagy Francia kapu)
Ez a különálló kapu a medina Habib Bourguiba sugárút felőli bejárata.
Kilátópontok a medinában
Tuniszban két híres kilátópont van egymás mellett: az egyik tetején van egy kávézó is (Café Panorama), a másik pedig Tunézia egykori uralkodója, a bég egykori palotájának teteje. Felfelé menet megmutatják a királyi ágyat is. Mindkét esetben át kell menni a többszintes bolton, ahol a szőnyegektől a festményekig, mozaikokig, kézműves termékekig és szuvenírig mindent árulnak. A kilátásért viszont nem kell belépőt fizetni. Ezek a kilátópontok szerepelnek a legtöbbszöt a Tuniszról készült képeken, ahonnan tényleg fantasztikus a kilátás a Zitouna mecsetre és az egész városra.
Al-Zaytuna (Zitouna) mecset
Ez Tunézia második legrégebbi és legfontosabb mecsete a kairouani Uqba mecset után. Valószínűleg a 7. század végén és a 8. század elején épült, de az Aghlabid uralkodók mindkettőt átépítették a 9. században. Ezt követően pedig folyamatosan bővítették. Néhány oszlopát egynesen Karthágóból hozták.
A mecset egyedülálló volt abban, hogy itt működött vagy ezer éven át az iszlám történetének egyik első és legbefolyásosabb egyeteme is, amelynek számtalan muszlim tudós, mint például Ibn Khaldun, a középkor egyik legkiválóbb társadalomtudósa is növendéke volt. Az Al Zaytuna egykor az iszlám világ egy olyan fontos oktatási központja volt Észak-Afrikában, amely a világ minden részéről vonzotta a diákokat.
A Zaytunában egészen a 20. századig főleg Tunézia leggazdagabb családjainak gyermekei tanultak. Ezután a kevésbé kiváltságosok számára is elérhető lett. A Zaytuna több volt mint egyetem. Az iszlám és az arab kultúra központjaként a francia gyarmati uralommal szembeni ellenállás központjává vált. Még néhány algériai nacionalista vezető is itt tanult.
Amikor Tunézia függetlenné vált Franciaországtól, és 1960-ban megnyílt a Tuniszi Egyetem, a Zaytuna elvesztette korábbi presztizsét. A Tuniszi Egyetem teológiai főiskolájaként működött tovább. A 2011-es forradalom idején a tüntetők követelték, hogy ismét önálló oktatási intézményként működjön.
Nyitva tartás: délben nyit
Öltözködés: öltözz szerényen, és takard be a hajad kendővel. Nem muszlimként elméletileg tilos belépni a fő imádkozó helyre, csak az udvart járhatod be. A női rész egyébként is kicsi, és onnan nem lehet sok mindent látni.
A souk (bazár)
Barangolj az arab bazár sikátoraiban, amelynek különböző részei vannak számos szuvenírbolttal. A boltosok megpróbálnak az üzleteikbe csábítani és eladni valamit. Az eladók rámenősek, de még mindig elviselhetők néhány más országhoz, például Egyiptomhoz képest.
Az egyedi piros sapkákat a „Grand Souq des Chechia”-ban készítik és árusítják. Ezeket a különleges fejfedőket kezdetben a turbán alapjául használták. Mivel világszerte exportálták, évszázadokkal ezelőtt fontos bevételi forrás volt. Még mindig van néhány üzlet, bár arra számítottam, hogy a kalapokat halomban fogom látni, ami nem így volt.
A Tourbet el-Bey
Ez a királyi mauzóleum a Husszainida-dinasztia szinte összes uralkodójának, hercegnőjének és miniszterének nyughelye. Az egyik uralkodójuk rendelte el 1770-ben építését. A szobákban és a teraszokon 165 különböző bég síremléke sorakozik, akik 1759 és 1942 között irányították Tunéziát. A zöld kupolákkal megtetőzött építmény bonyolult csempékkel és stukkókkal díszített.
A zsinagóga a medinában: a város egykori zsidónegyedében található, de szörnyen elhanyagolt. Még a szemetet is a bejárat elé dobják. Bár Tunéziában már a római idők óta éltek zsidók és mindig jelentős zsidó közösség élt itt, 20 000-en hagyták el az országot amikor Izrael kikiáltotta függetlenségét.
A tuniszi Nagy Zsinagóga körülbelül 20 percnyi sétára található a medinától. Egy francia-tunéziai építész tervezte, homlokzatán hatalmas Dávid-csillaggal. Valószínűleg csak kívülről tudod megnézni, általában az őrök és a zsidó közösség nem is engedi, hogy fotózzák.
A legjelentősebb, mintegy 100 fős zsidó közösség Djerba szigetén él.
Dar Lasram: Egy tradícionáis tunéziai belsőudvaros ház a 18. századból.
A fentieken kívül érdemes csak sétálni a medina utcáin, és megnézni néhány szentélyt, a bégek (az oszmán kor uralkodók) palotáit, udvarokat és hasonló gyöngyszemeket. A legérdekesebbek a Dar Othman, egy gazdag üzletember háza, aki Tunisz kormányzója is volt. A Dar Ben Abdallah (a medina legszebb egykori palotája a 18. századból) és Zaouia Sidi Mahrez (Sidi Mehrez, Tunisz védőszentjének végső nyughelye), ahol nők szokatk imádkozni, hogy férjük vagy gyermekük legyen.
A Palais Khereddine (Tuniszi Múzeum) egy téren áll, és érdemes a az aktuális kiállításra is egy pillantást vetni.
Ha több mint 7 napod van Tunéziában, érdemes egy egész napot Tuniszban tölteni!
A Tunisz után következő látnivalók a helyi TGM (HÉV) vonalán vannak.
Karthágó
Karthágónak dicsőséges múltja volt, de története azzal ér véget, hogy a rómaiak egy sor háború után elpusztították. Később újjáépítették, de ami megmaradt, csalódást is okozhat. Dougga régészeti maradványa sokkal lenyűgözőbb, mégis érdemes beiktatni Karthágót az útitervbe, mert itt kezdődött Tunézia történelme. Ráadásul nagyon szép helyen található a Földközi-tenger partján. A város érzékelhetően a gazdag tunéziaiak kedvelt lakhelye számos luxus villával, és itt áll az elnöki palota is.
Hogyan lehet Karthágóba menni?
Karthágó mindössze 15 km-re található Tunisztól. A TGM Carthage Hannibal megállójánál érdemes leszállni. Innen fel lehet sétálni a Byrsa-hegyre, amely központi helyet foglal el a romok között.
Fontos: A Byrsa hegyen lévő Karthágói Múzeum felújítás miatt átmenetileg zárva tart (2023. május), de a régészeti emlékeket azért érdemes megnézni.
Karthágó rövid története
A Türoszból (a mai Libanonból) származó föníciaiak i.e. 814-ben alapították Karthágót, amely a legnagyobb föníciai település lett. Róma és Karthágó, a két rivális birodalom, i.e 264 és 146 között harcolt egymásal a pun háborúkban.
Karthágó volt az egyetlen ókori birodalom, amely képes volt megfélemlíteni a rómaiakat. Fénykorában területe Észak-Afrikán át, Algériától, Líbiától és Tunéziától Marokkó partjaiig és Dél-Spanyolországig terjedt, és a Földközi-tenger nyugati részének nagy részét, így Korzikát, Szardíniát és Szicília nagy részét is ellenőrzése alatt tartotta.
Hannibal Barca, a leghíresebb karthágói vezér Róma kapujáig is eljutott, emiatt a Karthágói Birodalmat általában Hannibállal azonosítják. A második pun háborúban (Kr. e. 218-202) 90 000 gyalogosból, 12 000 lovasból és 37 elefántból álló hadsereg élén elhagyta Spanyolországot, átkelt az Alpokon, és Olaszországba érkezett, ahol 16 éven át harcolt a rómaiak által küldött csapatok ellen. Rómát azonban nem sikerült elfoglalnia.
A tunéziaiak még mindig hősnek tartják Hannibált, országszerte számos utcát és kávézót neveztek el róla.
Karthágónak dicsőséges múltja volt, de története akkor ér véget, amikor a rómaiak egy sor háború után lerombolták, új várost építettek a romokra, és további hat évszázadon át uralkodtak a Földközi-tengeren.
“Nagy Karthágó három háborút vívott. Az első után még erős volt, és a második után is lakható volt. A harmadik után már nem létezett.” – mondta Bertolt Brecht német drámaíró és költő.
Karthágó az “Afrika” nevű új római tartomány fővárosa lett. Több olivát termelt, mint Olaszország, és Róma gabonaellátásának 1/3-át biztosította. A tartomány egyre nagyobb területet ölelt fel, végül pedig az egész kontinenset is utána nevezték el.
Róma és Alexandria után a Római Birodalom harmadik legfontosabb városa volt. A rómaiak hatalmas építkezéseket hajtottak végre. Vízvezetékeket, gátakat, hidakat, öntözőrendszereket és a lenyűgöző El Jem amfiteátrumot is akkor építettek.
A belépő 12 TND (~4$), amely mind a nyolc régészeti lelőhelyre belépést enged. Ezt a jegyet bármelyik látványosságnál meg lehet vásárolni.
A régészeti lelőhelyek nem egymás mellett helyezkednek el, hanem szétszórtan találhatók a városban. A környékbeli taxik arra specializálódtak, hogy körülbelül másfél óra alatt mindegyik állomásra elviszik a túristákat, és általában felkészülten is mesélnek a látottakról. A taxi ára 50 TND (~17$).
A legérdekesebbek az Antoninus fürdő romjai, az amfiteátrum, a Byrsa-hegy, a pun kikötők és a temető.
Sidi Bou Said
Ez a bájos, sziklatetőn fekvő falu Tunézia egyik leglátogatottabb helye, mindössze egy megállóra a Karthágóból induló TGM-től.
A falu híres fehérre festett kék ablakrácsokkal és ajtókkal díszített andalúz mintát követő házairól, amelyeket a 16. században Tunéziába érkezett spanyol muszlimok hoztak magukkal. Ráadásul a dombtetőről lenyűgöző kilátás nyílik az azúrkék tengerre. Köztudott, hogy Sidi Bou Said inspirálta Paul Clee-t is a színekkel való kísérletezésre.
A Sidi Bou Saidnek egy kávézókkal és ajándékboltokkal tarkított főútja van, amelyet követve egy kellemes sétával lejutsz a partra. Érdemes a főutcáról letérni és a mellékutcákban körülnézni, ahol a “turisztikus nyüzsgés” és cicoma nélkül igazán megérzed a hely hangulatát.
Két dolgot érdemes megnézni Sidi Bou Saidben:
Dar el-Annabi: Ez egy 18.századi családi ház egymásba nyíló udvarokkal, kis szobákkal és tetőterasszal, ahonnan nagyszerű kilátás nyílik a városra.
Belépődíj: 5 TND
Dar Ennejma Ezzahra: Ez a ház a francia Rodolphe d’Erlanger báró és olasz-amerikai felesége álma volt, akik a művészetek elkötelezett pártfogói voltak és tíz éven keresztül építették. Az arab-art deco stílusban épült kastély régi hangszerek és gramofonok gyűjteményének is otthont ad. Az egész környék egy kert közepén van, a ház előtti teraszról pedig csodálatos kilátás nyílik a türkizkék Tuniszi-öbölre.
Belépődíj: 5 TND
Ne felejtsd el kipróbálni Sidi Bou Said valamelyik híres kávézóját; csak légy óvatos, mert ez a turistacsapdák melegágya. Ha nem kapsz itallapot, kérdezd meg az árat rendelés előtt. Ellenkező esetben könnyen előfordulhat, hogy többet fizetsz, mint bármely nyugati országban.
A Café des Nattes az egyik leghíresebb, amely francia költők és filozófusok ismert találkozóhelye volt.
Café Sidi Chabaane (Café des Delices): Ez a leghíresebb kávézó ahol a teraszokat közvetlenül a sziklába vájták és innen a legjobb a kilátás a tengerpartra. Persze ez egyértelműen a legturistásabb hely is. Sokan csak fényképet készítenek a bejárattól és elmennek egy másik hangulatos tetőteraszos kávézóba.
Sidi Bou Saidban kóstold meg a fricasse vagy bambalouni tunéziai harapnivalókat.
La Goulette
A napot legjobb La Goulette kikötőváros egyik haléttermében vacsorával zárni. Hétvégén az összes megtelik helyiekkel. A legtöbb étterem egyszerű, de nagyon hangulatos, és az egyik legjobb hely hogy kipróbáld a halat Tunéziában.
Egy menüt választottunk halászlével és előételekkel, beleértve a tunéziai „briket”, halat és tenger gyümölcseit. Ez 25 000 TND-be (~8-9$) került.
2.nap: Thuburbo Majus, Sousse
Feltétetelezem, hogy te sem hallottál még soha Thuburbo Majusról, amely az egyik első föníciai ellenőrzés alatt álló berber település, a római uralom idején pedig fontos kereskedelmi központ volt. A négy óriás oszlop jelzi a templom bejáratát, a római fürdőben pedig még mozaikmaradványok vannak.
Ez Tunézia egy alig ismert régészeti gyöngyszeme, amelyet érdemes beiktatni Sousse felé menet.
Sousse
A városnak két érdekes része van: a sikátorokkal és macskaköves utcák labirintusával átszőtt medina, valamint a Boujaffar strand az élénk tengerparti sétánnyal és tengerparti szállodákkal.
A Nagymecset a szokásoktól eltérően nem a medina közepén, hanem a ribat (erőd) közelében épült a 9. században, ami azt jelenti, hogy valószínűleg katonai funkciója is volt. Még a minaret is hiányzik belőle. Ez valószínüleg a közeli erőd jelenlétével magyarázható, amelynek tornyából hívták a hívőket imára.
Nyitvatartás: 8-14.30
Belépődíj: 5 TND
Az erőd a 8. századból maradt fenn, és ezzel a medina legrégebbi épülete.
A Kalat el-Koubba, valószínűleg a 11. században épült egykori karavánszeráj, amelynek belső udvarát a kereskedők által használt szobák veszik körül.
Dar Essid Múzeum: Egy gazdag sousse-i család otthona Európából származó bútorokkal, carrarai márvánnyal és exkluzív belső berendezéssel. A tetőtéri kávézóból gyönyörű kilátás nyílik a városra.
Sousse-i régészeti múzeum: a tuniszi Bardo Múzeum után ez az ország egyik leggazdagabb mozaikgyűjteménye, amelyet mindenképpen érdemes meglátogatni. (a Bardo múzeum átmenetileg zárva)
Felmerülhet benned, hogy érdemes-e megállni a népszerű Hammamet üdülőhelyen. Hacsak nem exkluzív tengerparti nyaralást tervezel, én nem ajánlom. Egy hangulatos, de egész kicsi medinája van közvetlenül a tengerparton, néhány szuvenírbolttal és szőnyegbolttal. Tunéziában sok más medina nagyobb, autentikusabb és élénkebb is, mint a hammameti. Ez a város a tengerparti üdülésről szól.
Port el Kantaoui, a másik Sousse-hoz közeli üdülőváros kifejezett csalódás volt. Túlságosan mesterséges az egész a mű erődfallal, a kikötőben horgonyzó kalózhajóval, és persze egy sor étteremmel, szállodával és üzletekkel. Hacsak nem hajókirándulásra indulsz innen, nem érdemes megállni itt.
Szállás Sousse-ban
Olcsó: A Hotel Paris a legnépszerűbb szállás a hátizsákos turisták számára, ahol egy többágyas szobában egy ágyat vagy privát szobákat lehet foglani. A fürdőszobával közös a külön szobák esetében is.
En a Hotel Medinában, egy egyszerű hangulatos szállodát választottam a medinában a mecset mellett, és nagyon ajánlom. Itt a szobához saját fürdőszoba is tartozik és az árban reggeli is van.
A Hotel Soussana a part mentén található, 30 perc sétára a medinától.
Középkategóriás: Dar Lekbira Boutique Hôtel
3. nap: Monastir, El Jem, (Sfax), Medinine
Monastir
A Sousse-tól mindössze fél órányira található Monastir Tunézia egyik híres üdülővárosa, de a szokásos hangulatos medina nélkül. Két dolog miatt megér egy rövid látogatást:
Ribat (erőd)
Ez Tunézia legszebb erődje, ahonnan gyönyörű a kilátás a tengerpartra. Az erődben több alagút és sikátor is található, ami még szórakoztatóbbá teszi a felfedezést. Eredetileg a 8. században épült, de többször átépítették azóta. Tegyél egy nagy kört, és mássz fel a torony tetejére ha nincs tériszonyod, ahonnan a legjobb a kilátás a városra és a tengerpartra.
Belépődíj: 8 TND
Habib Bourguiba elnök mauzóleuma
Az erőd mellett külön kikövezett út vezet az egykori elnök, Habib Bourguiba (1957-1987) végső nyughelyéhez. Az egész komplexum az azt körülvevő kapuval valószínűleg Tunézia leglenyűgözőbb modern építménye. Azt nem lehet mondani, hogy spóroltak rajta.
Belül van egy kis múzeum fotókiállítással az életéről, hivatalos találkozókról más államfőkkel, mint például Szaddám Husszein iraki elnökkel vagy Husszein jordán királlyal, valamint néhány öltözéke és személyes használati tárgya is látható. Erdemes a lépcsőn felmenni a galériába, ahonnan a legjobban rá lehet látni az aprólékosan díszített szarkofágra.
Habib Bourgiba 30 éven át volt az ország elnöke (1957-1987). Tunéziát egy modern világi állammá akarta tenni, ahol az iszlám a hagyományok része, de a vallás nem avatkozik bele közvetlenül a kormányzati ügyekbe, ezért betiltotta a saría, iszlám hagyományokon alapuló törvények használatát. A vallást ellenőrzése alatt tartotta, és jelentősen csökkentette a vallásórák számát az iskolákban.
Az ország GDP-jének tetemes részét fordította az oktatás fejlesztésére, átültette a francia egyetemi rendszert, és támogatta a nők arab világban kiemelkedö egyenjogúságát. Bourguiba neve mindenhol felbukkan Tunéziában, akire annak ellenére, hogy sok kritika is érte az emberek általában úgy emlékeznek, mint aki Tunéziát pozitív fejlődési pályára állította. Elnöksége alatt Tunézia az arab világ legliberálisabb gondolkodású, legképzettebb állampolgárokkal rendelkező országává vált. 2000-ben, kilencvenhat évesen halt meg, utolsó éveit szülőhelyén, a tengerparti Monastir városában élte.
Sousse – Monastir: 22 km (30 perc)
Monastir – Kairouan: 70 km (1 óra 10 perc)
El Jem
Ki gondolta volna, hogy Tunéziában található a világ egyik legnagyobb 35 000 férőhelyes amfiteátruma (148mx122m), amely ráadásul nagyon jó állapotban van. El Jem egy kis település, ahol a házak közül hirtelen bukkan elő a római kori építmény. Érdemes körbesétálni és felmászni a legmagasabb szintre, ahonnan a legjobb a rálátás. El Jemben forgatták a Brian élete filmet, a Nike pedig egy sztárfocistákkal készült televíziós reklámhoz használta még 1996-ban.
Az amfiteátrum előtt egy feldíszített teve állomásozik, amivel 10 métert viszik oda-vissza az érdeklődőket. Nekem a tevegelés egyértelműen a sivatagi környezethez kapcsolódik, de ahogy észrevettem, határozottan van rá igény. De olyan is előfordul, hogy bébi tevéket lehet némi pénzért cumisüvegből etetni…..nagyon kreatívak a pénzkeresésben.
Sfax
Ha időd engedi, útban Medinine felé érdemes Sfax-ban, Tunézia második legnagyobb városában megállni. Tunisz után a legnagyobb halászkikötőként és iparvárosként, az olajbogyó- és diófeldolgozás központjaként ismert. Na ez egyáltalán nem turisztikus, nincsenek neves látnivalók, de pont ezért érdekes ilyet is látni. Sfaxban kicsit olyan érzésem volt, mintha félig fekete Afrikában lennék, sokan Tunéziából próbálnak eljutni Európába. A 9.században épült medina sikátorai a szokásos szuvenírboltok nélkül a kopott épületekkel együtt igazán autentikusnak hat.
Ezután egy hosszabb utazással eljutsz a körút legdélebbi pontjához, Tatouine környékére.
Sousse – El Jem: 70km (1óra)
El-Jem- Sfax: 77km ( 1óra)
Sfax- Medinine: 240km (2óra 45perc)
Szállás Tatouine környékén
Csak néhány szálloda foglalható Tatouine környékén a booking.com-on. Alapvetően a következő lehetőségeid vannak:
Medinine-ben, a régió központjában maradsz, ahol van néhány szálloda.
A Hotel Aycha egy olcsó szállás (70 TND egy kétágyas szoba a főszezonon kívül) egyszerű szobákkal a közelben számos étteremmel és kávézóval.
Középkategóriás: Hotel Lokssour
A másik lehetőség a Medinine-től fél órára lévő berber gabonatároló (ksar) jellegű szálloda, a Hotel Ksar Jouamaa ha valami különlegesre vágysz. A szobák ára 45-50 EUR éjszakánként. Ezt lehet foglalni a booking.com oldalon.
4.nap: Ksar Hallouf, Ksar Hadada, Chenini, Ksar Ouled
Tunézia déli részének legfontosabb látnivalói a hegytetőre épült berber falvak, és a berber többszintes megerősített gabonatárolók. Ez egy sor boltíves helyiségből állt, amelyeket külső lépcsősorok kötöttek össze egymással. Az ajtókat pálmafák törzséből készítették a rovarok és tolvajok ellen védekezve. Szigorúan szabályozták, hogy mekkora adagot vihet el a tulajdonos, ha szüksége van rá.
Számtalan ilyen építmény létezik, de többségük rossz állapotban van. A jobb állapotúakat többnyire az arabok építették a 15-16. században, akik átvették a berberektől a hagyományt.
Ezek az építmények és a kietlen táj tökéletes helyszín voltak a Csillagok Háborúja (Star Wars) forgatásához. A mai napig sokan azért jönnek Tunéziába, hogy megnézzék az ikonikus filmsorozat néhány forgatási helyszínét.
Be kell vallanom, hogy én még nem láttam, de ha nem is mindegyik helyszínt, azért a legfontosabbakat meglátogattam.
Az alábbiakat érdemes végigjárni egy nap alatt Medenine-ből kiindulva, ahol rögtön van is egy magtár, az Ommarsia ksar. Aztán ilyen sorrendben érdemes haladni.
Ksar Hadada
A berber gabonatárolókat szállodává alakították át, ahol kb. 14 dollárért lehet megszállni a barlanglakásokban. Ez az egyik Csillagok Háborúja forgatási helyszín.
Chenini
Ez a legszebb hegytetőre épült berber falu. Hihetetlen hogy építették fel a dombtetőn hosszan elnyúló magtárakat. Egyáltalán miért kellett ilyen magasra építeni őket? Azért, hogy így védjék meg a termést a támadóktól, és mert a szeles magaslaton hosszú évekig elállt a gabona. Chenini egyre népszerűbb a turisták körében, így néhány szuvenírboltot és egy éttermet is nyitottak, de még így is viszonylag érintetlen.
Még mindig vannak lakosai, bár a legtöbben átköltöztek a hegy lábánál lévő új részre.
Chenini az egyik legszebb pontja voll a körútunknak.
A közelben van egy hasonló, bár kisebb hegyoldalra épült berber falu, Doiret. Cheniniben csak egy egyszerűbb vendégházban lehet megszállni, itt viszont egy középkategóriás szálloda is található.
Ksar Ouled Soltane: két udvar köré rendezett magtár, amely a Csillagok Háborúja első részének forgatási helyszíne volt. Mos Espa rabszolganegyede volt a filmben, ahol Anakin Skywalker élt fiúként ha jól tudom, legalábbis ezt mondták.
5.nap: Matmata, Douz, Tozeur
Matmata
A Tozeur felé vezető úton kötelező megálló Matmata, ahol a leghíresebb berber földalatti házak találhatók, és egyben egy újabb Csillagok Háborúja forgatási helyszín. A Matmatába vezető út nagyon látványos hegyi falvakon és szerpentineken keresztül vezet. Persze sokkal lassabban is lehet haladni, mint az országot észak-déli irányban átszelő kiváló minőségű autópálya.
A földalatti házak kellemes hőmérsékletet biztosítottak télen és nyáron egyaránt. Néhányat közép- vagy felsőkategóriás szállodává alakítottak át, így a turisták a Marhalában, a Sidi Idriss és a Les Berbères szállodákban, vendégházakban alhatnak. A közeli, hasonló stílusban épült Auberge de Tamezret szintén remek szálláslehetőség.
Ezek a berber házak nagyon különlegesek. Úgy néznek ki, mint egy kráter, amelyet néhány méter mélyen ástak a föld alá. A bejárat elsőre nem is látszik, mert oldalról egy alagúton át vezet. Az udvart vagy udvarokat, mert néha több udvar is össze volt kötve barlangszerű kis szobák veszik körül.
Matmatába érkezve idegenvezetők ugrásra készen várják a látogatókat. Mivel a Sidi Idriss hotelen, a troglodita otthonból átalakított szállodán kívül más látnivalóról nem sok információ van, érdemes idegenvezetőhöz csatlakozni. 20 TND-ba (6-7$) kerül körülbelül, illetve borravalót kell hagyni a Berber Múzeumban, ahol közelebbről is meg lehet nézni a troglodita házak belsejét
Tozeur felé Douz-on át vezet az út.
Douz a Szahara kapuja, több százezer pálmafával. Innen szokták az utazókat teve- és jeep túrákra vinni a sivatagba, ahol sivatagi táborokban aludhatnak. Ha szeretnél valamilyen sivatagi programon résztvenni, akkor hosszabbítsd meg az útvonalat egy plusz nappal. Ha decemberben vagy januárban tervezel Tunéziába menni, érdemes az évente megrendezésre kerülő Oázis Fesztivál idejére időzíteni (a pontos dátum évente változik).
A Tozeur felé vezető úton átkelünk a kiterjedt Chott el Djerid sós tavon, amelynek szélén látszik, hogy termelik ki a sót.
Ha aznap még van időd, érdemes megnézni Tozeur medináját, ahol egyedi, téglából készült geometrikus minták díszítik az épületeket.
Matmata – Douz: 90 km (1 óra 30 perc)
Douz-Tozeur: 129 km (2 óra)
Day 6: Mos Espa, Chebika, Tamerza, Midès, Tozeur
Tozeur a legjobb kiindulópont Tunézia egyik legszebb régiójának, az algériai határ közelében található kiterjedt pálmaligetek, kanyonok és oázisok felfedezésére. A Tozeurből tett egész napos kirándulás négy megállóból áll:
Mos Espa – Chebika-Tamerza- Midès
Ong Jmel
Ide csak terepjáróval lehet eljutni, ezért célszerű csatlakozni egy helyi utazási iroda által szervezett túrához. A helyszínen könnyen lehet ilyet találni. Ong Jmel az egyik legismertebb Csillagok Háborúja forgatási helyszín a sivatag mélyén. Bár mi időhiány miatt kihagytuk, ezt akkor is érdemes beiktatnod, ha nem vagy Star Wars-rajongó márcsak a táj miatt is, főleg ha Douzban nem álltál meg egy sivatagi kirándulásra.
A másik három helyszín ugyanazon az útvonalon Tozeur-től északra találhatók.
Chebika
Chebika egy oázis falu kávézókkal és ajándékboltokkal a bejáratnál és a túraútvonal mentén. A legtöbben visszafordulnak az ösvény végén lévő kis vízeséstől, pedig érdemes továbbmenni és egy 20 perces kört tenni. Az út felfelé vezet, ahonnan szép kilátás nyílik az oázisra, majd átvisz a régi berber falun mielőtt visszaérsz a parkolóba.
A Tamerza felé vezető úton látványos kilátópontok vannak a szerpentinek mentén.
Feltűnik a „Grand Cascade” (Nagy vízesés) tábla is, amely azt sejteti, hogy érdemes a főútról letérni egy rövig megállóra, de őszintén szólva, nincs benne semmi különleges, csak a neve hangzatos.
Tamerza
Ez egy másik oázis falu, ahol leereszkedhetsz a szél által különleges formájúra alakított kanyonba, majd azon keresztül elsétálhatsz a vízeséshez, végül pedig pedig a pálmaligetbe. A környéken néhány étterem és kávézó is található, így tökéletes hely egy kis szünetet tartani.
Érkezéskor összefutottunk valakivel, aki felajánlotta, hogy megmutatja a legbiztonságosabb utat a szurdokba. Ez hasznos volt, mert egyedül nem találtuk volna meg, és megint nem volt tábla, amit követni lehetett volna.
Midès
Amíg Tamerzában hasznos volt a helyi idegenvezető, itt nem éri meg kölön fizetni érte, még akkor sem, ha 20 TND-ra le lehet alkudni.
A parkolóhoz érkezve balra haladj a romok mentén amíg el nem éred a kilátópontot, ahol az Angol Beteg című filmet forgatták. Majd a parkolóhoz visszaérve onnan jobbra az ellenkező irányba menj tovább egy másik kilátóponthoz. Mindkettő csak pár perc sétára van.
A nap végén menj vissza Tozeurba.
Szállás Tozeur-ben
Olcsó szállás:
A Residence Loued a legjobb választás, amely olyan mint egy kis oázis a városban, de közel a központhoz. A szállodához tartozik egy külső medence is.
Középkategória:
Maison D’Hôtes Villa Fatima: Egy magánházban található különleges apartman, amelyet nagyon dícsérnek a házigazdák barátságossága miatt.
Palm Beach Palace Tozeur: üdülőhely, tökéletes hely családok és párok számára, medence és bár is kapcsolódik hozzá.
Felsőkategória:
Dar Nejma: stílusos szálloda a központ közelében
A Dar Saida Beya egy hagyományos tunéziai stílusú szálloda a városközpontban.
A Dar el Soltan Tozeur egy tipikus tunéziai ház központi udvarral és medencével. A sok érdekes berendezési tárgy miatt olyan mint egy múzeum.
Day 7: Kairouan, Tunis
Tudtad, hogy a kairouani Nagymecsetnek köszönhetően ez az iszlám negyedik legszentebb városa Mekka, Medina és Jeruzsálem után?
Kairouan Afrika legrégebbi muszlim városa, amely a 8. század közepén, az arab hódítás során épült. Innen terjedt később az iszlám a szubszaharai régiókra. Kairouan első lakói azonban keresztények és zsidók voltak, és amíg a franciák meg nem érkeztek, a muszlimoknak tilos volt a városban élniük. Azzal, hogy felépült a Nagymecset, ez lett az iszlám tanítás központja. Amikor a fővárost Tuniszba helyezték át, Kairouan továbbra is a Magreb legszentebb városa maradt. A kairouani Nagymecset és medina az UNESCO Világörökség része, és Tunézia egyik kihagyhatatlan látnivalója.
Kairouan két termékéről híres: a szőnyegekről és a kenyérről. Ez azt jelenti, hogy számtalan szőnyegbolt található a környéken.
Medina
Kairouan medinája az egyik legkülönlegesebb Tunéziában. Elég nagy, ezért sokáig el lehet barangolni a színes házak között. A medinán belüli nyüzsgő piacon textileket, ajándéktárgyakat, gyümölcsöt és nagyjából mindent meg lehet vásárolni. Ha elhagyod a központi bazárt, és befordulsz a mellékutcákba, látni fogod az igazi életet Kairouanban. A nők bevásárolnak, sütik a friss kenyeret, a férfiak nyugodtan ücsörögnek a kávézókban, a szerelők javítanak valamit, a szőnyegkészítők pedig hagyományos módszerrel a szövőszéken készítik a szőnyeget. Kairouan medinája az autentikus és a turisztikus keveréke. Gyakran belefut az ember egy csempével díszített tunéziai ház udvarába, egy tisztelt ember síremlékébe (zaouia) vagy egy mecsetbe. A fő bazártól eltekintve a mellékutcák csendesek, és könnyű elveszíteni a tájékozódást, de pont így érdemes felfedezni.
Kairouan nagymecset
Sohasem egy egyszerű imahely volt, hanem egyben iskola, egyetem, ahol a diákok megtanulták olvasni a Koránt és emellett más tárgyakat is, például matematikát, nyelvtant, orvostudományt és csillagászatot. Értékes könyvtárának köszönhetően az iszlám világ egyik legfontosabb intellektuális központja volt a mezopotámiai Kufával és az Arab-félszigeten található Medinával.
Emellett teológiai viták fóruma volt, valamint itt választották meg a helyi méltóságokat. A mecset hatalmas falaival inkább egy erődítménynek tűnik. Már az építőanyagok és a technikák is azt mutatják, hogy védelmi szerepet kellett betöltenie.
Hogyan öltözzünk fel a Kairouan mecsetbe?
Mint Tunéziában mindenhol, a nem muszlimok nem léphetnek be az imádkozó helységbe, de kívülről mindent láthatnak.
A férfiaknak hosszú nadrágot kell viselniük, a nőknek pedig az egész testüket és hajukat el kell takarniuk. Ha nem megfelelő ruhában jössz, a bejáratnál kapsz egy kendőt vagy ruhadarabot, amivel betakarhatod magad.
Nyitva tartás: szombat-csütörtök 8-14, pénteken 8-14 óra
Belépődíj: 12 TND
Ezzel a jeggyel még további néhány dolgot meglátogathatsz.
Számíts rá, hogy a mecset környékén megszólítanak, és felajánlják, hogy elvisznek a közelben lévő üzletük tetőteraszára, ahonnan szép kilátás nyílik a mecsetre. Ezért nem kérnek pénzt, hanem cserébe remélik, hogy vásárolsz valamit.
További látnivalók Kairouanban
Zaouia Sidi Abid al-Ghariani
Madrasaként alapította egy Al Jadidi nevű kairawani tudós. Mekkai zarándokútja során halt meg, majd tanítványa, Abou Samir Abid folytatta munkásságát és 20 éven át tanított az iskolában. Ezen a helyen temették el.
Zaouia Sidi Sahab (Borbély mecset)
Sidi Sahab Mohamed próféta követőjének mauzóleuma, aki egy legenda szerint Mohamed szakállának három hajszálát eltette magának, innen ered a hely furcsa neve.
Aghlabid medencék
Az Aghlabidák által épített 9. századi ciszternák gyűjtötték össze a 36 km-ről vízvezetéken szállított vizet. Abban az időben ez a a muszlim világban egyedülálló mérnöki remekmű volt.
A három ajtós Mecset
Csak kívülről látogatható, de egyébként is a mecset különlegessége a gazdagon díszített homlokzat, amitt elsőként alkalmaztak az iszlám építészetben.
Kairouan után maradt más hátra, mint vissza Tuniszba. Ha van időd, zárd le azt a szép körutat La Goulette egyik haléttermében egy finom vacsorával.
Remélem segített a fennti programterv, ha kérdésed lenne írd meg kommentben. Jó utat!
Agnes Simigh
Idegenvezető, bloggerAz Alternativ Utak alapítója
Angol nyelvű utazási blogom: www.voiceofguides.com