Mindenki tud Nepálban túrázni – útmutató kezdőknek

Túrázás Nepálban

Tévedés, hogy a Himalája térsége csak tapasztalt túrázóknak való, ugyanis szinte bárki képes valamelyik útvonalat teljesíteni Nepálban. Ezt a részletes útmutatót Bharat hegyi vezető (Nature Explore Trek) tanácsai alapján állítottam össze, aki 20 évvel ezelőtt hordárként, ma pedig hegyi vezetőként kíséri a turistákat, ráadásul a Himalájában nőtt fel.  

A legnépszerűbb Everest vagy Annapurna alaptábor mellett rengeteg túra közül választhatsz és a legtöbb átlagos kondícióval is teljesíthető. Akár kombinálhatod a kulturális utazást egy rövidebb túrával. Egy nepáli túra azonban messze nem csak a fizikai teljesítményről szól. Legalább olyan fontos, hogy közben megismerheted a Himalája lakosainak életét.  

Miért érdemes Nepálban túrázni?

1. Egyetlen más ország sem kínál olyan sokféle túraútvonalat a világ legmagasabb hegyvonulata, a Himalája mentén, mint Nepál.

Összesen 14 db 8000 méter feletti csúcs van a világon és ebből 8 Nepálban található (Everest, Kanchenjunga, Lhotse, Makalu, Cho Oyu, Dhaulagiri, Manaslu és Annapurna).

Akár kezdő, akár profi hegymászó vagy, csak néhány napod vagy egy hónapod van, a könnyűtől a nehéz szintig, biztosan megtalálod a neked megfelelő túraútvonalat.

2. Nepál a világ egyik legszegényebb országa, ezért rengeteget tudsz tenni az emberekért turistaként

Az emberek körülbelül egynegyede él a szegénységi küszöb alatt Nepálban. A kormányerők és a maoista gerillák közötti polgárháború (1996-2006) több ezer ember halálát okozta. Az ország természeti katasztrófák áldozata lett, és még mindig nem épült fel teljesen a 2015-ös katasztrofális földrengés utóhatásaiból. Az ország egyik fő bevételi forrása a turizmus, ezért azzal, hogy Nepálban költesz pénzt, rengeteget segítesz a helyi lakosoknak.

3. A lélegzetelállító hegyek mentén túrázva különféle etnikai közösségekkel találkozol, így a természeti szépség mellett egy nepáli túra legalább annyira kulturális élmény is.

Everest Alaptábor túra
Everest Alaptábor túra

4. A Himalájára néző csodálatos kilátás mellett egy nepáli trekking többnyire az emberek miatt felejthetetlen.

A nepáliak vidámak, rendkívül barátságosak és szeretnek szóba elegyedni az idegenekkel. Szívesen készítenek közös fényképet, nyíltan beszélnek szokásaikról, örömmel megtanítják a nepáli ételek készítését.

5. A „teaházak” (teahouse) olyan hangulatos hegyi szállások Nepálban, ahol a turisták kényelmes szobákban alhatnak, más utazókkal találkoznak, és a nagyobb városokban (Katmandu vagy Pokhara) megszokott változatos (kínai, nepáli, nyugati) ételeket fogyaszthatják.

6. Katmandu pagoda-stílusú szentélyei, sztúpái és palotái kihagyhatatlan látnivalók

Minden turista először az 1400 méteren fekvő fővárosba, Katmanduba érkezik. Ha elkészül az új nemzetközi pokharai repülőtér, közvetlenül az Annapurna régió bejáratához repülhetnek a túrázók. Mivel az összes túra legalább egynapos akklimatizációval kezdődik, van időd felfedezni a különleges pagoda-stílusú szentélyeket, sztúpákat és palotákat. Pashupatinath, Boudha és Swayambhu a három legfontosabb zarándokhely a fővárosban.

Katmandu Durbar tér
Katmandu Durbar tér
Boudhanath sztúpa Nepálban
Boudhanath sztúpa Nepálban

Melyik hónapok a legideálisabbak a túrázásra Nepálban?

7 hónap, a szeptember, október, november, december, március, április és május a legalkalmasabb időszak a túrázásra Nepálban. Ezek közül is a szeptember-november, valamint a március és az április a legideálisabb hónapok.

Ősszel (szeptember-november) kevesebb a csapadék és viszonylag kiegyensúlyozott az időjárás. Közvetlenül a monszun után teljesen kitisztul a levegő és ilyenkor a legtisztább a kilátás a Himalájára.

Tavasszal (március-május) magasabb a hőmérséklet és hosszabbak a nappalok, valamint az áprilisban és május elején virágzó lila színű rododendronok még szebbé teszik az útvonalakat.

Az esős monszun időszak (június-augusztus) nem a legideálisabb a túrázásra. Ilyenkor rosszabbak a látási viszonyok, az útvonalak sárosak és csúszósak és nagyobb a földcsuszamlás esélye is. A Dolpo és a Mustang térség azonban kivételek ez alól. Különleges fekvésüknek köszönhetően száraz éghajlatuk van, ráadásul Nepál legszebb túraútvonalai közé tartoznak.

Fontos: A főszezonban a népszerű túraútvonalak zsúfoltabbak, ugyanakkor ilyenkor biztos, hogy minden szállás nyitva van és jól felszereltek a turisták fogadására.

Hogy készülj fel fizikailag a nepáli túrázásra?

Sokan azt gondolják, hogy csak az igazán sportosak és képzettek tudnak egy túrát teljesíteni a Himalájában. De az igazság az, hogy még ha nem is vagy kimondottan sportos, könnyen formába hozhatod magad az Everest alaptábor vagy más népszerű nepáli túrákra.

„Igazából egy hat éves gyerek vagy egy 80 éves ember is teljesítheti az Everest Alaptábor túrát” – mondja Bharat.

A hegyi vezető azt javasolja, hogy három hónappal a túra előtt kezdj el hetente kétszer, reggel vagy este 30-60 percet sétálni. A gyaloglás mellett kezdj el kocogni és lassú vagy közepes sebességgel futni. Félidőben térj át a lépcsőzésre, hogy megszokd a fel-le menetelt a hegyekben. Ezt követően készen állsz, hogy feljuss az Everest alaptáborba.

Persze ha sík vidékhez vagy szokva, nem tudsz felkészülni a magaslati körülményekre. De semmi gond. Miután megérkeztél Katmanduba, 1-2 napot mindenképpen szánj akklimatizálódásra mielőtt nekiindulnál a hegyeknek.

Hogy kerülheted el a magaslati betegséget?

Nem lehet előre tudni, hogy ki hogy reagál a nagy magasságra kortól és nemtől függetlenül. Még az sem számít milyen kondícióban vagy. Tapasztalt hegyi vezetők szerint így tudsz leginkább alkalmazkodni a nagy magassághoz:

1. „Mássz magasra és aludj alacsonyan”.

Amikor eléred a 3000 méter feletti tábort, tovább kell menni szintben néhány száz métert, majd vissza kell jönnöd az alacsonyabban fekvő szállásra.

2. „Lassan haladj és igyál elegendő vizet!

Ha valaki magaslati betegségben szenved, vizet kell innia. Ha olyan szinten tartózkodik, amely 2000 méternél magasabb, mint Katmandu, akkor naponta legalább 2 és fél litert, 3000 méter felett 3 és fél litert, 4000 méter felett 4 és fél litert, és így tovább.”

„Ez nagyon fontos” – mondja Bharat, aki többek között erről is tart előadásokat a tanuló hegyi vezetőknek.

Fontos tippek az első nepáli túrához

1. Foglalj szállást Katmandu Thamel kerületében!

A Thamel negyed a turistaközpont Katmanduban. Tele van olcsó és luxusszállodákkal, bárokkal, éjszakai klubokkal. Mindössze egy négyzetkilométeren belül kínai, olasz, japán, thai, indiai és még mexikói étterem közül is lehet választani. Itt lehet pénzt váltani vagy akár jóga és meditációs programokra feliratkozni. Ezen kívül több száz túraügynökség kínál túracsomagokat és ad tájékoztatást a helyszínen.

2. Tölts el 1-2 napot akklimatizációval Katmanduban!

Boudhanath sztúpa Nepálban
Boudhanath sztúpa Nepálban

3. Soha ne használj vadonatúj bakancsot!

Ugyanabban a bakancsban készülj fel a túrára, mint amelyiket a trekking során fogsz viselni, még akkor is, ha a legjobb márkájú túracipőt vásároltad meg.

4. Válassz megfelelő, nagy magasságban történő túrázást fedező utasbiztosítást, amely magában foglalja a helikopteres mentést is!

A hegyekben bármi megtörténhet. Előfordul, hogy a legedzettebb túrázókat is sürgősen alacsonyabb magasságba kell szállítani helikopterrel. A World Nomads népszerű és megbízható választás.

5. Ha lehetséges, már otthonról foglald le a túracsomagot

Milyenek a szálláslehetőségek a túra során?

A teaházak (teahouse) különleges hegyi szállások Nepálban, amelyek a legnépszerűbb túraútvonalak mentén épültek. A szobák kényelmesek és szinte ugyanolyan változatos (kínai, nepáli, nyugati) ételeket közül lehetválasztani, mint a nagyobb városokban, Katmanduban vagy Pokharában.

A nagyobb csomópontok, mint a Namche Bazaar és Lukla teaházai saját fürdőszobás szobákat kínálnak, míg más helyeken közös fürdőszobás megoldás van. Egy maximum 20 szobás szálláshelyhez egy zuhanyzó tartozik, húsznál több szoba esetén pedig két zuhanyzó. Ez azt jelenti, hogy várnod kell a sorodra, főszezonban esetleg annyit, hogy lehet, hogy inkább kihagyod. Az Everest régió az egyetlen ahol külön díjat kell fizetni a meleg zuhanyért.

Namche Bazaar Nepálban
Namche Bazaar, A legfőbb csomópont az Everest Alaptábor felé

Általában két ember tartózkodik egy szobában. A főszezonban nincs garancia arra, hogy egyágyas szobát kapsz. Ilyenkor a lehetőségek korlátozottak, és sokszor a vacsora után átalakított étkezőt kell más túrázókkal megosztanod.

Ha túravezetővel vagy, ő előre felhívja a szállást, hogy lefoglalja a lehető legjobb helyet, de még akkor sem veheted biztosra. Egy- vagy kétágyas szobát az esetek 10-15%-ában tudnak biztosítani.

A szobák általában olcsók, 3-4 dollárba kerül éjszakánként, de ezért cserébe helyben kell fogyasztanod.

Milyen ennivalót vigyél magaddal a túrára

Ahogy említettem, a népszerű Himalája útvonalak mentén kényelmes teaházak és szállások találhatók. Itt vásárolhatsz italt és csokoládét, mindent amire szükséged van, de érthető módon a magassággal az árak is emelkednek.

A húst jobb ha kerülöd. Miután nincs hűtőszekrény, jó eséllyel nem friss.

A Dal Bhat (lencsés rizs) a leggyakoribb nepáli étel, amelyet a helyiek naponta kétszer esznek. Ez friss, egészséges, mindenképpen próbáld ki.

Dal bhat
Hagyományos nepáli étel

A túrázás során felmerülő nehézségek

1. Ne számíts internetre a hegyekben

Az internet ma már a legtávolabb pontokon is elérhető, de a Himalájában ritkán lehet jelet találni. Az Everest Base Camp trekking során félútig van internet hozzáférés, de meglehetősen drága (10$~ 2 óra). Más térségben egyáltalán nincs ilyen lehetőség, ezért úgy készülj, hogy pár napig nem tudsz beszélni a családoddal és barátaiddal.

2. Felejtsd el a mindennapi zuhanyozást

Ha valamilyen távoli túraútvonalat választasz, sátoroznod kell. De a népszerű túrák során sincs mindig alkalom zuhanyozni, vagy annyit kell várni, hogy jó eséllyel inkább kihagyod.

3. A helyiek pénzt és gyógyszert fognak kérni

Ne lepődj meg, ha a falusiak gyógyszert vagy orvosi ellátást remélnek a külföldiektől. Valamiért azt hiszik, hogy minden fehér ember képzett orvos. Csak mondd, hogy nem vagy orvos, és mosolyogj. Sokszor pénzt is kérnek, de ne vedd komolyan. A gyerekek édességet, ceruzát, csokoládét és tollat ​​szeretnének, mert tudják, hogy a turistáknál lévő tollak jó minőségűek. Hozz magaddal néhányat, mert örülni fognak neki, de természetesen senki sem várja el, hogy 3 hétre elegendő mennyiséget ​​hordj magaddal.

4. Az időjárás kiszámíthatatlan

Az időjárás Nepálban fél napon belül, de néha akár 6 órán belül is megváltozhat. Az is előfordulhat, hogy 2-3 napot kell várni a jó időre. Az időjárás alapvetően az októbertől januárig tartó időszakban szép és stabil, de mindig tervezz néhány extra napot a túrára, felkészülve a váratlan eseményekre.

5. Nepál politikai helyzete instabil

A polgárháború (1996-2006) az ország újkori történelmének egyik legmeghatározóbb eseménye. 1996-ban a maoisták hadat üzentek a nepáli kormánynak, és megszállták az ország egyes részeit. Gyermekeket raboltak el és kényszerítették őket, hogy katonai alakulataikba jelentkezzenek. Többen meghaltak a maoisták és a kormányerők közötti összecsapásokban, de még akkoriban is érkeztek turisták Nepálba.

Nepál biztonságos a túrázáshoz, ugyanakkor a tiltakozások és sztrájkok bármikor megbéníthatják a mindennapi életet. Azóta, hogy a 239 évig fennálló monarchia megszűnt 2008-ban,10 kormány váltotta egymást. A belpolitikai harcok miatt egy vezető párt sem tudta kitölteni az ötéves ciklust.

Kötelező engedélyek és park belépők a nepáli túrákhoz

Minden nepáli túrázónak szüksége van a TAAN (Nepál Trekking Agency Associations) által kiadott TIMS túraengedélyre (Trekking Information Management System). A TIMS kártyát a Nepál Idegenforgalmi Hivatal katmandui vagy pokharai irodájában szerezheted be. Ugyanitt veheted meg a park belépődíjait, amely személyenként körülbelül 20 dollárba kerül, és egy hónapig érvényes.

A túrázóknak fel kell mutatniuk a TIMS kártyát az ellenőrző pontokon. Ezzel az összes turistát nyomon lehet követni, aki abban a pillanatban a Himalájában tartózkodik. A mászási engedély egy másik dolog. A Nepáli Hegymászó Szervezet 33 különleges, 6-7000 magas csúcsra ad ki mászási engedélyt. A 7000 és 8000 méter feletti csúcsok esetében pedig Nepál Idegenforgalmi Hivatala vagy a Belügyminisztérium adja ki az engedélyeket.

A TIMs kártya mellett nemzeti park belépőt vagy természetvédelmi díjat kell fizetni.

Az ACAP (Annapurna Conservation Area Project) 3300 NPR-be (30 USD) kerül az Annapurna régióban. Néhány speciális régióhoz (Dolpo, Mustang és Manaslu) egy harmadik, külön engedély is szükséges.

Egyéni vagy szervezett túra?

A nepáli utazás előtt felmerül, hogy önállóan vagy szervezett formában teljesítsd a túrát.

Az Annapurna és az Everest régió népszerű túráihoz nem muszáj túravezetőt fogadni, a Dolpo vagy a Mustang régióban viszont igen!

A főszezonban sokan vannak, a jelzések egyértelműek, és követheted a többi túrázót. Ha nem történik semmi különös, és az időjárással is szerencséd van, igazából nem szükséges vezetőt fogadnod. Egy hosszú túra során azonban sok probléma felmerülhet, és utólag könnyen megbánhatod, hogy egyedül vágtál neki. Könnyű ugyanis alábecsülni a hegyek veszélyeit. Az ilyen halálesetek pedig még tragikusabbak, mert teljesen megelőzhetők lettek volna…

Évente több mint százezer túrázó érkezik a világ minden tájáról Nepálba. Tény, hogy bár minden évben sok turista odaveszik a Himalájában, egyre többen döntenek úgy, hogy egyedül vágnak neki a hegyeknek. Így még a népszerűbb útvonalakra is célszerű idegenvezetőt és hordárt fogadni, mert ha bármi történik, pl. kificamítod a bokád, van aki segítsen.

Nepálban ez úgy működik, hogy fogadhatsz hordárokat, akik egyben túravezetői feladatokat is ellátnak vagy hordárokat és külön hegyi vezetőket. Az előbbiek viszik a hátizsákod, gondoskodnak a szállásról, és arról, hogy minden gördülékenyen menjen a túrázás során.

Egy tapasztalt hegyi vezető bérlése nyilvánvalóan növeli a költségeket, de végig kell gondolni a lehetséges következményeket. Természetesen azok, akiknek nyoma veszett valahol a Himalájában, már nem tudják megosztani tapasztalataikat.

Nepálban több száz túraügynökség létezik és az alábbi lehetőségeid vannak: 

1. Megbízható irodát keresni a helyszínen – ez kissé stresszes is lehet

Lefoglalhatod a repülőjegyed és szállásod az első napokra Katmanduban, és a helyszínen kereshetsz egy megbízható ügynökséget. A legtöbb szállodának van kapcsolattartója, aki tud neked hegyi vezetőt szervezni, de ez több kockázattal is jár. A szállodavezetők által szervezett hegyi vezetők olcsóbbak, de általában kevésbé tapasztaltak és biztosítás nélkül dolgoznak. Vagyis ha valami történik a kísérőddel, akkor a te programodnak is annyi. Fontos, hogy képzett vezetőt fogadj, aki lavina és egyéb váratlan események esetén garantálni tudja a biztonságod.

Jobb megoldás, ha találomra felkeresel néhány ügynökséget Katmandu Thamel kerületében, akiknek az ajánlatait összehasonlítod és a megérzéseid alapján döntesz.

2. Otthonról lefoglalni a túracsomagot egy helyi túraszervező irodán keresztül– ajánlott

Ha nincs sok tapasztalatod a nepáli túrázásban, sokkal jobb és nyugodtabb, ha otthonról foglalsz csomagot egy irodán keresztül, hogy biztos minden a terveid szerint alakuljon. Az iroda mindent elintéz helyetted, biztosítással látja el az összes munkatársát, és vészhelyzet esetén gyorsan intézkednek.

2.1 Hogyan válasszunk túraszervezőt Nepálban?

Sok túraügynökséget olyan tapasztalt hegyi vezetők alapítottak, akik a hegyekben nőttek fel és a Himalája szakértői. Nagyon jól ismerik az terepet, és tudják, hogyan kell reagálni a gyors időjárási változásokra és egyéb körülményekre. A legjobb egy ilyen irodát választani. Manapság sok megbízható cég létezik. A TripAdvisorról és más utazási fórumokról szóló visszajelzések jó kiindulópont ahhoz, hogy lásd mennyire megbízhatóak.

Egy kisebb, de megbízható cég, amit tudok ajánlani a Nature Explore Trek.

A Nature Explore Trek irodáról

Az irodát alapító hegyi vezetők korábban a legnevesebb hegymászó irodáknak dolgoztak, majd úgy döntöttek, hogy „The Nature Explore Trek” néven saját túra- és hegymászó céget alapítanak. Mindegyikük hasonló háttérrel rendelkezik. Távoli hegyvidéki falvakban születtek, ahol még iskolába sem mindenki tudott járni.

„Egyáltalán nem volt hosszú nadrágom. Helyette nyolc éves koromig hosszú inget viseltem, és mezítláb jártam mindenhova. A legközelebbi iskola két és fél órányira volt az otthonomtól, így lehetetlen volt eljutni. Itt a családok csak zöldségeket termesztenek és állatokat (juh, bivaly) nevelnek, de ebből jövedelmük nem származik. A gyerekek pedig segítenek fát gyűjteni. Gyerekkorom óta figyeltem a Mount Everest felé menetelő turistákat.” – meséli Bharat, az iroda elsőszámú vezetője

A hegymászás a serpák és a Himalája más etnikai csoportjainak elsőszámú pénzkereseti lehetősége. És nemcsak magukról, hanem családjukról is gondoskodniuk kell.

„12 éves koromban kezdtem hordárként dolgozni a Himalájában. Évente 10-12 alkalommal cipeltem a túrázók felszerelését az 5800 méteren fekvő Everest alaptáborba. Amikor vége volt a túraszezonnak megpróbáltam az iskolában behozni a hátrányomat.”

A hordárok általában nem kommunikálnak a vendégekkel, mert nem beszélnek idegen nyelveket. Általában úgy haladnak felfelé a ranglétrán, hogy segédszakácsok, főszakácsok, segédvezetők és végül engedéllyel rendelkező hegyi vezetők lesznek. Ez a tipikus módja annak, hogy egy falusi fiúból hegyi vezető váljon. Jelenleg körülbelül 30 000 hegyi vezető dolgozik az országban. Bár még mindig szokatlan, de egyre több nőt is találunk közöttük. The Nature Explore Trek fontosnak tartja a női serpák támogatását es alkalmaznak is már egyet.  

Bharat nem serpa, hanem a Nepálban létező több mint 120 etnikai csoport egyikéhez tartozik. A Mount Everestre (Sagarmantha, Chomolungma) először hivatalosan az új-zélandi Edmund Hillary és serpája, Tensing Norgay jutottak fel 1953-ban. Azóta a nyugatiak a serpákat a hegyi vezetőkkel azonosítják. A valóságban a „serpa” szó „keleti embereket” jelent, és olyan népcsoportra utal, akik a 16.században Tibetből Kelet-Nepálba vándoroltak és a nepáli Solukhumbu-völgyben telepedtek le.

 „Amikor elkezdtem kísérni a turistákat, még csak sátrak voltak. Azóta sokat változtak a feltételek és ma már a serpa falvak vendégházainak egyszerű, de tiszta szobáiban lehet megszállni.”

Hosszú évtizedekig a hegymászók célpontja kizárólag az Annapurna és az Everest alaptáborok voltak. Idővel azonban kiderült, hogy számos más túraútvonal tud hasonló élményt nyújtani, és az elmúlt évtizedekben rendkívül népszerűvé vált a túrázás Nepálban. Gyorsan el is terjedtek a zsúfolt csúcsokról és ösvényekről készült fotók az interneten, amely rögtön ráirányította a figyelmet a Himalája környezeti problémáira.

„Sajnos nincs egy átfogó, szervezett környezetvédelmi program. Tőlünk hegyi vezetőktől várják, hogy szabadidőnkben összegyűjtsük a hulladékot, de erre nincs mindig kapacitásunk.” – mondta Bharat hangsúlyozva, hogy a Nature Explore Trek külön hangsulyt fektet a fenntarthato turazasra.

A „Nagy Himalája útvonal” (Great Himalayan Trail) mindössze 126 nap alatt

Bharat, a Nature Explore Trek hegyi vezetője soha nem mászta meg a világ legmagasabb csúcsát, a Mount Everestet, de egyszer 20 kg-os felszerelést cipelt egészen 7200 méteres magasságig. Ő és túravezető barátai, valamint egy skót társuk azonban elhatározták 2019-ben, hogy gyalogosan átszelik Nepált, keleten az indiai határnál lévő Sikkimtől a nyugaton lévő tibeti határig. Mindezt rekordot döntve 126 nap alatt 1850 kilométert tettek meg!

A „Nagy Himalája útvonal” (Great Himalayan Trail) az egyik leghosszabb és legmagasabban fekvő túraútvonal a világon, és állítólag sokkal nehezebb teljesíteni, mint bármelyik hegyet megmászni. Nem ők voltak az elsők, akik sikeresen végigmentek a közel 1900 kilométeres útvonalon, de ez az első alkalom, hogy az elejétől a végéig ugyanaz a csapat mindössze 126 nap alatt teljesítette az expedíciót, amit valószínűleg hamarosan be is jegyeznek a Guinness-rekordok könyvébe. A 2009-ben felavatott útvonalat csak néhány nepáli iroda kínálatában lehet megtalálni.

Az ösvény 80%-a 4000 méter felett fekszik, ami a legtöbbünk számára hihetetlenül hangzik. De egy nepáli csak mosolyog rajta. A csapat 50 hágón kelt át, amelyek mindegyike 5200 méter feletti. Az egyedülálló kaland során buddhista, hindu, serpa vagy tibeti menekültek által lakott falvakon át vezet az út a szubtrópusi dzsungeltől a magaslati tájig. Ez nem a tipikus külföldi turisták által járt jól kijelölt útvonal. Ha mégis elindulnak rajta, akkor is csak egy szakaszát szokták teljesíteni.

„Nem is éreztem magam fáradtnak a végén. Még tudtam volna folytatni.”- mondta Bharat, a 33 éves hegyi vezető, csaknem 20 éves tapasztalattal a háta mögött.

A 4 hónapos túra során persze akadtak nehézségek. A Himalája régióban mindig készen kell állni a zord időjárásra és váratlan körülményekre. Az expedíció során volt, hogy olyan tejszerű köd képződött, hogy 1 méternél messzebbre nem lehetett látni. Ha mindez erős napsütéssel és vakító fehér hóval párosul, a legjobb napszemüveg mellett sem lehet látni az ösvényt. Az úgynevezett „fehérség” az egyik legnagyobb kihívás a hegymászók számára, amikor a rossz látási viszonyok miatt képtelenség továbbmenni. Előfordult, hogy nem jutottak élelmiszer-utánpótláshoz, és nem volt mit enniük. Négy-öt napig minimális mennyiségű tésztával és vízzel kellett túlélniük. De -45 fokos külső hőmérséklet mellett erőt próbáló sátrakban aludni is.

The Nature Explore Trek egy kisebb iroda, amelyet tapasztalt, lelkes hegyi vezetők alapítottak, akik korábban a legnagyobb túraszervező cégeknek dolgoztak. Elszántságukat mi sem bizonyítja jobban, hogy rekordidő alatt teljesítették a világ egyik legnehezebb útvonalát. Az iroda nagy hangsúlyt fektet a fenntartható túrázásra és a női serpák bevonására. Mindezek alapján az iroda tökéletes választás lehet a nepáli túrádhoz. 

A Nagy Himalája útvonalat teljesítő csapat
A Nagy Himalája útvonalat teljesítő csapat, a Nature Explore Trek túravezetői
Bharat balról a második

2.2 A csomag túraszervező irodán keresztül történő lefoglalásának előnyei:

• Nem kell foglalkoznod az előkészületekkel, mert az iroda szervezi az összes logisztikát (minden repülő-, busz- és autóutat, még a városnézést is Katmanduban) és túrázási engedélyt, amivel rengeteg időt és fejtörést spórolsz meg magadnak.

• Tapasztalt idegenvezetőket és hordárokat biztosítanak.

2.3 A túracsomag hozzávetőleges költsége

A kéthetes Everest Base Camp túra általában 1600 USD-ba kerül, amely az alábbiakat tartalmazza:

• Katmandu-Lukla belföldi repülőjárat oda-vissza

• Szállás teaházakban napi 3 étkezéssel

• 3 éjszaka 3 csillagos szállodában

• Katmandu városnézés

• hordár és idegenvezető díja az egész túrára

Nepáli serpa
Nepáli serpa

3. Csak idegenvezetőt és/vagy hordárt foglalni egy túraügynökségen keresztül

3.1 A túravezető irodán keresztüli bérlésének előnyei:

• Egy nepáli túravezető az Idegenforgalmi Hivatal által kiadott engedéllyel rendelkezik és rengeteg ismerete van a helyi életről, történelemről és kultúráról.

• A hegyi vezető beszéli a helyi nyelvet, így nem lesznek kommunikációs problémáid, ráadásul sokkal jobban meg tudod ismerni az országot.

• A hegyi vezető kötelessége a szállás előzetes lefoglalása és az étkezés megszervezése.

• Ha bármilyen egészségügyi problémád van, ő segíthet és szükség esetén azonnali mentést intéz.

• Ha vadállatok támadnak rád az ösvény mentén, a hátán is elvisz egy biztonságos zónába.

• A túravezetőd könnyen nagyon jó barátoddá válhat, így igazán autentikus utazási élményben lehet részed.

3.2 Női hegyi vezető bérlése

Ha nőként egyedül túrázol vagy a csoport csak nőkből áll, kényelmesebb lehet női vezetőt fogadni. Bár még mindig ritkaságszámba megy, de vannak női hordárok és vezetők is. Ők kevesebb túrát vállalnak és nem mennek nagy magasságba, mert itt a szállás problémás számukra.

A „3 sisters” iroda közismerten női hordárokat képez és foglalkoztat, esélyt adva nekik egy jobb életre. A nepáli nőktől továbbra is azt várja el a társadalom, hogy otthon maradjanak a gyerekekkel és elvégezzék a házimunkát. Vannak azonban olyan nők, akik hegyi vezetők szeretnének lenni, de a családok sokszor ellenzik, hogy lányaik felrúgják a hagyományos szerepeket. Persze vannak akik nyitottabbak, és elengedik lányukat abban a reményben, hogy családalapítás után visszatérnek a hagyományos anya szerephez.

Női hordárokat lehet bérelni az Annapurna alaptábor, az Annapurna kör és a Mardi Himal túrára. Itt kereshetsz női vezetőket:

https://www.3sistersadventuretrek.com/

https://www.natureexploretrek.com/

3.3 Hegyi vezető és hordár költsége

A túraútvonaltól függően a hegyi vezető költsége 30-35$/nap, a hordáré pedig 15-20$/nap.

A borravalót a csomag ára nem tartalmazza, de a túra végén ne felejts el borravalót adni a hordároknak és a vezetőknek. Sok országban a turizmusban dolgozók alacsonyabb fizetést kapnak, és nagymértékben függnek a túra végén kapott borravalótól. A hordárok munkája ráadásul nagyon megerőltető. Még akkor is, ha úgy döntesz, hogy nem bérelsz hegyi vezetőt, fogadj egy hordárt, aki minden holmidat viszi, ők tényleg elengedhetetlenek a túrázáshoz.

Milyen túrafelszerelésre van szükséged a hegyi túrákhoz?

Bharat hegyi vezető szerint a nepáli túrákhoz a következő felszerelésekre van szükséged:

  • kabát
  • félkabát
  • naptej
  • sapka, kendő nap ellen
  • hálózsák (még akkor is, ha a népszerű túraútvonalak mentén lévő kényelmesebb teaházak egyikében alszol, hideg lehet éjszaka és a tisztaság miatt is fontos)
  • bélés hálózsákhoz több mint egy hetes túrához
  • túranadrág (egy pár egy hétig, 2 pár 2 hétig)
  • vastag túra zokni (több pár, mert néha nincs idő megszáradnia)
  • vékony zokni (minimum 2 pár egy hetes túrához)
  • fejlámpa
  • hátizsák (5-7 liter)
  • egy hátizsák, amelyet a hordár visz (ügyelj arra, hogy ne legyen túl nehéz)
  • papucs
  • gyapjú sapka
  • túrabakancs (nem vadonatúj)
  • 1 pár vastag kesztyű
  • 1 pár vékony kesztyű
  • hosszúujjas póló (2 pár egy hétre)
  • rövidujjas póló (2 pár egy hétig, 3 pár 2 hétig. 4 pár 3 hétig vagy tovább)
  • 2 pulóver egy hétre, 4 pulóver több mint egy hétre
  • esőkabát
  • szélálló nadrág
  • extra fényképezőgép akkumulátor több mint egy hétig tartó utazáshoz
  • extra mobil akkumulátor több mint 2 hét utazáshoz
  • fürdőruha a Tamang, Langtang, Manaslu, Kangchenjunga, Makalu és Dolpo régióhoz
  • orvosi készlet (szükség esetén receptre felírt gyógyszerrel), ha nincs, a helyi túraszervező iroda biztosítja
  • víztisztító tabletta vagy folyadék – 3 cseppet vagy 1 tablettát kell feloldani 1 liter vízben és fél órát várni fogyasztás előtt

A Nature Explore Trek iroda dzsekit és hátizsákot, elsősegély készletet, szűrt vizet biztosít a túra idejére, valamint céges nyomtatott pólót és túratérképet ad ajándékba.

Vásárolj vagy bérelj felszerelést Nepálban!

A legtöbb turista márkás felszereléssel érkezik Nepálba. Ha nem túrázol rendszeresen, és nem szeretnél több száz euróért öltözéket vásárolni, akkor Nepálban szinte mindent sokkal olcsóbban megvehetsz vagy bérelhetsz.

Ahelyett, hogy otthon több száz eurót költenél egy kabátra, Nepálban valószínűleg mindössze 50 euróért kaphatsz egy hasonló, de márka nélküli kabátot. Ez valószínűleg gyengébb minőségű, de több mint elegendő Nepál népszerű túraútvonalaihoz. Katmanduban rengeteg túrabolt található, ahol mindent megtalálsz, amire szükséged van (túranadrág, zokni, kesztyű, pulóver, fejlámpa, hálózsák).

Most már látod, hogy nem kell megijedned a Himalájában való túrázástól, még akkor sem, ha nem vagy éppen a legsportosabb típus. A lényeg, hogy néhány hónappal korábban kezdj el gyakorolni, tölts időt akklimatizációval Katmanduban, és válassz rövidebb és könnyebb útvonalat, ha nincs tapasztalatod. Jobb, ha egy nepáli túraügynökségen keresztül már otthonról lefoglalod a túracsomagot, de legalább a hegyi vezetőt vagy a hordárt. Ők egyrészt gondoskodnak a biztonságodról, másrészt egy helyi vezető tudja igazán megismertetni veled a nepáli kultúrát. Nem kell továbbá egy vagyont költened márkás ruhákra, hiszen a legtöbb dolgot olcsóbban be lehet szerezni Nepálban. A Himalájában kirándulni nemcsak fizikai és szellemi felfrissülés, de igazi kulturális élmény.

Simigh Agnes

Agnes Simigh

Idegenvezető, blogger

Az Alternativ Utak alapítója
Angol nyelvű utazási blogom: www.voiceofguides.com