Milyen az élet Iránban?  

Rudkhan vara

Gondoltad volna, hogy az irániak az egyik legvendégszeretőbb nép?

Az irániak életük során számos korlátozással szembesülnek, ami alól különböző taktikákkal próbálnak kiszabadulni. Szabadidejükben gyakran piknikeznek, kávézókban gyűlnek össze, ápolják a persza kötészetet és sok időt töltenek a családdal. Ebben a cikkben összegyűjtöttem néhány fontos dologot arról, hogy mit érdemes tudni az irániak életéről.

Az irániak társasági emberek

Az irániak nem szeretnek egyedül lenni. Szabadidejüket szívesebben töltik a családdal. Több generáció már nem él együtt, de az iráni kultúra központi eleme, hogy rendszeresen összejönnek valaki otthonában étkezni. A vidéki házakban nincsenek kijelölt helyiségek, például hálószoba vagy valakinek a saját szobája. Nem szeretnek együtt lenni, és furcsálják ha valaki magánéletre vágyik.

Az irániak gyakran odamennek a külföldiekhez az utcán vagy akár a tömegközlekedési eszközön. Ez a szokatlan gesztus nagyon jól esik az utazónak. Nem véletlenül a legtöbb látogató az iráni vendégszeretetet említi iráni látogatása fénypontjaként. Ezenkívül egy hosszú utazás során elképzelhetetlen, hogy csak ücsörögnek egymás mellett és bámulnak ki az ablakon anélkül hogy beszélgetnének. Kíváncsiak és bátran megszólítják a másikat. Mivel az irániak számára a család a legfontosabb dolog, a külföldieket is probléma nélkül kikérdezik a családi állapotukról, terveikről, és ha nincs gyerek, akkor miért nincs.

Az is természetes, ha távoli rokonok előzetes bejelentés nélkül megjelennek, és akár napokig maradnak.

Taarof” – egy nagyon iráni dolog

A Taroof az iráni élet egy lényeges fogalma, az udvariasság íratlan szabálya. Ez azt jelenti, hogy nem mondják ki pontosan, mire gondolnak, ezért ki kell találni mi áll a szavak mögött. A legtöbb utazó nem is tud a „Taroofról”, ami sok félreértést okoz.

De mit is kell ezalatt érteni?

Az irániak udvariasságból gyakran hívnak meg külföldieket otthonukba. A látogatás végén a házigazda elnézést kér az esetleges kellemetlenségekért és, hogy az étel nem volt megfelelő, és amikor a vendégek el akarnak menni, a házigazda ragaszkodik ahhoz, hogy maradjanak. A vendégeket a bejárati ajtóig kíséri, gyakran az utcára. Ez kötelező udvariassági forma.

Taroof például az is ha a taxisofőr esetleg nem hajlandó először pénzt elfogadni az utastól. De ez sokszor felületes udvariasság. Persze hogy kell a taxisnak a pénz. De ez egy külföldi számára annyira felfoghatatlan, hogy néhányan fizetés nélkül távoznak. Persze jogos a kérdés, honnan tudod, hogy az, aki meghívott, komolyan gondolja, vagy ez csak “taarof”.

Legalább egyszer utasítsd el az ajánlatot, és ha az illető ragaszkodik hozzá, akkor elfogadhatod.

Az irániak végtelenül kedves emberek, pedig valószínűleg Irán az a hely, ahol ilyen vendégszeretetre a legkevésbé számít az aki még nem járt ott.

Az irániak párhuzamos élete

Jelentős társadalmi szakadék tátong az iráni társadalomban. Teherán északi részén a gazdagok több mint 1000 m2-es, masszív falakkal körülvett luxusvilláiban elzárva a külvilágtól azt csinálhatnak, amit akarnak. A gazdag irániak úgy élnek, mint a nyugatiak, míg Teherán más részein és vidéken az emberek hátrányosabb helyzetben konzervatívabb életet élnek.

Az elit gyakran utazik, és külföldön taníttatja gyermekeit. A Teheránhoz közeli Elburz-hegységben síelnek, együtt buliznak, vannak párkapcsolataik.

Bár Iránban számos közösségi média platform és webhely le van tiltva, mindenki tudja hogy tud hozzáférni hozzájuk. A VPN (virtuális magánhálózat) lehetővé teszi az irániak számára, hogy hozzáférjenek mindenhez, amit a rezsim blokkol.

Mit szabad és nem szabad Iránban?

A fiatalok amerikai és európai zenét hallgatnak, keverednek a zártkörű bulikon, isznak alkoholt, figyelmen kívül hagyják az öltözködési szabályokat, nem tart sokáig míg mindenki teljesen ellazul és korlűtok nélkül táncol. Egyetlen telefonhívással elintézik, hogy alkoholt szerezzenek, de sok magánházban saját maguk főzik a pincében.

Az igazság az, hogy az Iszlám Köztársaság szigorú előírásai főként a hétköznapi emberekre vonatkoznak. A tehetősebbek akik jó kapcsolatokkal rendelkeznek, némi hátszéllel vagy vaskos borítékkal könnyen elsimítják a dolgokat az erköcsi rendőrséggel.

A nők csak női közönség előtt énekelhetnek és táncolhatnak Iránban, ezért több underground zenekar működik.

A fiatalok próbálják megtalálni annak módját, hogy kikerüljenek a mindennapi élet merev irányítása alól. Például vannak utazási irodák, akik napi túrákat szerveznek fiataloknak kieső helyekre, ahol popzenét hallgatnak, alkoholt isznak, táncolnak és énekelnek.

A lányok és fiúk mostanság időnként egymás kezét fogják, beszélgetnek az utcákon és a nyilvános parkokban. Ha egy férfi és egy nő meg akarja ismerni egymást, elmehetnek randevúzni. Régen ez elképzelhetetlen volt. Az elmúlt években a fiatalok figyelmen kívül hagyták a saría törvényeit. Vannak kapcsolataik, és nem félnek ezt nyilvánosan kimutatni.

Iráni otthonok

A hagyományos perzsa kúriák hangulatos belső udvarral és medencével rendelkeznek. Ezt elsősorban nem úszásra használják, hanem azért, mert jótékony hatással van az idegekre, és szebbé teszi az otthonokat.

Az irániak, amikor hazaérkeznek, leveszik a cipőjüket. Minden házban gyönyörű perzsa szőnyegek vannak, amin sokkal jobb mezítláb vagy zokniban járni. Anyagi helyzettől függetlenül minden otthonban van szőnyeg. A nappaliban sokszor a szőnyegen és párnákon kívül nincs is más. A bútorok inkább státusz kérdése. Könnyen meg tudnak élni enélkül, de lesz egy, hogy megmutassák, hogy megengedhetik maguknak. A nagyobb apartmanokban a családi szoba mellett külön vendégek fogadására alkalmas nappali is található, ahol egy hímzett kanapé várja a vendégeket.

Az irániak úgy vezetnek, mint az őrültek

Az irániak kétségtelenül a világ egyik legkedvesebb emberei. De mindez megváltozik, amikor a volán mögé ülnek. A sofőrök Iránban bárhol és bármikor megállnak. Például amikor nincs parkolóhely, megállnak a parkoló autók mellett, és körbenézés nélkül kinyitják az ajtót. Folyamatosan dudálnak és villogtatnak, és teljesen figyelmen kívül hagyják az útjelző táblákat. Ha kisebb ütközés történik, ki sem szállnak az autóból.

Az autósoknak eszébe sem jut a zebránál megállni és igazi kihívás gyalogosként átkelni az úton és a biztonsági övet is csak akkor használják ha nagyon muszáj.

A költészet szeretete

A perzsák szeretik a költészetet, és gyakran használnak idézeteket sírköveken, tévéműsorok elején, esküvői meghívókon, vagy amikor úgy érzik, hogy az odaillő. Sokszor idéznek valamelyik híres perzsa szerzőtől, például Hafeztől, Saaditól vagy Khayyamtól. Hafez több száz év után is a legtiszteltebb író. Szinte minden perzsa otthonban van egy példány a verseskötetéből, a Divánból. Ez nem csak a könyvespolc dísze, sokan szóról szóra megtanulják verseit, gyakran hivatkoznak rá, vagy idéznek belőle.

Hafez sírja Sirázban van és versének egy része alabástrom szarkofágjára van vésve. A nap bármely szakában vannak a sírjánál. Sokan egy kötettel a kezükben ülnek a lépcsőn, olvasnak belőle vagy énekelnek. Idősek és fiatalok egyaránt Hafez verseit szavalják, vagy próbálják belőle megjósolni a jövőt.

A nagy ünnepek alkalmával, mint például a perzsa újév (Nowruz) vagy a Yalda, az év leghosszabb éjszakája (december 21.) idején hagyomány, hogy a jövőt a Divánból jósolják meg. Az emberek hozzá fordulnak útmutatásért, ha elbizonytalanodnak, és a könyvét egy találomszerű oldalon felnyitva próbálják megtalálni a választ. Hiszik, hogy az első dolog, amelyet ezen az oldalon meglátnak, választ ad kérdéseikre.

Az irániak kedvenc időtöltése

A kormányzati szervezetek és iskolák szombattól szerdáig tartanak nyitva. Csütörtök és péntek a hétvége Iránban.

Az irániak kétségtelenül kedvenc szabadidős tevékenysége a piknikezés. Bármely nyilvános helyen, nyilvános kertekben vagy a városon kívül az út mentén, mindenhol piknikeznek az irániak. Ehhez minden családnak megvan a megfelelő felszerelése. Általában kebabot esznek, teát isznak, és csevegés közben vízipipát szívnak.

Szeretnek túrázni az Elburz vagy a Zagrosz hegyekben is. Teheránból több túraútvonal is könnyen elérhető. A jó formában lévők megmászhatják Irán legmagasabb pontját, a Demavandot (5670 m). A teheráni emberek gyakran mennek vakáció közben a Kaszpi-tenger melletti nyaralóik0ba.

A családok és a párok szeretnek éttermekbe járni.

A nők szabadidejük nagy részét vásárlással töltik Teherán egyik divatos bevásárlóközpontjában, vagy elmennek a hagyományos perzsa bazárba. Irán azon kevés helyek egyike, ahol a bazárlátogatás még mindig a mindennapi élet része. A bazárok diófélék, szárított gyümölcsök és zöldségek, iráni kézműves termékek és perzsa szőnyegek hihetetlen választékát kínálják.  

Piknikező irániak

Perzsa konyha és étkezési szokások

Az iráni bazárok a világ egyik legjobb minőségű datolyáját, pisztáciáját, és sáfrányát kínálják. Ezen kívül Irán híres a gránátalmáról, a rózsavízről és rózsaolajról, a szumákfűszerről és a perzsa mogyoróhagymáról is.

A perzsa konyha rendkívül ízletes. India, Pakisztán és az arab országok között található, és mindegyik hatással volt az iráni konyhára. Ebben az országban hihetetlen sokféle élelmiszer létezik, beleértve a helyi zöldségeket, halat és kaviárt a Kaszpi-tengertől a nehéz húspörköltekig. Az irániak nem spórolnak a fűszerekkel. Ne felejtsük el, hogy a világ sáfrányának 90%-át Iránban termesztik.

A hagyományos iráni konyha része közé tartozik a pörkölt, a kebab, a vegyes és sima rizs, valamint a levesek. Az iráni pörkölteket általában rizzsel tálalják. A leggyakoribb perzsa ételek a Dizi, Gheymeh, Ghormeh Sabzi, Bameih, Baghala Ghatogh és Fesenjun.

Iránban remek édességeket lehet kóstolni, és ezek közül talán Faloodeh a legismertebb. Ennek több fajtája is van.

A Shirazi Faloodeh tésztával, keményítővel, rózsával, cukorral és vízzel készül. Fagyasztott formában citromlével és cseresznyesziruppal tálalják. A Yazdi Fallodeh keményítőszálakból készül, és vízzel, rózsával és cukorsziruppal szolgálják fel. A Faloodeh nyári gyümölcsöket, bazsalikommagot és némi cukrot tartalmaz.

Gaz Iszfahánból, Qottab, Loz és Baklava pedig Yazdból érkezik. Iránban több fajta baklava létezik, de a jazdi a leghíresebb.

Tajrish bazár Teheránban
Tajrish bazár Teheránban
Iráni kebab
Iráni kebab

A hagyományos iráni családok nem asztalnál, hanem a földön esznek úgy hogy leterítenek egy lepedőt (sofreh) a padlóra. A felsőbb osztálybeli családok inkább a nyugati stílusú székeken ülve ülnek.

Mindig van kész tea, hogy megkínálják a vendégeket egy iráni otthonban. Mesterei a teakészítésnek, amelyet szamovárban, a hagyományos orosz-török vízforraló edényben főznek. Az étkezés megkezdése előtt gyakran kínálnak uborkát és paradicsomot, friss gyümölcsöt, diót és szárított gyümölcsöt.

A kávé ismét egyre népszerűbb az európai stílusú kávézók számának növekedésével. Ez a fiatalok kedvence esti találkozóhelye egyben.

Remélem, miután elolvasta ezt a cikket, jobban megérti az iráni életet, és ihletet kapott ennek a csodálatos országnak a felfedezéséhez.

Simigh Agnes

Agnes Simigh

Idegenvezető, blogger

Az Alternativ Utak alapítója
Angol nyelvű utazási blogom: www.voiceofguides.com