Hogy öltözzünk Iránban?

ogy öltözzünk Iránban

Az iráni utazás egyik központi témája, hogy mit viseljünk és itt nem csak a helyi szokások iránti tiszteletről van szó. Iránban a külföldi utazóknak is követniük kell az Iszlám Köztársaság által előírt öltözködési szabályokat. Ráadásul nagyon sok tévhit van ezzel kapcsolatban. A legtöbben azt gondolják, hogy az irániak fekete csadort viselnek, de ez messze van az igazságtól. A cikk végére érve te is látod hogy nem is olyan nehéz betartani a szabályokat egy utazónak és ez nem szabad hogy bárkit visszatartson Irán meglátogatásától.

Mi a hivatalos öltözködési szabály a női utazókra vonatkozóan Iránban?

Az iszlám törvények szerint a nőknek teljes testüket el kell takarni, a

• A csuklótól az ujjbegyekig

• A bokától a lábujjakig és

• Az arcuk

kivételével.

A nők számára az alábbi öltözék van előírva:

• hosszú, nem túl szűk kabát (manteau), amely elég vastag ahhoz, hogy nem látszik mi van alatta,

• A nők ne viseljenek világos és mintás színeket, amelyek vonzzák a férfiak tekintetét.

„Egy szerényen öltözött nő olyan, mint a gyöngy a kagylóban”.

“Kincsünket magunknak akarjuk tartani, ezért nem mutatjuk meg másoknak.” – tartja a mondás.

Hogy öltözködnek a nők Iránban?

A hivatalos öltözködési előírás meglehetősen szigorú Iránban. De amikor megérkezel az országba, látod, hogy a legtöbb nő és főleg fiatal lányok nem tartják ezt ilyen szigorúan.

Ez azt jelenti, hogy a nőknek nem kell csadort hordaniuk. A vidéki vallásos családokból származó nők között többen viselike, de ez az ő döntésük, és az arcuk ilyenkor is látható. Semmiképpen nem kell fekete, szürke, barna ruhát hordani, és minden egyes hajtincset eltakarni. Ez még furcsán is hat egy külföldi nőtől.

Az átlagos iráni nő divatos, színes ruhákat visel, gyakran szőkére, vagy a fiatal lányok még extravagánsabb színűre is festetik a hajukat. Körömlakkot és a hétköznapokban is meglepően erős sminket és rúzst viselnek.

Egy modern iráni nő inkább ezt viseli:

  • “leggings” vhosszú kardigánnal
  • farmer karcsúsított manteau-val
  • tapadósan szűk és valamivel a boka fölé érő nadrág combközépig érő tunikával.

Az igazság az hogy egy külföldi nő sokszor érezheti alulöltözöttnek magát a csinos iráni nők mellett. A perzsa nők jobban odafigyelnek megjelenésükre mint a legtöbb nyugati nő főleg ha különleges alkalmakról van szó.

Bármilyen színű ruhát viselhetsz Iránban, beleértve a rózsaszínt, sárgát, kéket, zöldet vagy bármi mást. Ezzel kapcsolatban nincs korlátozás.

Ahol kötelező csadort viselni

A mecsetekben minden nőnek kötelező csadort viselni.

A csador egy lepel, amelyet a nők a ruhájuk fölé, a testük köré tekernek. A csadort úgy kell viselni, pontosabban a kezünkkel összefogva tartani, mert nincs rajta gomb vagy cipzár, hogy egy hajtincs se lógjon ki alóla. A karod csuklóig takarva legyen, és az arcodon kívül semmilyen más bőrrész ne látszódjon ki.

A csador általában egy nagy fehér lepel színes mintákkal, amit a mecset bejáratánál adnak, így nem kell azon gondolkodnod, hogy hol szerezd be. Az egyetlen kivétel iráni utazásaim során Mashhad volt, ahol a látogatók számára nem készültek csadorral a bejáratnál. De rövidesen intézkedtek és a híres szent hely hivatalos idegenvezetője megérkezett egy csadorral, amit aztán meg is tarthattam.

Iszfahan, Naqsh-e Jahan ter
Iszfahán, Naqsh-e Jahan tér

Pontosan hogyan kell öltözködniük a női utazóknak Iránban?

Viselhetsz hosszabb combközépig érő inget, hosszú nadrágot (farmert, akár szűk farmert, leggings-t vagy egyéb nadrágot) bármilyen színű sállal. Az ingnek legalább ¾ ujjúnak kell lennie. Még a fehér nadrág is elfogadható, ha nem átlátszó.

Hordhatsz farmert rövid pólóval is, ha van egy bármilyen színű, ¾-es ujjú kardigánod, amely egyértelműen eltakarja a feneked.

Ami a cipőt illeti, szandált is hordhatsz ha meleg van zokni nélkül.

A körömlakk és a smink használata teljesen elfogadható, és nem sérti a gyakorlatban alkalmazott öltözködési szabályokat.

Valószínűleg nincs túl sok olyan ruhád a gardróbban, amely megfelel az iráni ruházati szabályoknak, de ez nem probléma. Érkezéskor a helyszínen is könnyedén vásárolhatsz egy bazárban. Én mindig viszek magammal 2-3 kardigánt vagy manteau-t, és ha kell, elmegyek a bazárba vagy bármelyik boltba és veszek egyet. Múltkor a teheráni metróban vettem egyet.

Én Iránban
En Iranban
Én Iránban

Az iráni öltözködés érdekességeiről röviden

Az iráni lányok iskolába menetelkor kezdenek hidzsábot (fejkendőt) hordani. Ez egy előre megvarrt hidzsáb („Maghnae”), amely a váll alá ér, takarja a hajat, de nem kell megkötni vagy igazítani. Ilyenkor még viselhetnek pólót is. Később pedig átváltanak a kényelmes manteau-ra és sálra.

Amikor egy nâmahram (nem közeli rokon) férfi be akar lépni egy szobába, ahol a nők hidzsáb nélkül tartózkodnak, yâllâh, yâllâh-val (Isten nevének megidézése) jelentik be érkezésüket, mire a nők felrakják kendőjüket vagy csadorjukat, hogy a férfi beléphessen. Amikor pedig csak nők tartózkodnak egy helyiségben, nincs ok eltakarni magukat. Csak a konzervatív vallású családok női viselik otthon is a kendőt.

Manapság a legtöbb nő manteau-t visel csador helyett. Másoknak egyes kormányzati szerveknél és egyetemeken lévő munkaelőírások miatt, nem pedig személyes meggyőződésükből kell csadort hordaniuk.

Ma a gyakorlatban a nők sokkal nagyobb szabadságot élveznek öltözködés tekintetében. Csak félig takarják el a hajukat kendővel úgy, hogy a hajuk kilátszódik és ha lecsúszik, lassan visszateszik. Ez nem nagy ügy.

Bár törvény tiltja, a magánházaknál rendszeresen tartanak vegyes magánpartikat, ahol a nők levetik a kabátjukat, és látványos estélyi ruhában töltik az estét a hidzsáb nélkül. Sokan már miniszoknyában érkeznek, és különleges drágakövekkel díszített ékszereket viselnek.

A fiatalabb generáció rendszeresen tiltakozik az öltözködési szabályok ellen, és bár a szabályok lazulnak, de a kormány időre időre mégiscsak érzékelteti, hogy a szabad választástól még messze vannak nők. Legutóbb egy 22 éves iráni nő esete váltott ki országszerte tüntetést, aki bizonytalan körülmények között halt meg egy teheráni kórházban, miután a “nem megfelelő öltözködése” miatt az erkölcsi rendőrség vallatásai után életét vesztette. 

A felsőbb osztálybeliek általában lazábban követik a szabályokat, de összességében a lakosság megosztott és sokan támogatják a hidzsáb viselését. Az ellene tiltakozók pedig pusztán a szabad választás lehetőségét szeretnék kiharcolni.

Mit hordanak a nők amikor sportolnak?

Az iráni nőknek, akkor is ha nemzetközi versenyen vesznek részt, kötelező minden sportágban a hajukat és lábukat eltakaró öltözék viselése és akkor is amikor lemennek a strandra. Iránnak hosszú tengerpartja van északon a Kaszpi-tengernél és délen a Perzsa-öbölnél. Kish és Qeshm szigetek délen, vagy Ramsar északon egyaránt népszerű a turisták és a helyiek körében. A tengerparti nyaralás Iránban azonban más, mint egyéb országokban, mivel a külföldiek számára nem áll külön strand rendelkezésre, ahol bikinit hordhatnak. Az irániak ruhában és kendőben mennek úszni is. Mindez nem tartja vissza őket attól, hogy csobbanjanak egyet vízben, de egy nyugati nő számára kényelmetlennek tűnik.

Csak az uszodákban lehet fürdőruhát viselni, ahol külön idősáv van fenntartva a nőknek és a férfiaknak.

Mikor kell viselni a kendőt (hidzsábot)?

Abban a pillanatban, amikor a repülőgépből kiszállsz, kendőt és combközépig érő manteau-t vagy kardigánt kell viselned. Emiatt tartsd mindig a kézipoggyászban a fejkendőt és a megfelelő ruhát!

Amikor azonban felszállsz az Irán felé tartó járatra, még nem kell kendőt viselned. Látni fogod, hogy szinte egyetlen iráni nő sem veszi fel a sálat azelőtt, hogy a repülőgép landolna Iránban. Egyszerűen csak kövesd amit a helyiek is csinálnak. Onnantól azonban, hogy a repülő landolt Iránban, egész iráni tartózkodásod alatt mindenhol viselned kell a hidzsábot. Csak a szállodai szobádba vagy néhány étteremben, üzletben ahol főleg turisták vannak és a tulajdonos kifejezetten jelzi, hogy nem probléma, ott lehet csak levenni.

Iráni nő csadorban Iszfahánban
Iráni nő csadorban Iszfahánban

Ezenkívül, ha egy iráni otthonban csak nőkkel tartózkodsz, akkor nem kell kendőt hordanod.

Egy másik fontos dolog, hogy túrázás közben is viselni kell. Én soha nem éreztem nagy tehernek a kendő viselését Iránban, leszámítva amikor nyáron, magas páratartalom mellett túráztam Észak-Iránban, és mire felértem a hegy tetejére, a hajam csupa víz volt.

A turisták elsőre nehezen találják meg a módját, hogy a kendő ne csússzon le folyton hiszen azt nem rögzíti semmilyen csat a hajhoz, miközben a gyakorlott iráni nők gond nélkül hordják. Idővel persze egyre tapasztaltabb leszel ezzel kapcsolatban.

Milyen büntetés jár Iránban, ha nem viseled a fejkendőt?

Nem kell azon aggódni, hogy rögtön büntetés jár azért, ha lecsúszik a kendő. Egy erősebb szélben szinte lehetetlen is elkerülni és ez a helyi iráni nőkkel is előfordul. Illetve egy hátizsákkal sétálva a “manteau” könnyen felcsúszhat anélkül, hogy észrevennéd. A legtöbb esetben a helyiek kedvesen figyelmeztetnek, hogy igazítsd meg a ruhád vagy a kendőd.

Létezik egy úgynevezett “erkölcsi rendőrség”, amely ellenőrzi a nők öltözködését, hol szigorúbban, hol sokkal lazábban. A külföldi turistákkal szemben azért általában engedékenyebbek. Ők felbukkanhatnak bevásárlóközpontokban, a városközpontban és az autópálya mentén is.

Először a rendőrök csak az utcán figyelmeztetik a nem megfelelően öltözött személyt, és beszállítják a rendőrkapitányságra. Általában pénzbírsággal szabadul, de olykor korbácsütés jár érte. Ha ismételten megszegi valaki az öltözködési szabályokat Iránban, bírósági eljárás alá kerül, amely pénzbírsággal vagy akár börtönbüntetéssel zárulhat.

Ha a külföldi női utazók figyelmen kívül hagyják az iráni hidzsáb és egyéb öltözködési szabályokat, pénzbírságot kaphatnak, őrizetbe vehetik, vízumukat visszavonhatják vagy kitoloncolhatják őket az országból.

És mi a helyzet a férfiakkal?

Egy férfi utazónak sokkal egyszerűbb dolga van Iránban, mert csak néhány dologra kell figyelnie. A férfiaknak hosszú nadrágot és pólót vagy hosszú ujjú inget kell viselniük. Ha nagyon szeretnél, hordhatsz háromnegyedes nadrágot, de ki fogsz tűnni, mert a helyiek nem teszik.

Ujjatlan pólót és rövidnadrágot pedig semmiképp se viselj!

Érdekes módon a férfiak az 1979-es iszlám forradalom óta nem viselhetnek nyakkendőt, mert azt a nyugati kultúrához kapcsolják. A külföldiek számára azonban ez nem jelent problémát.

Az, hogy Iránban bizonyos öltözködési szabályok vannak, senkit ne tartson vissza az utazástól. Irán egy csodálatos ország, és ez egy kisebb áldozat az élményért cserébe. Amit egy utazónak csak néhány hétre kell betartani, az a helyi nők mindennapjainak része. A hivatalos előírások meglehetősen szigorúak, de a gyakorlatban ettől el lehet térni, úgy ahogy azt a helyiek is teszik. A szabályok elsősorban a nőket érintik, a férfiaknak pedig csak néhány dologra kell figyelni.

Simigh Agnes

Agnes Simigh

Idegenvezető, blogger

Az Alternativ Utak alapítója
Angol nyelvű utazási blogom: www.voiceofguides.com