Kerbala és Nedzsef, az iraki szent helyek, ahol eláll az ember lélegzete

Kerbala, Husszein imam sirja, Irak

Kerbala és Nedzsef, a két legfontosabb síita szenthely Irakban és minden iraki látogatás kötelező állomása. Az éjjel színesen megvilágított szentélyeknek különleges hangulatuk van és még a késő esti órákban is sokan imádkoznak. Irán a legnagyobb síita ország, de Irakban is többségben vannak az iszlám síita ágának követői. A több ezer éves régészeti leletek mellett, az iszlám síita vagy szunnita zarándokhelyei Irak legfontosabb látnivalói Babilontól nem messze.   

Amit mindenképp tudnod kell mielőtt Irakba urazol

1. Kerbala, Husszein imám síremléke

Kerbala, a síita muszlimok egyik legszentebb helye évente közel 20 millió zarándokot vonz „Arbaeen” idején, amely 40 nappal követi „Ashura ünnepét”, és ezzel ez a világ egyik legnagyobb emberi összejövetele. 680-ban Ashura napján vesztette életét Husszein imám a „kerbalai mészárlás” során, akit a síiták a tizenkét imámjuk közül a harmadik számúnak tartanak. Iráni és más síita zarándokok a világ minden tájáról özönlenek erre emlékezve. Sokan gyalog jönnek egészen az iráni határtól, vagy pár nap alatt elgyalogolnak Bagdadból Nedzsefbe és Kerbalába. Közben az út mentén ingyen ételt és italt osztanak a zarándokonak és éjszakára is befogadják őket. A fővárosból Kerbaláig tartó kb. 90 km-es utat a holdnaptár alapján számolt mozgó ünnepként olykor 40 fok feletti forróságban kell megtenni. 

Kerbala, Husszein imám síremléke
Kerbala, Husszein imám síremléke
Kerbala, Husszein imám síremléke
Kerbala, Husszein imám síremléke

Husszein mauzóleuma pontosan azon a helyen épült, ahol mártír lett. Vele szemben áll a hasonlóan lenyűgöző Abbász féltestvérének síremléke. A szentélyek belső terei lélegzetelállítóak a gyémántszerű mennyezetdíszítéssel, arany és féldrágakövekkel kirakott ajtókkal, arany és ezüst kalligráfiával és színes mozaikokkal. Mindezt iráni és vallásos síita emberek adományaiból építették és lett a felajánlásoknak köszönhetően Kerbala Irak egyik leggazdagabb városa.

A szentélyt egy nagy tér veszi körül, ahonnan ajándékboltokkal és éttermekkel teli sikátorok labirintusa ágazik szét.

Hogyan öltözzünk fel Kerbalában és Nedzsefben?

A szentély körüli tágabb, biztonsági ellenőrzésen túli területet szentnek tekintik. Ezen a részen a nőknek abayát (teljes testet és hajat befedő, de nem feltétlenül fekete színű leplet) kell viselniük. Mindkét város sokkal konzervatívabb, mint Bagdad és szigorúan tilos az alkoholfogyasztás.

Bagdad 5 legszebb látnivalója

2. Ali imám szentélye Nedzsefban

Nedzsef központjában áll Ali szentélye, aki Mohammed próféta veje és a negyedik kalifa volt. Csillogó aranykupoláját két, egyenként 40 000 arany cserépből és helyenként kék zománccal kirakott, messziről is látható minaret veszi körül. A szentély körüli 54 000 m2-es teljes terület szentnek számít. Ezen kívül Nedzsef a síita teológiai tanulmányok egyik legfontosabb központja.

Hasonlóan a kerbalai Husszein imám szentélyhez, az este a legjobb alkalom a látogatásra, amikor élénk színekbe borul.

Nedzsef azonban nem csak Ali imám szentélyéről szól. Egyéb mecseteket is, például az Al-Hannanah és az Al-Sahlah mecseteket is érdemes meglátogatni, amelyek szintén fontos zarándokhelyek.

Ali imám szentélye Nedzsefban
Ali imám szentélye Nedzsefban
Ali imám szentélye Nedzsefban
Ali imám szentélye Nedzsefban

A síiták úgy vélik, hogy az Al-Sahlah mecsetnél fog újra megjelenni a 12. imám (al-Mahdi) amikor megfújják az Ítélet napját jelző trombitát. A mecset hosszú története Ali imám idejére nyúlik vissza, akinek követői ezen a környéken telepedtek le, és ebben a mecsetben imádkoztak, de néhány nagyra becsült próféta is meglátogatta. Még nem muszlim látogatóként is lenyűgözött mérete a kék mennyezeti dekorációval, hatalmas szőnyeggel, a bonyolultan díszített mihrábbal (Mekka irányát jelző fülke a mecsetekben) és a külső téglaborítású árkádokkal.

Wadi Al-Salam, a világ legnagyobb temetője

Ali imám szentélye mellett a Wadi Al-Salam temető több millió sírral a másik legfontosabb látnivaló Nedzsefben. A temetőnek számos bejárata van. Felmásztam a közeli többszintes parkoló tetejére, hogy átlássam hatalmas kiterjedését. A néhány kijelölt szélesebb úttól eltekintve a sírok egymás mellett zsúfolódnak, így számos sírt csak a másikon átmászva lehet megközelíteni. Besétáltam, és végül több mint egy órát maradtam ott.

Wadi Al- Salam, a világ legnagyobb temetője
Wadi Al-Salam, a világ legnagyobb temetője

Irak kegyetlen történelmére emlékeztet a számtalan fiatal, aki itt lett eltemetve. Sok katona és civil halt meg az Iránnal vívott háborúban, amely egy értelmetlen vérontás volt, több százezer ember halálát okozva mindkét oldalon. A 2006-2007-es polgárháború áldozatai, és természetesen az a sok vallásos síita is itt nyugszik, akik Ali imám, Mohamed próféta vejének szentélyéhez közel akartak temetkezni. Még Iránból is szállítanak ide koporsókat, amely továbbra is jelentős bevételi forrás Nedzsefben. Az 5. század óta több mint 9 millió embert temettek el itt, köztük sok prófétát, királyt, herceget és szultánt.

Kerbala és Nedzsef a leghíresebb, de messze nem az egyetlen szent helyek, ahol eláll az ember lélegzete.  

3. Al-Askari mecset

Az Al-Askari mecset Szamarrában, Bagdadtól északra a 10. és 11. síita imám, Ali al Hadi al Naqi és fia, Hasan al-Askari nyughelyeként szintén fontos síita zarándokhely. A síita hiedelem szerint az utolsó 12. “rejtett imám” 874-ben Szamarrában született és aztán tűnt el egy barlangban. Azóta a síiták a 12. számú “Mahdi”, a Megváltó visszatérését várjak.

Al-Askari mecset Szamarrában
Al-Askari mecset Szamarrában
Al-Askari mecset Szamarrában
Al-Askari mecset Szamarrában

4. Kufa

Kufa Irak egyik legfontosabb városa volt, mielőtt Bagdad az Abbászida Birodalom fővárosa lett. A város elsődleges kulturális központtá fejlődött, ahol megalapították a szunnita iszlám négy vallási törvényi iskolájának egyikét, a hanafita ágat. Amikor Ali imámot 4. kalifává választották, Medina helyett Kufát tette az iszlám központjává. Kufa hosszú története alatt számos próféta otthona volt.

A nagy tiszteletnek örvendő Alit itt gyilkolták meg, miközben a mecsetben imádkozott 661-ben. Ma itt található Irak második legrégebbi mecsete (a Kufai Nagymecset), sok istenfélő muszlim sírjával.

Kufa mecset
Kufa mecset

5. Al Kadhimiya mecset, Bagdad

Bagdad egy külső kerületében található az Al Kadhimiya mecset, a 7. és 9. imám, Musa Al-Kazim és unokája, Muhammad Al-Jawad temetkezési helye. Az Al Kadhimiya mecset aranyozott központi kupolája és négy arannyal bevont minaretje messziről látszik. A szentélyeket folyamatosan bővítették. A kupolát először tikfából építették, majd később színes csempével és arannyal vonták be. A mecset körül érdemes körbesétálni a mindig forgalmas bazárban, ahol a vallási tárgyaktól a konyhai eszközökig mindent árulnak.

Al Kadhimiya mecset körüli bazar
 Al Kadhimiya mecset körüli bazár – fotózni nem lehet bennt

A síita szent helyek mellett természetesen az iszlám szunnita ágának is vannak gyönyörű példái Irak-szerte. Itt csak néhányat emeltem ki, amelyek gyémántként csillogó belső tükördíszítése láttán valóban eláll az ember lélegzete. Bár milliós nagyságrendű híveket vonz Kerbala és Nedzsef, az iszlám világon kívül alig ismertek. Ez megint egy újabb bizonyítéka annak mennyire kevés információnk van a világ bizonyos részeiről.

Simigh Agnes

Agnes Simigh

Idegenvezető, blogger

Az Alternativ Utak alapítója
Angol nyelvű utazási blogom: www.voiceofguides.com