Mit szabad és nem szabad Iránban?

Amit enm szabad Iranban

Irán a világ egyik legjobb úti célja a turisták számára. A Közel-Keleten fekszik, és teljesen biztonságos a látogatása. De egy konzervatív iszlám rezsim által irányított országról van szó, ahol sok minden tiltott, ellenőrzött öltözködési előírások vannak és tisztában kell lenni az egyéb viselkedési szabályokkal. Az 1979-es iszlám forradalom új alapokra helyezte az ország működését, amely most egy teokráciaként működik.

1. Bizonyos közösségi oldalak és webhelyek be vannak tiltva Iránban

• Viber

• Twitter

• Facebook

• Youtube

• Snapchat

• Tiktok

• Tinder, Badoo, Bumble, Manjam, Hornet (párkereső alkalmazások)

WhatsApp, Instagram és Signal működik. A Telegram engedélyezett, de az iráni kormány szűri a tartalmat. A Netflix is ​​be van tiltva.

A következő hírportálokat nem lehet megnyitni Iránban:

• BBC

• Fox News, CBS News, CNN, NBC

Ellenben hozzáférhetsz a France 24 és az Al Jazeera híreihez.

Egy-egy webhelyet, oldalt más-más okok miatt tiltottak be. Valamit azért, mert olyan webhelyekről, mobilalkalmazásokról van szó, amit politikailag ellenséges országok fejlesztettek ki. A sok iráni előfizetővel rendelkező népszerű közösségi oldalakat (például YouTube, Facebook, Twitter) és a pornográf tartalmú webhelyeket is blokkolják. Az hogy sok közösségi média és weboldal nem érhető el Iránban, nem jelenti azt, hogy az irániak ne férhetnének hozzájuk. Sok iránit találsz a WhatsApp-on és a Facebookon is.

Iszfahán Naqsh-e Jahan tér
Iszfahán Naqsh-e Jahan tér

A VPN (virtuális magánhálózat) lehetővé teszi az irániak számára, hogy hozzáférjenek szinte minden blokkolt oldalhoz. Furcsa módon az Iráni Iszlám Köztársaság tisztviselői is használják ezeket a webhelyeket és hálózatokat, függetlenül az általuk bevezetett korlátozásoktól. A külföldi utazók is egyszerűen letölthetik a VPN-t ezen oldalak és a tiltott közösségi média eléréséhez.

A különböző VPN-ek közül az Express VPN a leginkább ajánlott.

Sokszor a külföldi platformok korlátozzák iráni felhasználók hozzáférését közösségi hálózatokhoz és oldalakhoz. A PayPal szoftver és a Tinder társkereső oldal vagy néhány online áruház, például az Amazon Irán IP-címén keresztül van blokkolva. A VPN ebben az esetben nem segít. Vagyis az irániak mind az országon kívülről, mind belülről számos korlátozással szembesülnek és általunk napi szinten használt applikációkat nem tudnak letölteni.

Alternativ Utak: 13 napos iráni körutazás

2. Nincs McDonald’s Iránban

A McDonald’s, a KFC, a Burger King, a Pizza Hut, a Taco Bell, a Wendy’s és a Starbucks étteremláncok nincsenek jelen Iránban. Az iszlám forradalom után minden külföldi márka elhagyta az országot, és az USA által Iránnal szemben bevezetett gazdasági szankciók miatt nem tértek vissza.

Érdekes hogy a “Freshway” étterem lemásolta a Subway logóját, és az elmúlt években számos helyen megjelent Iránban. A forradalom után pedig több amerikai márkához hasonló nevű gyorsétterem jelent meg, mint például a Star Berger vagy a TFC.

A gyorsétterem Iránban azonban egyáltalán nem gyors! Itt nincs előre elkészített étel. Az irániak szeretnek mindent frissen fogyasztani, beleértve a szendvicseket is. Türelmesnek kell lenni az étteremben.

3. Iránban a nők vezethetnek autót

A nők korlátozás nélkül vezethetnek autót Iránban. Jelentős változások történtek Reza Shah, a Pahlavi-dinasztia első uralkodója alatt, aki az akkori német kormány segítségével gyorsan modernizálta az országot. A fejlődés részeként egyre több autót importáltak. Reza Shah lehetővé tette a nők számára, hogy jogosítványt szerezzenek és önállóan vezessenek. Azóta Iránban sok nőnek van vezetői engedélye, és a női sofőrök egyáltalán nem számítanak kuriózumnak az utakon.

4. Legális a zene, de a nők nem táncolhatnak nyilvánosan

A zene legális Iránban. Sok művész ad koncertet vagy ad ki zenei albumokat minden évben Iránban, de ehhez engedélyt kell kérniük. Egy kormány által működtetett szervezet ellenőrzi, hogy a dalszövegek nem ütköznek-e a saría (az iszlám jog alapjaként szolgáló jogrendszerbe) vagy bármely kormányzati politikába. A női előadók azonban csak női közönség előtt léphetnek fel. A forradalom előtt azonban számos női “szupersztár” létezett.  A cenzúra és korlátozások miatt számos előadó és alkotó hagyja el évente az országot.

1979 óta tilos nyilvánosan táncolni. A férfiak nem nézhetnek női táncelőadásokat. A férfiak és a nők külön ünneplik az esküvőket és minden más eseményt.

“Persze sok iráni figyelmen kívül hagyja ezeket a törvényeket. Esküvőn vagy születésnapi bulin együtt táncolunk privát kertekben, dísztermekben vagy saját otthonunkban, a saría törvénytől függetlenül.” – mondta iráni barátom.

A Pahlavi időszakban (1925-1979) az országot a nyugati minták átvételével modernizálták. Ekkor jelent meg az iráni balett, valamint a perzsa zene és történetek ihlette kortárs tánc. Az 1979-es iszlám forradalom azonban nem találta fontosnak a hagyományos iráni táncok megőrzését.

Mindez azért furcsa, mert a tánc mélyen gyökerezik az iráni kultúrában, gyakorlatilag egyidős az ország történelmével. Minden törzsnek és régiónak megvan a maga tánca és zenéje. A csoportos táncok híresek a dél-iráni lur, a kurd, az azeri és arab törzsek körében. A csoportos táncok erősítik a közösségi szellemet és a törzsek közötti összetartást. A kurd csoportos táncokon hagyományosan nők és férfiak is részt vettek és a tánc a mai napig összekapcsolódik vallási rítusaikkal.

 
Narenjestan kert Sirázban
Iráni nők Iszfahánban

5. Férfiak és nők kapcsolatai Iránban

Az 1979-es forradalom után a férfi-nő kapcsolatokat a saría, az iszlám szigorúan értelmezett jogi rendszere korlátozta Iránban. A férfiak az iszlám törvények értelmében a férfiak és nők csak rokonaikat csókolhatják arcon vagy foghatnak kezet. A férfiak és nők között minden egyéb kapcsolat hivatalosan tilos.

Az 1979-es forradalom utáni első két évtizedben a kormányzat sokkal szigorúbban ellenőrizte a fiatalokat. Az új nemzedéket azonban nem lehet ilyen módon korlátozni. Az internet segítségével hozzáférésük van szinte minden Iránon kívüli weboldalhoz, hírportálhoz. Bátrak, akik szembeszállnak a szabályokkal, mindig feszegetik a határokat. Így egy kicsit szabadabb lett a légkör. Már amikor. Mert aztán bármikor jöhet egy új vezető, egy új hullám ami emlékezteti őket a korlátaikra.

Mostanában már láthatunk lányokat és fiúkat kézen fogva sétálni és beszélgetni az utcákon és nyilvános parkokban. Ha egy férfi és egy nő meg akarja ismerni egymást, akkor randevúzhatnak. Régen ez elképzelhetetlen volt.

Ezek a randevúk még mindig csak a beszélgetésre korlátozódnak, és a házasságon kívüli szexuális kapcsolat illegális. A saría törvénye szerint a férfi és a nő csak néhányszor találkozhat a házasságkötés előtt. Néhány találkozás után el kell dönteniük, mit szeretnének. Ha nem terveznek esküvőt, abba kell hagyniuk a randevúzást. De az utóbbi években a fiatalok figyelmen kívül hagyják a saría törvényeit. Vannak kapcsolataik, és nem félnek ezt nyilvánosan kimutatni.

Az erkölcsi rendőrség már ritkán bünteti meg őket, ha házasság nélkül beszélgetnek és sétálnak, csak akkor, ha nyilvános helyen ölelkeznek vagy csókolóznak.

6. Iránban ne mutasd fel a hüvelykujjad, hogy minden ok!

Ha valami klassz volt, akkor szokás azt a hüvelykujjunk felmutatásával jelezni. Ez egy elterjedt nemzetközi kézjelzés. Ugyanezt a kézmozdulatot használják az út mellett álló stopposok is, ha fuvart akarnak szerezni. Ezt azonban Iránban ne használd mert egész más jelentése van. Pontosan azt jelenti, mint más országokban a középső ujj felmutatása.

Iránban a stopposok kinyitott kézzel lefelé intve jelzik, ha szeretnék ha az autó megálljon.

Alternativ Utak: 13 napos iráni körutazás

7. Iránban nem fogadnak el bankkártyát, hozz készpénzt!

Az Iránba érkezőknek elegendő készpénzzel kell érkezniük az út időtartamára, mert a nemzetközi bankkártyákat nem fogadják el, kivéve néhány szőnyeges vagy egyéb ajándéküzletet, ahol a tulajdonos kettős állampolgársággal rendelkezik, ezért más országban is van bankszámlája.

A nemzetközi szankciók miatt az iráni bankok nem kapcsolódhatnak a globális bankrendszerhez, csak a hazai bankhálózathoz. A számtalan ATM, amit az utcákon látunk csak helyi bankkártyával működnek.

Amerikai dollárt, eurót és angol fontot könnyen át lehet váltani bárhol. Egyéb valutát is, mint a svájci frank, ausztrál vagy kanadai dollár, de ezeket jobb árfolyamon csak a nagyobb városokban.

8. Iránban betiltották az alkoholt, a bárokat, éjszakai klubokat és diszkókat

Iránban szigorúan tilos az alkoholfogyasztás. Ez azt is jelenti, hogy nem hozhatsz alkoholt az országba. Korábban is időnként korlátozták az alkohol árusítását vagy fogyasztását, de 1979-ig soha nem tiltották be teljesen. Furcsa, mert a perzsa irodalom és történelem egyik leggyakoribb témája a bor. Gondolhatunk itt híres sirázi borra. Az iszlám forradalom előtt ezt a bort Dél-Iránban állították elő, sőt más országokba is exportálták.

Az “Arak” egy másik népszerű alkoholos ital (olyan mint az ouzo) volt Iránban.

Hihetetlen, de 1979 előtt pezsgő éjszakai élet volt Iránban, ahol diszkókba és éjszakai klubokba jártak szórakozni a fiatalok, ahol sört, whiskyt vagy más alkoholos italokat ittak.

De 1979 után a saría törvények alapján a bárok, diszkók és szórakozóhelyek bezártak. Az alkoholt előállító gyárakat bezárták vagy lebontották vagy átálltak alkoholmentes italok előállítására.

De csak azért, mert az alkoholtartalmú italok betiltottak, még nem jelenti azt, hogy nem léteznek. Szinte bármilyen márkájú alkoholos ital megtalálható a feketepiacon, persze magasabb áron.

Eram kert Siraz
Eram kert Siráz
Isfahan bazar
Bazár Iszfahánban

9. Mi a hivatalos öltözködési szabály a női utazókra vonatkozóan Iránban?

Az iszlám törvények szerint a nőknek teljes testüket el kell takarni, a

• A csuklótól az ujjbegyekig

• A bokától a lábujjakig és

• Az arcuk

kivételével.

A nők számára az alábbi öltözék van előírva:

• hosszú, nem túl szűk kabát (manteau), amely elég vastag ahhoz, hogy nem látszik mi van alatta

• A nők ne viseljenek világos és mintás színeket, amelyek vonzzák a férfiak tekintetét.

De a gyakorlat sokszor eltér a hivatalos szabályoktól, és az iráni öltözködés történetéről és a gyakorlatr

De a gyakorlat sokszor eltér a hivatalos szabályoktól, és az iráni öltözködés történetéről és a gyakorlatról ennél sokkat többet érdemes tudni. Itt tudod megnézni a Mit viseljünk Iránban cikket.

10. A Couchsurfing és a családoknál való megszállás (homestay) illegális Iránban

Bár mindkettő illegális Iránban, az nem jelenti azt, hogy Iránban nem létezik, ugyanis mindkettő elérhető az interneten. Ez egy újabb példa Irán „párhuzamos világára.”

Sok utazó nyíltan beszél vendéglátóival való tartózkodásáról a Couchsurfingen keresztül; viszont ezt nem javaslom, mert hivatalosan nem engedélyezett. Ez egy szép módja a helyiekkel való interakciónak, de ezt diszkréten tedd, és ne dicsekedj vele a közösségi médiában, nehogy problémát okozz a házigazdádnak.

11. Lehet nem házasként egy szobában aludni Iránban?

A külföldiek akkor is alhatnak egy szobában ha nem házasok, míg az irániak esetében ez tilos, akkor is ha az egyikük nem iráni, bár találnak azért olyan helyet ahol ettől eltekintenek. Senki sem fogja elkérni az esküvői papírjaidat, ha mindketten külföldiek vagytok.

Alternativ Utak: 13 napos iráni körutazás

Ezek a legfontosabb dolgok, amelyeket tudnod kell, mielőtt Iránba utazol, és amelyek segíthetnek felkészülni az ország speciális szabályaira. A kormány által bevezetett korlátozások ellenére Irán a világ egyik legcsodálatosabb helye. Alacsony árai, lenyűgöző műemlékei és tájképei, valamint az emberek rendkívüli vendégszeretete miatt minden utazni vágyó bakancslistáján kellene hogy szerepeljen.

Ez a cikk “affiliate linkeket” tartalmaz. További információkért kattints az ezzel kapcsolatos tájékoztatóra.

Simigh Agnes

Agnes Simigh

Idegenvezető, blogger

Az Alternativ Utak alapítója
Angol nyelvű utazási blogom: www.voiceofguides.com

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *