IRAKI KÖRUTAZÁS II.

Szövetségi Irak körút: Bagdadtól Erbilig (a kurd régió nélkül)

2025. október 23- november 1 (10 nap)

Magyar idegenvezető: Simigh Ágnes

Az út ára: 2 050 Euró (repülőjegy nélkül)

Meglepő, hogy mennyi lélegzetelállító dolog van Irakban a gyémántként csillogó mecsetektől, az ősi mezopotámiai emlékekig, a kurdisztáni hegyvidékig. Mégis az irakiak megható vendégszeretete valószínűleg a legmaradandóbb! Az iraki utazás rendkívül tanulságos, ahol saját bőrünkön tapasztalhatjuk meg, mennyire más egy ország ahhoz képest, ahogy azt otthonról elképzeljük és jó eséllyel megváltoztatja a közel-keleti régióról kialakított képünket. Irakban nem turistának, hanem felfedezőnek érzi magát a látogató !

A jelentkezés kitöltése után emailben küldöm a fizetéssel kapcsolatos részleteket és egyéb tudnivalókat.

Vélemények

Minket elég sok minden érdekel ezek közül,de ha valakinek szűkebb az érdeklődési köre,az is találhatott magának kedvenc programot.
Az ismertetett témakörök,azok felépítése,hogy a végén összefoglaltad,nagyon profi volt. Sokat segített abban,hogy egy része legalább rögzüljön.
Sok sikert kívánunk neked a folytatáshoz! Az azonban biztos,hogy a személyed sokat adott az úthoz,ami talán a leendő munkatársaidat nagy kihívás elé àllítja./ nem mindenkit fog az a vidéki fiú,egy év elmúltával,az erbili bazárban névszerint felismerni!/

Mégegyszer köszönjük.

Üdvözlettel
Ágnes,Géza

Nagyon hálás vagyok Áginak amiért ilyen flottul leszervezte az utat,holott tudtuk,hogy rugalmas hozzáállás szükséges a lehetséges közlekedési problémák vagy esetleges lezárások miatt,de semmi ilyen gond nem adódott az út során. Az iraki emberek rettentően barátságosak,vendégszeretőek és hálásak is voltak azért,hogy ritka madárként,turistaként körbejártuk az országot. Bárhol jártunk,kedvesen mosolyogtak ránk,kezet ráztak,tudták,kik a madzseriek és hol van Budapest. Egy idős bácsinak könnybe is lábadt a szeme,

mikor kezet fogtunk a szőnyegüzletre vagy a rézműves beinvitált az üzletébe,meghívott teára és sütire a bazárban,hogy meséljek neki milyen az élet Európában. Rögtön körém is sereglett több kiváncsi helybeli és üdvözölték, hogy milyen jó újra felfedezőket látni az országukban. Nőként,teljesen normális európai viseletben,kendő nélkül,soha semmilyen hátrányt nem éreztem vagy negatív megkülönböztetést. Amikor európaiként az izárba burkolva bementünk egy mecsetbe,akkor is előre engedtek bennünket és segítették a haladásunkat a hatalmas tömeg ellenére is. Egyik este a szobatársammal esti sétára indultunk,hogy megnézzük a város fantasztikus kivilágítását Nedzsefben,jóformán csak férfiakat és gyerekeket láttunk az utcán,akik kiabáltak nekünk,hogy Welcome in Iraq vagy csak bólintottak tiszteletteljesen. A szállodák tiszták voltak,minden felszereléssel ellátva és az ételek….vááááá….legközelebb mértéktartást kell gyakorolnom,ha meglátok egy iraki terülj,terülj asztalkámat!-5 kilót tuti híztam. Az ország déli és északi része közt a kontraszt hatalmas,de az emberek ugyanolyan kedvesek és segítőkészek. Megható volt a monumentális, több ezer éves épületek közt sétálni,amiket a fekete lobogósok teljesen meg akartak semmisíteni (azok a hatalmas energiák a mai napig ott vannak) vagy elénekelni egy dalt a hatrai romok közt,amikor megjelent a semmiből egy huhogó bagoly.-lehet hamisan énekeltem és nem tetszett neki.:). Ági végig kézben tartotta a csoportot,fegyelmezetten haladtunk egyik céltól a másikig és olyan helyekre is bejuthattunk,amik nem voltak benne a programban-minden napra jutott valami kuriózum.:) Az idegenvezetőnk jól felkészült az ország történelméből is,nem volt olyan kérdés,amire ne tudott volna válaszolni, valamint mindig figyelt arra is,hogy az időjárásnak megfelelően öltözzünk,kapjunk palackos vizet és mikor lesznek a rövid megállók. Aki még nem járt Irakban,ideje felkeresni,csodás látnivalókban,ételekben és barátságos vendégszeretetben lesz része az egyszer biztos! Ölelés, Kata

„Az út, az “1001” éjszaka meséjébe illő volt, elejétől a végéig. Nagyon jól összerakott programok, túrák. Ószövetségi bibliai helyszínek bejárása, a civilizáció kialakulásának helyei, városok, romok helyszínen tapasztalható kisugárzásának érzései fantasztikus élmények. Az út bővelkedett természeti látnivalókban is. Az emberek barátságosak,segítőkészek. Itt még ” őszinte” a mosoly! A hotelek valóban a “csillag” besorolásuknak megfelelőek, vagyis extrák. A személyzet maximálisan segítőkész. Az élelmezés az európaihoz mérve sokkal magasabb besorolási szinten van, mind minőségben, mind mennyiségben, mind kiszolgálásban. Sikerült is egy “ötöst” felszednem, mindaz mellett, hogy próbáltam óvatosabban táplálkozni.

Útvonal Röviden

0.nap: elutazás Budapestről Bagdadba

1.nap: Ctesiphon, Babilon, Karbala

2. nap: Ukhaidir erőd, Wadi al Salam, Najaf

3.nap: Uruk, Ur zikkurat

4.nap: Mocsárvidék, vissza Bagdadba

5.nap: Bagdad

6.nap: Bagdad, Aqar-Quf zikkurat

7.nap: Szamarra, Hatra

8.nap: Moszul, Erbil

9.nap: Hazautazás az erbili repülőtérről

13 napos nagy iraki körutazás a kurd régióval

Részletes Útvonal

0.nap: utazás (október 23)

Érkezés Bagdadba hajnalban Budapest-Bagdad isztambuli átszállással a Pegasus Airlines légitársasággal.

Bár a járat időpontját még nincs publikálva, az isztambuli Sabiha Gokcen repülőtéren valószínűeg hosszabb, 7-8 óra átszállási várható. Ennél jobb (4 órás) csatalkozást a Turkish Airlines kínál jóval magasabb áron (900 euró). Visszafelé ebbben az esetben is több mint 6 óra az átszállási idő. Aki ez utóbbit választja természetesen ugyanúgy rendelkezésére áll a transzfer. Sebaj, ez kíváló alkalom, hogy egy közeli bevásárlóközpontban vacsora mellett megismerkedjen a csoport.

Egy rövid éjszaka Bagdadban

1.nap: Ctesiphon, Babilon, Karbala (október 24)

Taq Kasra (Ctesiphon) felé indulunk először, amely a világ legnagyobb (37 méter) téglából épített szinte teljes egészében létező boltíves építménye. Valamikor a 3-6.században építették a perzsa szaszanidák egy palota részeként Irakban.

Babilon, az Ishtar kapu masolata
Babilon, az Ishtar kapu másolata
Iraki par Babilon romjainal
Iraki pár Babilon romjainál

Bábel tornyának, a Függőkerteknek és Hammurapi törvénykönyvének köszönhetően Babilon a leghíresebb ókori város, ahol Nagy Sándor életét vesztette. Babilon egykor a világ leggazdagabb városa volt, amelynek fejlettségével semelyik másik város nem vetekedhetett. Sajnos Szaddám Husszein egykori iraki elnök meggondolatlan újjáépítési munkáinak köszönhetően nem sok minden maradt az ókori Babilonból. Az ikonikus Ishtar-kapu másolata és a körülbelül 2600 éves „babiloni Oroszlánszobor” a komplexum leghíresebb része. A Babilon melletti domb tetején áll Szaddám Husszein számtalan palotájának egyike, kilátással az ősi romokra. Annak ellenére, hogy a palota nagy részét graffiti borítja, a márványoszlopok és a mennyezeti freskók képet adnak arról, hogy az elnök milyen luxust élvezett itt.

Karbala
Karbala

A nap végén Karbalába érkezünk. Ez a síita muszlimok egyik legszentebb helye, amely évente közel 20 millió zarándokot vonz a Muharram hónapban, így ez a világ egyik legnagyobb emberi összejövetele. Itt halt meg Husszein imám, akit a síiták harmadik imámjuknak tartanak, az úgynevezett „karbalai mészárlás” során 680-ban. Iráni és más síita zarándokok a világ minden tájáról özönlenek Kerbalába Muharram hónapban, amikor a tragikus eseményre emlékeznek. Sokan gyalog jönnek egészen az iráni határig, vagy Bagdadból Najafba és Karbalába. lélegzetelállítóan gyönyörű színesen csillogó belsejű mecsetbe lépve eláll az ember lélegzete.

Szállás: Karbala

2.nap –Ukhaidir erőd, Najaf (október 25)

A látványos 8.századi Ukhaidir erőd után Najafba érkezve ellátogatunk a világ egyik legnagyobb temetőjébe (Wadi Al-Salam), ahol fentről letekintve sírok milliói töltik be a végeláthatatlan területet és emlékeztetnek Irak tragikus közelmúltjára, amikor az ország háborúból háborúba sodródott.

Najafban áll Irak egyik legszebb látnivalója és a síiták egyik legfontosabb zarándokhelye, az Imám Alinak, a negyedik kalifának, Mohamed próféta unokatestvérének és vejének síremlékét és a hozzátartozó mecsetet. Este különleges hangulata van kivilágítva, a kerbalaihoz hasonlóan gyémántként ragyog belseje.

Wadi Al Salam
Wadi al-Salam, a világ egyik legnagyobb temetője
Najaf
Najaf
Najaf
Najaf

Szállás: Najaf

Ukhaidir erőd- Karbala: 50 km

Najaf-Ukhaidir erőd: 130 km

3.nap: Uruk, Ur (október 26)

Továbbindulunk az UNESCO Világörökség listáján szereplő Uruk régészeti lelőhelyre, amely i.e. 4.évezredben a világ egyik első városa volt a sumér időszakban. A helyszínen egy tábla jelzi, hogy innen indult el maga az írás. Ezen kívül a Gilgames eposzban szereplő legendás király is Uruk felett uralkodott.

Ur zikkurat
Ur zikkurat
Uruk, ahonnan az írás indult
Uruk, ahonnan az írás indult

Innen továbbutazunk Ur, az egykori sumér városállam zikkuratjához, a Nanna hold istennek szentelt teraszosan építményhez, amely a világ egyik első híres történelmi emléke volt. Állítólag ez volt Ábrahám szülőhelye és Ferenc pápa is ellátogatott ide 2021-ben.

Szállás Nasiriyában

Uruk- Nasiriyah:  100 km

Najaf- Uruk: 200 km

4.nap: Arab mocsárvidék, Bagdad (október 27)

Kora reggel a mezopotámiai vagy arab mocsarak szívében álló Chibayishba utazunk, ahol a Madan törzsek 5000 éve élnek. Itt hajóra szállunk, hogy betekintést nyerjünk a mocsárvidék lakóinak életébe. Ameddig még lehet, ugyanis a felmelegedés és vízhiány lassan ellehetetleníti ezt a több ezer éves életmódot, pedig a földrajzilag és kulturálisan egyedülálló terület az UNESCO Világörökség része. A közösségi összejövetelekre és vendégek fogadására szolgáló „mudhif” nádház a mocsárvidék szimbóluma. Egy ilyenben fogjuk elfogyasztani regglinket és ebédünket is. Nem ritka, hogy csoportosan úsznak mellettünk vízibivalyok, amelyek nélkül az itteni életforma elképzelhetetlen.

mudhif, mocsarvidek
„mudhif” nádház a mocsárvidék szimbóluma

Innen egy hosszú úttal visszautazunk a fővárosba, Bagdadba, ahol két napot is eltöltünk.

Nasiriyah-Chibayish: 90 km

Chibayish- Baghdad: 435 km

5.nap: Bagdad (október 28)

Bagdad, a világ egykor legnagyobb települése, a Tanulás és Tudományok Központja, ahol az Ezeregyéjszakás mesék is születtek az egyik legkülönlegesebb hangulatú város. Nehéz megmondani mi Bagdad varázsa, hiszen katasztrofális a forgalom, az ikonikus Tigris folyó partján sok a szemét, és a legtöbb történelmi épület sürgős felújításra szorul. Ennek ellenére Bagdadban olyan érzésed van, mintha néhány évtizedet visszamennénk az időben. Olyan hangulata van ami egyszerre idézi fel a dicső múltat és a közelmúltbeli kegyetlen történelmet és könnyen lehet Bagdad az út egyik fénypontja.

A napot a Tahrir téren kezdjük, ahol a Szabadság emlékmű a monarchia végére és a köztársaság 1958-as létrejöttére állít emléket. Sétálunk az ikonikus Rasheed utcán, amely éjszakai klubokkal, mozikkal és színházakkal az 1940es években az éjszakai élet központja volt.

Az Iraki Nemzeti Múzeumban felbecsülhetetlen műemlékek vannak kiálltva, köztük a világ legkorábbi több ezer éves emberi arc ábrázolása Urukból. A világ egyik legnagyobb régészeti gyűjteményét a háborúk során kifosztották, majd jó részét kalandos úton sikerült visszaszerezni.

A Mártírok Emlékműve egy hatalmas félbevágott türkizkék hagymakupola, ahol a két rész között örök láng ég. Az iraki–iráni háborúban (1980–1988) életüket vesztett.

Mártírok Emlékműve Bagdad
Mártírok Emlékműve Bagdad

Meglátogatjuk a Régi Al-Mustansiriya Iskolát, az arab világ első egyetemi jellegű intézetét, és körbejárjuk a bagdadi bazárt (souk), amelynek közepén a rézpiac (Al Safafeer) kulturális örökség. Megiszunk egy kávét a híres Shabendar kávézóban a történelmi könyvpiacáról híres al –Mutanabbi utcában és hajózunk a legendás Tigris folyón.

Érintjük a Firdos teret, ahol 2003-ban az iraki elnök hatalmának véget vetve ledöntötték Szaddám szobrát.

A napot egy hangulatos étteremben zárjuk.

6.nap: Aqarquf zikkurat, Bagdad

A nap elején a Bagdadtól 30 km-re található Dur-Kurigalzu (Aqar-Quf) egykori mezopotámiai városból megmaradt 52 méteres zikkurathoz látogatunk. A kasszita dinasztia által az i.e. 2. évezredben alapított kasszita város egykor egy 420 000 m2 területű királyi palotát és számos mezopotámiai isteneknek szentelt templomot is magában foglalt.

Agargouf zikkurat
Agargouf zikkurat

Folytatjuk Bagdad meglátogatását és olyan helyekre jutunk el, ahova csak kevés turista és jobban magunkba szívjuk Bagdad hangulatát.  

Az Umm al-Qura mecset nem egy egyszerű imádkozóhely, egyesek szerint Szaddám Husszein temetkezési helyének szánták. Aláírása és ujjlenyomata a szökőkútba helyezett márványkövön látható. Az építkezést Szaddám 61. születésnapján, 1998. április 28-án kezdték el. Ennek több eleme szimbolikus utalás az Öböl-háború „győzelmére”. A mecsetben korábban kiállítottak egy mintát a Koránból, amelyet Szaddám vérével, tintával és tartósítószerekkel kevertek össze. Az elnök két év alatt huszonnyolc liter vért adott a könyv megírásához. A mecsetkomplexumot körülvevő, arab világ alakú ​​medence kellemes hangulatot ad. Csak pénteki imákra tart nyitva, és nagyon kevés külföldi látogatója van. Azért is, mert különleges engedély szükséges a „Minden városok anyja” mecsetjébe való belépéshez. A mecsethez kapcsolódik egy meglepően nagyszerű Iszlám Múzeum.

Umm al Qura mecset Bagdadban
Umm al Qura mecset Bagdadban

Megállunk a közelben lévő Al-Amariya emlékműnél amely egy tragikus eseményre emlékeztet. 1991. február 13-án, a Perzsa-öböl-háború idején egy légi bombatámadásban mintegy 400 civil vesztette életét, akik a helyet légitámadási menedékként használták. Az óvóhelyet emlékművé alakították át.

Sok siíta mecset után ellátogatunk az Abu Hanifa mecsetbe is valamint Agatha Christie híres írónő házához, aki az 1930-as években több hónapig Bagdadban tartózkodott. Agatha és Max Mallowan sok éven át házat tartottak Bagdadban, és nagyon jól ismerte a várost. Lenyűgözte az ókori város és gazdag kultúrája, sőt néhány könyvét is ott írta.

Abu Hanifa mecset
Abu Hanifa mecset

A nap végén lehetőség lesz vásárolgatni, nézelődni a kávézókkal, üzletekkel teli mindig forgalmas Karrada utcán.

Este végigsétálunk a karácsonyi hangulatban csillogó Al Mutanabbi utcán.

7.nap: Szamarra, Hatra, Moszul

A Tigris folyó partján fekvő Szamarra egy 7000 éves múltra visszatekintő iraki város, amely rövid ideig Bagdad helyett az Abbászida Birodalom fővárosa volt a 9.században. Itt található az egykor a világ legnagyobb mecsetjéhez kapcsolódó spirális rámpával körülvett kúp alakú Malwiya minaret és a Kalifa palotája.  

Samarra Malwiya minaret
Samarra Malwiya minaret

A sivatagos, elhagyatott régió közepén álló lenyűgöző templomcsoport Hatrában az első UNESCO Világörökség volt Irakban. A „nap városa” virágzó kereskedelmi város volt az 1. és 2. században a Palmürával, Petrával és Baalbekkel húzódó selyemút mentén. Babilonhoz hasonlóan Szaddám Husszein, Irak korábbi elnöke is elrendelte az újjáépítését, mint Irak egykori dicsőségének szimbólumát, és az ország látványosságává tette. Az aláírását is a téglákon hagyta.

Hatra
Hatra

A háborúk sorozata és az ISIS jelenléte okozta hosszú évek bizonytalansága után Hatra újra nyitva áll az utazók előtt.

Továbbutazás Moszulba, Irak máodik legnagyobb városába.

1 éjszaka Moszulban

8.nap: Moszul, Erbil

Moszul már egészen északon fekszik és az út legtanulságosabb része. A szíriai Rakka után nagy presztízst adott az Iszlám Álamnak, amikor elfoglalta az annál ötször nagyobb várost. A város régi része még most is, öt évvel azután, hogy az iraki hadsereg felszabadította, romokban van. A romok között sétálva azonban gyönyörű építészeti elemek bukkannak elő. Megnézzük a médiában sokat látott al-Nuri mecsetet, amelyben Abu Bakr al-Bagdadi az Iszlám Állam vezetője kikiáltotta az Iszlám Kalifátust. Megdöbbentő ezt a pusztítást látni és elképzelni, hogy a moszuliak éveken át úgy éltek, hogy nem hagyhatták el a várost, hónapokon át áram és víz sem volt. Tilos volt az alkohol, a zene és a nők fekete csadorba burkolóztak, az iskolákban nem volt rendes oktatás. Nem maradt hátra más, mint a kivárás. Végül három év elteltével, 2017 júliusában jött a felszabadulás.

Moszul
Moszul

A moszuli látogatás mégsem szomorú, mert a helyiek az UNESCO segítségével minden erejükkel dolgoznak a város helyreállításán és szívesen látják a turistákat. Láthatóan pozitívak, mosolyogva tekintenek a jövőbe. Visszatért az élet Moszulba és a túristák jelenléte a helyiek számára azt jelenti ismét béke van. Megnézzük a bazárt, felkapaszkodunk az erődbe és letekintünk a Tigris folyóra. Megnézzük a felújítás alatt lévő Al Tahira templomot és fontos mecseteket. Közben megismerkedünk személyes történetekkel, hogy milyen is volt az élet az Iszlám állam idején. 

Továbbutazás Erbilbe, iraki Kurdisztán fővárosába rövid városnézéssel.

Erbil teljes ellentéte Bagdadnak. Iraki Kurdisztán fővárosából hiányzik a Közel-Keleten megszokott kaotikus hangulat. Az amerikai invázió után gyors gazdasági növekedésen ment keresztül. Új nemzetközi repülőtér, irodatornyok, luxuséttermek, kellemes városi parkok, elegáns városrészek épültek és a forgalmi dugóktól mentes modern utakon magas kategóriás autók közlekednek. Iraki Kurdisztán fővárosa a „kurd csodának” nevezett jelenséget tükrözi. Úgy tűnik, hogy Erbil egy kis Dubai bevásárló- és szórakoztató központtá válik. Erbil azonban a világ egyik legrégebbi települése, amely a Kr. e. 5. évezredre nyúlik vissza, csak ebből nem sok látszik.

Erbil Machko kávézó
Erbil Machko kávézó
Jalil Khayat mecset Erbilben
Jalil Khayat mecset Erbilben

Erbil legfontosabb örökségi helyszíne, a citadella a városközpontban található Shar Garden térre és a környező Qaysari bazárra néz. Ez Erbil legélénkebb része, ahol a helyiek esténként sétálnak.

Az Erbilben található Jalil Khayat modern mecset nagyon hasonlít a kairói Muhammad Ali mecsethez és az isztambuli Kék mecsethez.

Hazaindulás idő lehetőség vásárolni a bazárban, beülni egy kávézóba, akár vízipipázni.

9.nap: Hazaindulás hajnalban isztambuli átszállással Budapestre

Kis Iraki Körutazás
2025.10.23-11.01
(10 nap)
Ár: 2050 euró

13 napos nagy iraki körutazás a kurd régióval

Mit tartalmaz az ár?

  • Gyorsított vízumügyintézés a baszrai reptéren
  • Transzfer a baszrai reptérről érkezéskor és az erbili reptére hazainduláskor 
  • Közlekedés kisbuszokkal
  • 11 éjszaka szállás 4 csillagos szállodában, illetve ha az nincs az elérhető legjobb szálláson
  • Helyi angol nyelvű iraki és magyar nyelvű idegenvezetők
  • Reggeli és ebéd vagy vacsora az út teljes időtartama alatt (ital nélkül)
  • Belépők a nevezetességekhez, hajózás a Mocsárvidéken és a Tigris folyón

Megjegyzés az árkalkulációhoz:

Irak nem a legolcsóbb közelkeleti ország. A turizmus még gyerekcipőben van, nagyon kevés a képzett turisztikai szakember és iroda. A belépők ára külfödieknek jóval drágább, mindenhol egységesen 25 000 IQD vagyis kb. 17 dollár. Én, Simigh Agnes, az Alternativ Utak alapítója leszek a magyar idegenvezető. Egyedül hátizsákkal másfél hónap alatt beutaztam Irak nagy részét, és több mint 15 éve dologozom csoportokkal, köztük több közel-keleti országban.

Kis, 10-14 fős csoporttal utazunk, amely ugyan növeli a költségeket, de sokkal autentikusabb élményt ad mint egy nagycsoportos utazás, ezt tapasztalatból mondom.

4 csillagos szállásokat használunk, amelyek nem luxuskategóriásak, de nagyon jók. Irakban a sokkal olcsóbb szállások sokszor nem az általunk elvárt tisztaságúak.

Mit nem tartalmaz az ár?

  • nemzetközi repülőjárat (Pegasussal kb. 500 euró )
  • vízum: az országba való belépéskor helyben fizetendő (77 USD)
  • biztosítás (50-75 euró életkortól függően)
  • borravaló (sofőrnek, idegenvezetőnek)
  • Egyágyas felár (600 USD)

Szállások

Atlas hotel (Basra)

Sumerian hotel (Nasiriyah) – Nincs weboldala, de interneten rákeresve lehet képeket találni róla

Zamzam hotel (Najaf) – Nincs weboldala, de interneten rákeresve lehet képeket találni róla

Coral Karbala (Karbala)

Noorland (Bagdad)

Modern Plaza Mosul

Erbil view (Erbil)

Amennyiben a fennti szállodák nem elérhetőek, azzal egyenértékű szállás

Fontos tudnivalók

Ebben a cikkben összefoglaltam a legfontosabb tudnivalókat

Magyar állampolgárként vízumot érkezéskor a repülőtéren tudsz kapni. Mindössze egy adatlapot kell kitölteni hozzá és 77 dollárt befizetni. A helyi partnerünk biztosítja, hogy az éjszakai sorbanállást elkerülve rögtön sorra kerüljünk és minnél flottabbul menjen a vízumügyintézés.

Bár az ország a közelmúltban háborúból háborúba sodródott, Irak egyre biztonságosabb, amit a turisták növekvő száma is mutat, ugyanakkor tüntetések, belső konfliktusok most is akadnak. A pápa 2021-es látogatása óta Irak is elkezdett a turizmusra építeni. Országszerte még mindig számos ellenőrzőpont működik, a rendszeres kontroll az utazók és a helyi lakosok biztonságát szolgálják. Csoportosan utazva pedig a helyi partnerünk révén mindig naprakészek vagyunk az aktuális helyzetől. Én egyedül nőként összesen másfél hónapot utaztam Irakban és mindig biztonságban éreztem magam.

Az Izrael-Hamasz között a közelmúltban kitört és jelenleg is zajló háború azonban más közelkeleti országokra is hatással lehet. Az aktuális helyzetet folyamatosan követjük, és ha kell ennek megfelelően módosítjuk a programot, ha kell töröljük és későbbi időpontra helyezzük. Jelenleg azonban a besorolás ellenére a rendelkezésre álló információk alapján az ország turisztikai látogatásra alkalmas.

Miután Irak már 2009 óta a Külügyminisztérium besorolása alapján az utazásra nem javasolt országok közé tartozik (pedig a helyzet nagyon sokat változott azóta), magyarországi biztosítók szolgáltatásai itt nem, de az alábbi jól ismert nemzetközi biztosítók által nyújtott szolgáltatások érvényesek. Ezekben az esetekben angol nyelven történik az ügyintézés és nincsen Magyarországon képviselete.

A Safetywing és a spanyol székhelyű IATI nemzetiségtől függetlenül Irakban is fedezi az egészségügyi ellátást.

A biztosítás megkötésében kérésre segítséget nyújtunk.

Délen, Szövetségi Irakban nyári meleg lesz, de az északi hegyvidékes kurdisztáni részen kellemes. A muszlimok böjtje, a  Ramadan miatt esik áprilisra az út, hiszen ez az időszak nem ideális egy muszlim ország meglátogatására (éttermek, kávézók napközben zárva vannak, kicsit megáll az élet és a nem muszlimoktól is elvárják, hogy nyilvánosan ne egyenek, ne igyanak).  Ha arra gondolok, hogy egyéni utazásom során márciusban egész sokszor fáztam a déli részen, Kurdisztánban pedig olykor havazott is, májusi ottlétemkor pedig már mindenhol nagyon ment a klíma, április éppen ideális lehet az ország különböző részeit magában foglaló nagy iraki körutazáshoz.   

Kis Iraki Körutazás
2025.10.23-11.01
(10 nap)
Ár: 2050 euró

A jelentkezés kitöltése után emailben küldöm a fizetéssel kapcsolatos részleteket és egyéb tudnivalókat.

–  annak, akiben megvan a kellő kíváncsiság egy még a Közel-Keleten is ismeretlenebb ország megismerésére és a média által festett kép mögött annak igazi arcát akarja látni

–  aki elfogadja egy muszlim, helyenként konzervatív vallásos ország szabályait (kevés helyen lehet alkoholhoz jutni, Najafban és Karbalában a nőknek teljes testet takaró abayát kell felvenni még a mecseten kívül is)

–  aki tudomásul veszi, hogy a nemrég még háborúkkal sújtott ország bár egyre biztonságosabb, de még mindig számos ellenőrzőpont van az ország területén. Ebből adódóan hosszabb várakozások is előfordulhatnak, de ez persze az utazó érdekeit szolgálja.

–  aki elfogadja, hogy az iraki turizmus még gyerekcipőben jár, ezért nincsenek kőbe vésett szabályok, sok minden változik.

–  aki szívesen vesz részt olyan autentikus programokban, amelyek nem feltétlenül „komfortosak” (például földön étkezés, bazár forgataga, a háborúval sújtott Moszul romjai között sétálni), de hozzátartoznak a helyi kultúra és az ország igazi arcának megismeréséhez.

–  aki egyébként rutinosan utazik önálló szervezésben, de kevésbé kiszámítható, egyedül bonyolultan leszervezhető országokba inkább csoportosan utazna

– aki tapasztalt idegenvezetők tolmácsolásában szeretne minnél többet megtudni az országról

– aki olyan helyre akar látogatni, ahol a turisták még újdonságnak számítanak

Ha a meghirdetett csoportos utak időpontja nem megfelelő vagy egyénileg, barátokkal utaznál inkább szívesen, akkor is tudok segíteni a program összeállításában, közlekedés, helyi idegenvezetés leszervezésében. Vedd fel velem a kapcsolatot!

Olvasnivaló Irakról