Két hét India (Aranyháromszög+Benáresz+Amritszár) útvonal

Ez a cikk “affiliate linkeket” tartalmaz. További információkért kattints az ezzel kapcsolatos tájékoztatóra.

Ha először jársz Indiában, érdemes az Arany Háromszögegel kezdeni. De ha életedben csak egyszer látogatsz el Indiába, és csak az Arany Háromszöget (Delhi-Agra-Jaipur) járod be, akkor nem kapsz igazi képet az országról. Két hét alatt viszont már eljuthatsz Orchába, a spirituális Benáreszbe és Amritszárba is.

Az alábbi kéthetes útvonalat egy helyi szakértővel egyben barátommal állítottuk össze úgy, hogy lehető legjobban megismerd a valódi Indiát.

Két hét Ladakh-Kashmír útvonal

Néhány tanács első utazóknak Indiába


Légy rugalmas a programmal, mert Indiában bármi megtörténhet!

Gyakoriak a forgalmi dugók, órákig elidőzhetsz az autópályán vagy a városban. Egyszer a dzsát közösség sztrájkolt és lezárták az egyetlen útvonalat Agra és Jaipur között. Egyes csoportok több napig ragadtak szállodájukban. Ilyen persze nem mindennap történik, de a rendőrség nem tudja olyan gyorsan helyreállítani a rendet, mint ahogy az a fejlett országokban megszokott. Szóval légy türelmes!

Az eladók sokkal tolakodóbbak, mint bárhol máshol.

Az Arany Háromszög India legturisztikusabb része. Amint kiszállsz a járműből, azonnal megrohamoznak az árusok. A megoldás az, ha nyugodt maradsz és véletlenül se kezded el nézegetni a kezükben lévő árut. Ha a legkisebb jelét látják ugyanis, hogy érdeklődsz, nem engednek el. Ha azonban nem figyelsz oda, más potenciális vásárlókhoz mennek.

Indiát szeretni vagy gyűlölni: nincs köztes állapot. De miért?

Vigyázz az értéktárgyaidra!

A zaj, tömeg, forgalom mind eltereli a figyelmed, és a zsebtolvajok ezt mesterien kihasználják.

Mindig alkudj!

Egyes bazárokban akár 50%-kal is le lehet alkudni az árat.

Ne használj éjszaka tömegközlekedést! (különösen nők számára veszélyes)

Mindig válts elég helyi pénzt, rúpiát!

Leszámítva a nagyobb üzleteket, Indiában nem fogadnak el dollárt, eurót vagy más valutát.

Hacsak nem érzékeny a gyomrod, ne félj megkóstolni az indiai ételeket!

Sokszor a legkisebb helyeken árulják a legfrissebb és legfinomabb finomságokat. De tartsd távol magad az út menti, forró olajban sült ételektől, ahol láthatóan nem tartják be az alapvető higiéniát, mert komoly gyomorproblémád is lehet belőle. Ha bármi történik, menj a gyógyszertárba, és kérj helyi gyógyszert. Meglátod, egy tabletta csodákra képes. Emellett vigyél magaddal egy kis szeszes italt otthonról, vagy igyál indiai rumot megelőzésképpen.

Jelentkezz a kiscsoportos indiai körútra: Aranyháromszög, Benáresz, Bodh Gaya, Kalkutta

Indiában lehet egyedül utazni busszal és vonattal.

De ha zavar a tömeg, vagy a tisztaság hiánya, bérelj autót sofőrrel, vagy menj el egy szervezett kirándulásra.

Indiában nincsenek különösebb öltözködési szabályok.

De a helyi kultúra iránti tiszteletből mindig szerényen öltözz fel, legalább a térdedet és a válladat takarva. Ha egy külföldi nő túlságosan kivágott ruhát hord, azt a helyi iskolázatlan férfiak flörtölésre való felhívásnak veszik.#

Vásárold meg a SIM-kártyát a repülőtérre érkezéskor, mert később sokkal bonyolultabb.

Hagyj mindig egy kis adományt a templomokban (10-20 INR)

Próbálj ne a körülötted lévő szemétkupacokra és koszra koncentrálni, hanem inkább a különleges kultúrára, a segítőkész és mosolygós emberekre, és mindarra, amire India tanít.

Hasznos oldalak az indiai utad tervezéséhez

 

Mikor a legjobb az Arany Háromszögbe utazni?

Október-március a legideálisabb az Arany Háromszög bejárására. Ez az időszak meleg és száraz. Bár Delhiben mindig néhány fokkal hidegebb van, Jaipurban ebben a két hónapban a hőmérséklet elérheti a 30 °C-ot vagy még magasabbat is. Decemberben és januárban a hőmérséklet jóval alacsonyabb. Ez általában őszies időt jelent Delhiben (10-15°C), Jaipurban pedig 20°C körüli hőmérsékletet. Olykor viszont meglehetősen hideg a tél, és a hőmérséklet 1-10 °C-ra is lecsökkenhet decemberben és januárban. Mivel a tél rövid, a szállodákban és otthonokban nincs fűtés Indiában. Egyes nagy szállodák kérésre biztosítanak hőtsugárzót, de nem mindegyik van erre felkészülve.

Ha nem bánod, hogy melegen kell felöltöznöd, és néha még a téli kabátodra is szükség van, akkor december és január is ideális lehet. De van még egy fontos dolog. Ilyenkor a látási viszonyok rosszabbak. A reggelek sűrű köddel kezdődnek és csak jó pár óra múlva tisztul ki a levegő.

o-delhi forgalom
Ó-Delhi forgalom

Utazás az Arany Háromszögbe monszun idején

Nem, nem őrültség az esős évszakban Indiába utazni ha éppen csak ilyenkor érsz rá, de ez nem mindenkinek való. A monszun nem azt jelenti, hogy éjjel-nappal megállás nélkül esik az eső, de gyakran elázol. A templomoknál, szentélyeknél le kell venni a cipőt, és a nedves kövön kell sétálni. Ráadásul előfordulhat, hogy nem úgy látod a dolgokat a napsütésben, ahogy azt előre elképzelted. Az árak viszont ilyenkor jóval alacsonyabbak és sok pénzt takaríthatsz meg, ha a főszezonon kívül mész Indiába.

Ha pedig India legészakibb részébe, Ladakhba készülsz, akkor azt csak nyáron tudod megtenni.

Megjegyzés: Ez egy intenzív program. Ha több pihenésre van szükséged, kihagyhatsz néhány helyszínt vagy meghosszabbíthatod az utazást.

1. nap: Delhi

Repülőd menetrendjétől függ, hogy mennyi időd marad a nap hátralévő részében. Ha reggel érkezel, menj egyenesen Ó-Delhibe:

Raj Ghat: Mahatma Gandhi, „a nemzet atyja” emlékműve.

– Készíts fényképet a Vörös Erődről, amely a mogul uralkodók székhelye volt. Az agrai Vörös erőd hasonló, de sokkal nagyobb élmény, ahhoz képest a Delhiben lévő nem olyan nagy élmény.

Jama Masjid, India legnagyobb mecsetje

– Fél órás biciklis riksatúra Ó-Delhi híres Chandni Chowk bazárján keresztül

Lótusz templom, a bahai vallás központja

–  A nap végén látogasd meg az Akshardham hindu templomot az esti fényjáték idején

1 éjszaka Delhiben

delhi jama masjid
Delhi Jama Masjid ( pénteki mecset)

2. nap: Delhi- Jaipur (265 km, 5 óra)

Fél nap utazás Jaipurba. A nap hátralévő részében:

Gaitor, a királyi síremlékek Jaipur egy kevésbé népszerű, de annál emlékezetesebb látnivalója. Jaipur város alapítójától kezdve minden maharadzsát itt hamvasztanak el, és a hamvasztás helyén látványos homokkő és márvány síremlékeket építenek.  

Fontos: Két Gaitor van, egy a maharadzsáknak és egy a maharaniknak. A maharadzsák szentélye látványosabb, mint a királyi feleségeké.

Fotó a Jal Mahalról, a maharadzsák egykori vadászpalotájáról, amely ma egy tó közepén állva vízi palotaként ismert.

– Nézelődj vagy vásárolj a Bapu bazárban jó minőségű textíliát vagy ékszereket a Johwri bazárban. A drágaköveiről híres Jaipurban kiváló minőségű ékszereket, drágaköveket és féldrágaköveket lehet vásárolni.

–  Nézz meg este egy bollywoodi filmet a mindenki által ismert Rajmandir moziban

 2 éjszaka Jaipurban

Jaipur Amber erőd
Jaipur Amber erőd

3. nap: Jaipur, a rózsaszín város

 Jaipur a rószaszín város nevet viseli, mert a város központjának épületeit rózsaszínre (a valóságban inkább narancssárgás) festette az akkori maharadzsa 1876-ban Viktória királynő férjének, Albert walesi hercegnek érkezésére. India egyik legszebb és legélhetőbb városának tartják Jaipurt.

Két hét Ladakh-Kashmír útvonal

Amber Fort: A Jaipuri uralkodó család egykori székhelye egy meseszerű erőd tükörpalotával és gyönyörű kertekkel, amit elefánttal és dzsipekkel lehet megközelíteni.

Jaigarh erőd: kanyargós út vezet fel a hegytetőn lévő erődhöz a világ legnagyobb kerekes ágyújával.

Jantar Mantar: II Jai Singh, Jaipur alapítójának obszervatóriuma monumentális műszerekkel, amelyek egy része ma is hihetetlen pontossággal használható. A különleges UNESCO világörökség részét képező építmény tükrözi az uralkodó csillagászat és a matematika iránti kíváncsiságát.

– A City Palace (Várospalota) a jaipuri királyi család jelenlegi rezidenciája, amelynek egy része látogatható. A textilmúzeum királyi viseletekkel, a fegyvergyűjtemény, a világ legnagyobb ezüst urnái és a fogadóterem betekintést enged a maharadzsák életébe.

Díszes kapu a Várospalotában (City Palace)
Díszes kapu a Várospalotában (City Palace)

Hawa Mahal (Szelek Palotája): a királyi hölgyek nyári rezidenciája kívülről koronának vagy madárkalitkának tűnik. A legtöbben csak fotót készítenek homlokzatáról, de belülről is mindenképp érdemes meglátogatni. A toronyból gyönyörű kilátás nyílik a Jantar Mantarra, a Város Palotára és az Aravalli hegységre.

– Fotó a különleges vegyes európai és indiai építészeti stílusban épült Albert Hall Múzeumról

– Naplemente mellett vacsora az Aravalli hegyvonulat tetején épült Nahargarh erődben, ahonnan a legjobb a kilátás az esti Jaipurra.

Esti puja (vallásos szertartás) a modern, fehér márványból készült Birla templomban, ahol a hindu hívők mantrákat énekelnek, valamint Visnunak és Laksmi istenek előtt áldoznak.

4. nap: Jaipur – Fatehpur Sikri – Agra (245 km, 5 óra)

Galta, másnéven „majomtemplom”: A sziklás hegyek között kopott, palotaszerű hindu templomokból és rituális fürdőzésre használt medencékből álló komplexum fontos zarándokhely a hinduk számára. A Jaipur mellett található különleges hely majmok ezreinek is a lakhelye.

Harsat Mata templom és a Chand Baori lépcsőskút Abhaneri faluban útban Jaipur felé.

India számos lépcsőskútja közül ez az egyik legnagyobb és legmélyebb. A többfunkciós lépcsőkút egyrészt az esővizet tárolta, másrészt a templomba való belépés előtt rituális fürdésre is használták.

Fatehpur Sikri: körülbelül 1 órával Agra város előtt található Akbar, a legnagyobb mogul uralkodó vörös homokkőből épült rejtélyes fővárosa elszórtan épült palotákkal és egy nagymecsettel. 

2 éjszaka Agrában

Fatehpur Sikri Panch Mahal palota
Fatehpur Sikri Panch Mahal palota
 Chand Baori lépcsőskút
Chand Baori lépcsőskút
Galta majom templom
Galta majom templom

5. nap: Agra

Taj Mahal napfelkeltekor vagy naplementekor: a Shah Jahan mogul uralkodó felesége, Mumtaz Mahal számára épített mauzóleum az Arany Háromszög egyik csúcspontja, India leghíresebb látnivalója, amihez rengeteg legenda és titok kapcsolódik.

 Tipp: a legtöbb turista hajnalban sorakozik nyitásra, hogy napfelkeltében lássa a Taj Mahalt. Az általában szmogos időjárás miatt szerintem azonban naplementekor tisztább időre lehet számítani és ilyenkor még látványosabb a Taj Mahal. Ráadásul nem kell hajnalban kapunyitásra várakozni.

Jelentkezz a kiscsoportos indiai körútra: Aranyháromszög, Benáresz, Bodh Gaya, Kalkutta

Mehtab Bagh („A Holdfény kert”): a legjobb kilátás a Taj Mahalra a Yamuna folyó túloldaláról.

Akbar, a legnagyobb mogul császár mauzóleuma egy többemeletes építmény egy hatalmas park közepén Agra külvárosában, Sikandrában. Akbar és a mogul császárok építették India világhírű műemlékeinek nagy részét.

Itmad-ud-daulah, más néven „a baby Taj”, megelőzte a Taj Mahalt, és valószínűleg példaként szolgált a Taj Mahal számára.

– Az Agra erőd, a hatalmas vörös homokkő komplexum mindössze 2 km-re a Taj Mahaltól, amely a mogul császárok királyi székhelye volt közvetlenül a Yamuna folyó partján.

Agra erőd
Agra erőd
Agra Taj Mahal
Agra Taj Mahal

6. nap: Agra–Jhansi-Orchha

– A kora reggeli vonattal utazz Agrából Jhansiba.

A Shatabdi Express vonat minden nap 07:50-kor indul Agrából, és 10:50-kor érkezik Jhansiba. Más vonatok félóránként indulnak Agrából Jhansiba, és 4-5 óra az út időtartama. Orchha 13 km-re van Jhansitól, ahova a vasútállomástól autoriksákkal vagy taxikkal lehet eljutni.

   – nézd meg a Ram Raja templom esti aarti ceremoniáját, tűzszertartását

 1 éjszaka Orchhában

Hasznos oldalak az indiai utad tervezéséhez

7. nap: Orchha – Khajuraho (178 km, 4 óra)

Valahol az óriási India kellős közepén, a Jhansi-Khajuraho útvonal mentén fekszik az indiai viszonylatban szokatlanul csendes, hangulatos Orchha, amely igazi pihenés a kaotikus, zajos városok után.  A modern üveg- és márványszállodák helyett hagyományos palotaszerű szállodákban lehet éjszakázni, melyek közül a legkülönlegesebb a királyi palota hangulatát idéző Sheesh Mahal (Tükörpalota).

Orchha 200 évig (1531-1783) a Bundela-dinasztia székhelye volt. Legfőbb látnivalója a 16-17. századi királyi paloták és sírok a Betwa folyó partján.

Továbbutazás Khajurahoba

1 éjszaka Khajuraho

Orchha, királyi sírok a Betwa folyó partján
Orchha, királyi sírok a Betwa folyó partján
Orchha
Orchha királyi palota

8. nap: Khajuraho

– a bonyolult faragványairól híres keleti és nyugati templomcsoport, amelyek közül néhány a Kámaszútra erotikus jeleneteit ábrázolja.

Sétálj Khajuraho faluban

Esti fény- és hangjáték a nyugati templomcsoportban, amelynek narrátora a bollywoodi ikon, Amitabh Bachan

Az előadás időpontja: Október-február: 18:30 (angol), 19:40 (hindi), március-szeptember: 19:30 (angol), 20:40 (hindi)

Belépődíj: 250 INR indiaiaknak, 700 INR külföldieknek

Éjszakai vonattal menj Khajurahoból Benáreszbe BSB KURJ LINK EX (21108) (~1200 INR)

 o vasárnap, kedden és pénteken 23:50-kor indul

o 11:05-kor érkezik Varanasiba

1 éjszaka a Khajuraho- Benáresz vonaton

Khajuraho híres faragványai
Khajuraho híres faragványai
Khajuraho temploma
Templom Khajurahoban

9. nap: Benáresz (Varanasi), a szent város

Benáreszi Hindu Egyetem: Ázsia egyik legnagyobb és ikonikus egyeteme, látogasd meg a területén lévő új Viswanath templomot

Sétálj Benáresz szűk sikátoraiban, kóstold meg a helyi specialitásokat (chaat, paan, kachori, lassi, stb.)

Vásárolj a Gowdowlia, Lallapura vagy Nai Sadak piacon

– Nézd meg a Ganga aarti tűzszertartást egy csónakról vagy a folyópartról naplemente után a Dashashwamedh Ghat-nál

 2 éjszaka Benáreszben

A Gangesz partja Benáreszben
A Gangesz partja Benáreszben
Benáresz Aarti tűzceremónia
Benáresz Aarti tűzceremónia

 10. nap: Varanasi

 –  Hajózz kora reggel a Gangeszen és közben figyeld meg, ahogy a hinduk rituális fürdéssel, imádsággal és meditációval kezdik a napot és ébred a város.

Látogasd meg Varanasi legfontosabb templomait, kezdve a Kashi Viswanath Arany templommal (előzetes foglalás szükséges)

Benáresz: India legszentebb és legnyomasztóbb városa

– Látogasd meg az egyik, például a Mumukshu Bhawan özvegyházat. Itt élnek a családjukból kitaszított özvegyek, akikről a régi hiedelmek szerint azt tartják, szerencsétlenséget hoztak férjükre.

– Fél napos látogatás Sarnathban: buddhista sztúpákat, templomok és a Régészeti Park

Sarnath Dhamekh sztúpa
Sarnath Dhamekh sztúpa

11. nap: Delhi

– Reggeli repülőjárattal Varanasiból Delhibe (4000 INR)

SG-2004 számú járat (Spicejet), indulás Varanasiból 08:20-kor, érkezés Delhibe 09:55 órakor

Qutub komplexum: a világ legmagasabb tégla minaretjével (72,5 m) és az ikonikus 1600 éves Delhi vasoszloppal

Humayun mogul uralkodó monumentális mauzóleuma

– Ha szombaton vagy vasárnap vagy Delhiben, látogasd meg az elnöki palotát (Rashtrapati Bhavan) és annak kertjét. A látogatás előzetes foglaláshoz kötött: http://rashtrapatisachivalaya.gov.in/rbtour/

–  India-kapu, amely a párizsi diadalív mintájára háborús emlékműként épült.

– A legszebb Lakshmi Narayan hindu templom néhány percnyi autóútra található az India kaputól.

– Este látogasd meg a kivilágított Gurudwara Bangla Sahib szikh templomot, és tudj meg többet a szikh vallásról

1 éjszaka Delhiben

Hazautazás Delhiből, vagy továbbutazás Amritszárba, a szikh vallásúak szent városába.

Delhi Birla templom
Delhi Birla templom
Delhi Gurudwara Bangla Sahib szikh templom
Delhi Gurudwara Bangla Sahib szikh templom

12. nap: Delhi-Amritszár

– Vonattal az Újdelhi Shatabdi pályaudvarról Amritszárba (a vonat minden nap közlekedik, 900-1200 INR)

Indulás Delhiből: 07:20, érkezés Varanasiba: 13:45

– Amritszár fő attrakciója, amely évente több millió látogatót vonz, az Arany Templom (Sri Harmandir Sahib). Ranjit Singh maharadzsa 1830-ban 162 kg 24 karátos arannyal borította be a templomot, innen a neve, Arany Templom.

Minden napszakban más hangulata van és olyan csodálatos, hogy érdemes reggel, napközben és este is meglátogatni.

Amritszár Arany templom
Amritszár Arany templom

Minden szikh templomban (Gurudwara) működik egy nyilvános konyha (langar), amely mindenki számára nyitva áll. Az Arany-templom langarja a legnagyobb a világon, naponta 100 000 embert szolgál ki. Kasztjuktól és vallásuktól függetlenül gazdagok és szegények egymás mellett ülnek a padlóra kiterített szőnyegen és együtt esznek az egyenlőség és a testvériség szimbólumaként. Szikh önkéntesek szolgálják fel a frissen készített ételeket és mosogatják el az edényeket.

 A templom egész nap ingyenesen látogatható, de ne felejts el némi adományt hagyni.

Hasznos oldalak az indiai utad tervezéséhez

13. nap: Amritszár

Jallianwala Bagh emlékmű: ebben a parkban történt a brit hadsereg által 1919. április 13-án, a pandzsábi újév napján elkövetett mészárlás. Dyer tábornok kiadta a parancsot katonáinak, hogy nyissanak tüzet a békésen tiltakozó tömegre. Ez a szikh történelem legtragikusabb eseménye, amely 379 ember halálát okozta és 1100 ember sebesült meg.

 – Durgiana körülbelül 1 1/2 kilométerre van az Aranytemplomtól, és úgy néz ki, mint annak másolata egy szent tó közepén. A 100 éves Durga templom lenyűgöző ezüstkupolái után hívják úgyis hogy „Ezüst Templom”.

 – Nézelődj a Hall bazárban, és kóstold meg a híres helyi utcai ételeket, különösen az amritszári Kulchát. A kulcha egy „naan” (indiai kenyér) formára sodort burgonyával vagy paneerrel (kecskesajttal) töltött lapos kenyér. Kulchán kívül a bazárban sokféle thali, paratha, chola, bathura és lassi található. A Kesar Da Dhaba, a Brothers’ Dhaba és az Ahuja Sweets (különösen lassi) a legjobb éttermek, ahol kipróbálhatod a helyi specialitásokat.

Wagah Border katonai parádé: a pakisztáni határon, mindössze 30 km-re az Aranytemplomtól, két órával naplemente előtt tartják minden nap a látványos bemutatót az 1947-es függetlenség óta az Indiát és Pakisztánt elválasztó Radcliff demarkációs vonal mellett.

Wagah Border katonai parádé
Wagah Border katonai parádé

Pakisztán és India különválása után indiaiak és pakisztániak százezrei lépték át ezt a határt, hogy az elsősorban hindu-szikh Indiában vagy a muszlim Pakisztánban telepedjenek le. A lakosságcsere rengeteg halálos áldozattal járt. „India”, „Pakisztán” – kiabálja a határ két oldalán helyet foglaló közönség miközben igazi hazafias hangulat uralkodik. Ezután az indiai és pakisztáni katonák felsorakoznak a határ két oldalán. Ahogy a nap lenyugszik, kinyílnak a kapuk. Az erősen nacionalista ceremónia során a katonák felemelt lábbal menetelnek, megpróbálják szimbolikusan megfélemlíteni egymást, de soha nem lépik át a határvonalat. A végén a katonák leengedik az indiai és pakisztáni zászlót, kezet fognak, és újra bezárják a kapukat. A határmenti felvonulás a két nemzet rivalizálásának és összefogásának szimbóluma.

A felvonulás nyáron 17:15-kor kezdődik, télen 16:15-kor kezdődik.

14. nap: Amritszár – Delhi

Vonattal vissza Delhibe (Shatabdi Express) Indulás Amritsarból: 16:50 Érkezés Delhibe: 23:15

Simigh Agnes

Agnes Simigh

Idegenvezető, blogger

Az Alternativ Utak alapítója
Angol nyelvű utazási blogom: www.voiceofguides.com