Ez a cikk “affiliate linkeket” tartalmaz. További információkért kattints az ezzel kapcsolatos tájékoztatóra.
Libanon egy kis ország a Közel-Keleten, amely a Földközi-tenger partján fekszik Izraeltől északra, három oldalról Szíriával körülvéve. Ez nem egy sivatagi ország – éppen ellenkezőleg. A változatos táj Libanon egyik fő jellegzetessége. Két hegylánc (a Libanon-hegység és az Anti-Libanon-hegység) szeli át az országot, közöttük húzódik a Bekaa-völgy.
- Hány napra érdemes Libanonba menni?
- Mikor a legjobb Libanonba utazni?
- Hogy érdemes Libanont felfedezni?
- Hol kell pénzt váltani?
- Mennyibe kerül Libanonba utazni?
- Szállás Libanonban
- Tömegközlekedés és taxik
- Étkezés
- Belépő díj
- Hogyan tervezd meg libanoni utazását?
- Legyen helyi SIM kártyád
- A legjobb 5 napos libanoni útvonal
- A legjobb 7 napos libanoni útvonal
- A legjobb 10 napos libanoni útvonal
A pezsgő éjszakai élet, az elegancia érzése és Bejrút kiváló oktatási színvonala miatt Libanon a Közel-Kelet legliberálisabb és legkozmopolitább országa. A libanoni kultúra, életmód és öltözködés meglehetősen nyugatias.
Libanon azonban egy véres polgárháború (1975-1990) alatt élt, amely megbélyegezte mint „háborús övezet”, és a mai napig nehezen tudja ezt levetkőzni.
Az ország jelenleg súlyos gazdasági és pénzügyi válsággal küzd, a 2020. augusztus 4-i robbanás és a járvány pedig végképp az összeomlás szélére sodorta az országot.
Mindezek ellenére Libanon biztonságos és ha először jársz a Közel-Keleten, ideális célpont lehet, mert könnyen bejárható, számtalan látnivalót, tengerparti kikapcsolódási lehetőséget kínál és liberálisabb a legtöbb közel-keleti országnál.
Olvasd el ezt is: Amit Libanonról tudni kell
Olvasd el ezt is: Libanon, egy ország túlélési módban
Hány napra érdemes Libanonba menni?
Öt nap alatt sok helyet meglátogathatsz, de nyugodtan el tudsz tölteni tíz napot vagy akár két hetet is. Két hét elég arra, hogy az ország minden szegletébe elmenj, sőt pihenni is tudsz egy kicsit a tengerparton vagy a hegyekben. Mindenesetre Libanonban nem lehet unatkozni.
Mikor a legjobb Libanonba utazni?
A nyári hónapok (június-szeptember) a legélénkebbek Libanonban, de ilyenkor az árak is meredeken emelkednek. A tengerparti klubok megtelnek, a hegyi falvakban hemzsegnek a városból a hűvösbe menekülő közép- és felső osztálybeli libanoniak. Ebben az időszakban nehezebb az utolsó pillanatban szállást találni, ezért érdemes előre foglalni.
Ha kulturális és természeti programokat is tervezel, tavasszal és ősszel a legjobb Libanonba utazni. Ilyenkor az idő elég meleg az úszáshoz és kellemes a túrázáshoz is. A főszezonon kívül Bejrúton kívül könnyebb is szállást találni.
Olvasd el ezt is: Bejrút a Közel-Kelet bulifővárosa
Hogy érdemes Libanont felfedezni?
Libanonban a nagyvárosok között tömegközlekedéssel is egyszerű felfedezni, de a vidék bejárásához autót érdemes bérelni, vagy úgy, hogy magad vezetsz vagy idegenvezető sofőrrel. Kis mérete miatt Bejrútból mindent meg lehet látogatni egynapos kirándulásokkal. Az északi Tripoliból a déli Türosz városba nem tart tovább két és fél óránál az út.
Az országot azonban csak úgy tudod igazán megismerni, ha Bejrúton kívül is tötesz néhány éjszakát. Tölts legalább egy éjszakát Tripoliban, Libanon második legnagyobb városában, Bübloszban vagy a Chouf hegyi falvaiban.
Tömegközlekedés
A Bejrút-Damaszkusz autópályán tömegközlekedéssel könnyedén eljuthatsz a part menti nagyvárosokba (Jounieh, Büblosz, Batroun, Tripoli, Szidon, Türosz) és a Bekaa-völgyben található Baalbekbe. Bejrútban két buszpályaudvar van (inkább útkereszteződések): a Cola és a Charles Helou buszpályaudvar. Charles Heloutól északra, a Colából pedig délre indulnak a buszok. A Bourj Hammoud melletti Dowra (Dora) körforgalom egy harmadik, sokkal kevésbé ismert lehetőség, ahonnan buszok indulnak Byblos, Jounieh, Batroun, Beit Mery, Broummana és Tripoli felé.
Még a Cola állomásról is indulnak buszok északra, és gyakran ez számodra a praktikusabb. Válaszd azt, amelyik közelebb van a szállodádhoz. A buszok akkor indulnak, ha elegendő utasuk van; nincs konkrét menetrend, de általában nem kell sokat várni.
A városokban nincs hivatalos buszpályaudvar. Az autópályán kell leszállnod, és visszafelé jövet ugyanitt leintheted a buszt. Ez a rendszer meglepően jól müködik. Soha nem kellett 5 percnél többet várnom.
Vidéken azonban a tömegközlekedés nem a legjobb megoldás. Elég ritkák vagy egyáltalán nem léteznek, különösen a nyári időszakon kívül. Ha többször át kell szállnod, sokáig tarthat míg megtelik.
Olvasd el ezt is: Bejrút képekben
Autóbérlés vagy privát taxi
A városokon kívül a vidék felfedezéséhez érdemes autót bérelni vagy privát taxit fogadni.
Több napra sokkal kedvezőbb áron lehet bérelni autót. Egy nap 35-40 USD-ba kerülhet, két nap 25 USD/nap, egy hét pedig körülbelül 15 USD/nap. Nem minden cég kínál autóbérlést egy napra.
Ha autót vezetsz, légy óvatos az úton, mert a libanoniak nem foglalkoznak a közlekedési szabályokkal. Ráadásul áram hiányában a közlekedési lámpák sem működnek.
Itt tudod megnézni az autóbérlés árait.
Hol kell pénzt váltani?
A helyi pénznem a libanoni font (LBP), de ezzel párhuzamosan az amerikai dollárt (USD) is használják. A libanoni font árfolyamát a polgárháború után az amerikai dollárhoz rögzítették (1 USD =1500 LBP). A libanoni font azonban az elmúlt két évben 90%-kal leértékelődött a súlyos gazdasági válság miatt. Az árfolyam instabil és naponta változik. Amikor 2021. október 4-én megérkeztem, 1 USD 17 200 LBP volt, néhány nappal később pedig 20 000 LBP. 2022 októberében 1 USD már 37600 LBP-nek felel meg, 2023 tavaszán már 80 -100 000 LBP is volt, így jobb, ha érkezéskor csak egy kis összeget váltasz.
Pénzt Bejrútban vagy bármelyik más városban lehet váltani. A helyiek általában sorokban állnak, hogy átváltsák a külföldi családtagjaik által hazautalt devizát (euró, amerikai dollár vagy angol font). Rengeteg pénzváltó található a Hamra kerületben a Rue de Hamra út mentén.
Mennyibe kerül Libanonba utazni?
Tudnod kell, hogy Libanon a gazdasági válság előtt egyáltalán nem volt olcsó ország. A szállásra, étkezésre, esti szórakozásra nyugodtan költhettél annyit, mint egy nyugati országban. A közép- és felsőkategóriás szálláshelyek a legelterjedtebbek, ami tükrözi, hogy a kormány a tehetős réteget kívánta vonzani.
A dolgok azonban sokat változtak az elmúlt két évben.
20-25 USD-ba kerül egy napra autót bérelni Bejrútban. Az üzemanyagárak az elmúlt hónapokban az egekbe szöktek, mivel a libanoni kormány az utóbbi időben feloldotta a benzintámogatásokat. 2021. október közepén 30 liter üzemanyag 365 000 LBP-be kerül.
A libanoni font (LBP) már nincs a dollárhoz rögzítve, így mindössze két éven belül 90%-kal leértékelődött. Az ország a világtörténelem egyik legnagyobb válsága alatt szenved, ez azt is jelenti, hogy Libanon jelenleg a világ egyik legolcsóbb országa (kivéve a szállást).
Ennek ellenére a nyári hónapokban, július-szeptemberben mind a járatok, mind a szállások jelentősen megdrágulnak.
Szállás Libanonban
Libanonban még mindig nem túl olcsó a szállás; különben a szállodák nem tudnának életben maradni. Ráadásul kevés alacsony árszínvonalú szálloda található az országban.
Egy ágy közös szobában (dormitory) 20 USD-ba, a legolcsóbb privát szobák pedig 25 USD-ba kerülnek. Ellenben sokkal nagyobb a választék magasabb kategóriás szállásokból.
Tömegközlekedés és taxik
Egy buszjegy ára 30-35 000 LBP Tripoliba, Türoszba, és 15 000 LBP a közelebbi úti célokra.
Bejrúton belül „shared” taxival a szomszédos kerületekbe 20 000 LBP, a távolabbiakba pedig 30-40 000 LBP-ba kerül. (2021 Október)
Étkezés
Libanonban jelenleg nagyon olcsó az élelmiszer.
Népszerű utcai ételek, például falafel, manoshe: 16-19 000 LBP
Egy üveg víz: 3000LBP/6000LBP
Egy friss gyümölcslé: 18 000/ 25 000 LBP
Nargila (shisha): 25 000–75 000 LBP, helytől függően. Tripoli általában olcsóbb, mint Büblosz vagy Bejrút.
Belépő díj
Az egyes turisztikai attrakciók belépődíja 4000 és 19 000 LBP között mozog, így bárhová is mész, most kevesebb mint egy dollárt kell fizetned. Számos látnivaló pedig ingyenesen látogatható.
Hogyan tervezd meg libanoni utazását?
Repülés: Legolcsóbb repülőjegyeket itt találsz: Skyscanner, GoogleFlights, Wayaway
A Wayaway egy olyan portál, ahol olcsó repülőjegyeket találsz, és azonnali pénzvisszatérítést kaphatsz minden foglalás után. Ha csak repülőjegyet foglalsz ez nem sok, viszont ha a Wayaway-en keresztül foglalod a szállásod a booking.com-on, intézed az autóbérlést, esetleg városnéző programot, akkor már jelentőebb összeget kapsz vissza. Ehhez regisztrálnd kell 49,99 dollárért a Wayaway tagsági programra!
A VOG kedvezménykódommal 10% kedvezményt kapsz az éves tagsági díjból!
Biztosítás: A Safetywing egy olcsó utazási és egészségügyi biztosítás, amely a COVID-dal kapcsolatos megbetegedésekre is vonatkozik.
Autóbérlés: Bejrútból könnyen megközelíthetők a part menti főbb városok (Tripoli, Büblosz, Szidon, Türosz), valamint Baalbek. Vidékre azonban már alig van tömegközlekedés. A hegyvidék felfedezésére mindenképpen autóbérlésre van szükség.
Válassz a Discover Cars számos ajánlata közül.
Szállás: Mivel nem minden szálloda szerepel a booking.com-on, javaslom, hogy nézd meg a Hotellook oldalát is, amely több másik szállodafoglalási platform ajánlatait is integrálja. A Hotellook különösen hasznos, ha vidéken keresel szállást. A Hostelworld pedig olcsó szállásokat kínál, de csak Bejrútban és Tripoliban.
Helyi túrák: A Viator és a GetYourGuide oldalakon számos kulturális, természeti vagy kulincris túrát lehet találni angol nyelven. Nekem nagyon nagy élmény volt az Alternative Tour Beirut két programja is a libanoni polgárháborúról.
Legyen helyi SIM kártyád
Az áramhiány és a hálózati zavarok miatt elengedhetetlen a mobilinternet, mert nincs megbízható Wi-Fi kapcsolat. A városba érkezve több telefonüzletet találsz, ahol megvásárolhatod a SIM-kártyát. 10 USD-ba kerül 5 GB adathasználattal, ami két hétre is elég. További 5 USD a telefonhívásokat is fedezi.
A legjobb 5 napos libanoni útvonal
1. nap : Bejrút
2. nap: Jounieh, Jeita barlang, fél nap Bejrút
3. nap: Byblos, Batroun, Baatara vízesés
4. nap: Sidon, Tyre
5. nap: Ksara borászat és Baalbek
4 éjszaka Bejrútban
A legjobb 7 napos libanoni útvonal
1-2.nap: Bejrút
3.nap: Jounieh, Jeita barlang, Byblos, fél nap Bejrút
4.nap: Batroun, Tripoli
5.nap: Sidon, Tyre
6.nap: Anjar, Ksara, Baalbek
7.nap: Deir al Qamar, Beiteddine, Cédrus erdő
6 éjszaka Bejrútban
A legjobb 10 napos libanoni útvonal
1-2.nap: Bejrút
2 éjszaka Bejrútban
3.nap–Jounieh, Jeita barlang, St. Charbel kolostor, Baatara vízesés, Byblos
1 éjszaka Byblosban
4.nap – Batroun, Tripoli (Trâblous)
1 éjszaka Tripoliban
5.nap- Qadisha völgy
1 éjszaka a Qadisha völgyben vagy Bejrútban
6.nap – Deir al Qamar, Beiteddine, Cédrus erdő
1 éjszaka a Chouf régióban vagy Jezzineben
7.nap – Jezzine, Qaraoun-tó, Anjar, Ksara
1 éjszaka Baalbekben
8.nap – Zahlé, Baalbek
1 éjszaka Baalbekben
9.nap – Sidon, Echmoun templom, Magdouche
1 éjszaka Sidonban
10.nap – (Mleeta), Beaufort castle, Tyre
Vissza Bejrútba
Remélem, hogy az ajánlott útvonalak segítenek a libanoni utazásod megtervezésében. Ha bármilyen kérdésed van, írd meg kommentben.
Agnes Simigh
Idegenvezető, bloggerAz Alternativ Utak alapítója
Angol nyelvű utazási blogom: www.voiceofguides.com