A járvány előtt nem beszéltünk túl sokat arról, hogy az emberek egyáltalán miért utaznak, valószínűleg azért, mert az utazás előnyei nyilvánvalóak voltak és egyszerűen szokássá vált. Ha valakinek volt rá módja, akkor utazott. A külföldi utazás megfizethetővé vált, és ez már egyre kevésbé volt kiváltság. A fapados légitársaságokkal való utazás, olcsó szállások és alacsony árszínvonalú országok kiválasztása lehetővé tették, hogy egyre többen élvezhessék az utazás előnyeit.
A káros környezeti hatások miatt jogosan merül fel, hogy kell-e feltétlen utaznunk vagy ezzel inkább felelőtlen viselkedést mutatunk. Teljesen egyetértek azzal, hogy sok más környezetünkre káros dolog mellett (túlfogyasztás, autók, ipar, stb.) utazási szokásainkon is változtatni kell.
A hétvégi európai kiruccanások vagy az egynapos üzleti találkozók, amelyeket online is le lehet bonyolítani feltétlen átgondolandók. Ugyanígy a csak státuszból vagy divatból tett utazások is.
Teljesen kiiktani az utazást azonban nem kell, mert ha „jól utazol” annak nemcsak egyéni, de össztársadalmi szinten is messzemenő pozitív hatásai vannak. A megoldás az, ha kevesebbet, de átgondoltan utazunk.
Az alábbiakben összegyűjtöttem néhány indokot, amiért a felelős utazásról nem szabad lemondani.
1. Az utazás tartósan boldoggá tud tenni
Úton lenni, felfedezni valami újat és mást, mint amit megszoktunk, inspiráló. Egy kaland, egy kulturális élmény, amelyről addig csak álmodoztál nem csak az utazás során okoz örömet, hanem akkor is amikor elkezdesz készülni, olvasol róla, és megtervezed az útvonalat. Minél közelebb van az indulás időpontja, annál izgatottabb leszel. A legjobb utazások mélyen az emlékeidben maradnak, amelyeket még évek múltán is fel tudsz idézni és átadni másoknak is.
„Évente egyszer menj el olyan helyre, ahol még soha nem jártál.”- Dalai Láma, a tibeti buddhizmus spirituális vezetője
2. Az utazás segít visszanyerni energiádat, javítja mentális és fizikai kondíciódat, segít átértékelni az életed, és felismerni, hogy szükség van-e változtatásokra
Az utazás egyszerre van hatással testünkre és lelkünkre. Hacsak nem egy tengerparti láblógatásról van szó, még egy nem kimondottan túrázós, hanem kultúrális utazás is aktív mozgással jár. Anélkül, hogy észrevennéd, sok-sok kilométert gyalogolsz és gyakran lényegesen jobb kondícióban jössz vissza egy útról.
Az utazás teljesen elterelheti a gondolataidat a problémákról, csökkenti a stresszt és ellazít. Nem mondom, hogy az utazás feltétlenül stresszmentes, főleg ha egyedül utazol és mindent magad szervezel meg. De ebben az esetben is arra késztet, hogy 100%-ban valami másra összpontosíts, és kiszakadj a napi gondokból. Nyersz egy kis időt mielőtt újra szembe kellene nézned a problémákkal. A munka, a családi élet és az egyéb kötelezettségek egyensúlyának megteremtése kimerítő, sőt akár kiégéshez is vezethet.
Az utazás az egyik legjobb orvosság lehet életünk kritikus időszakaiban. Erről én személyesen is tudnék mesélni. Persze nem úgy értem, hogy az utazás megoldja a problémákat. De néha megoldást jelenthet, ha fordulóponthoz érkezel, és nem tudod, melyik irányba indulj tovább. A problémától való eltávolodás rávilágíthat a megoldásra.
3. Az utazás formálja személyiségét és megváltoztatja gondolkodásmódot
Az utazások során rengeteg új dolgot tanultam, ami befolyásolta a személyiségemet, és megváltoztatta azt, ahogyan megítélem a helyzeteket és az embereket. Óriási szerepe van abban, aki most vagyok. Jobban megértem és tisztelem a különböző kultúrákat és szokásokat ahelyett, hogy a sajátomat felsőbbrendűnek tartanám. Ehhez azonban valóban el kell merülni a helyi életben és kultúrában. Ráadásul ahelyett, hogy elkerüljük, meg kell nézni az adott hely kevésbé szép oldalát is. India például a világ egyik legtanulságosabb helye, amelyet mindenkinek látnia kell életében legalább egyszer, ami valóban a legtöbb emberre kulturális sokként hat.
Amióta Indiában jártam, sokkal jobban megértettem, hogy miért olyan népszerűek még mindig a fiatalok körében a megrendezett házasságok. Látva a nagyvárosok kiterjedt nyomornegyedeit megbecsülöm az itthoni életem. Tudom, közhelynek hangzik, de kétségtelenül igaz. És azért írom le, mert gyakran megfeledkezem róla, és erre újra és újra emlékeztetnem kell magam. A nélkülözés ellenére sokkal boldogabbnak tűnnek az emberek bebizonyítva, hogy a pénz nem minden.
4. Az utazás a legjobb módja annak, hogy problémamegoldó képességeidet fejleszd és ellenállóbbá válj
Az utazás nem mindig sétagalopp, különösen, ha nem szervezett keretek között utazol, ugyanis számos probléma adódhat. Ellophatják a pénztárcád, lerobbanhat a busz és hosszú órákat kell várni a rekkenő hőségben vagy mem találsz szállást, miután már órák óta sétálsz egy nehéz hátizsákkal. Nem érted a helyi nyelvet, ami megnehezíti a tájékozódást, a taxisofőr mindennek tetejébe lehúz, vagy az időjárási viszonyok rontják el az élményt.
Nekem is több történetem van arról, amikor a dolgok nem jól alakultak. Éjszaka kétszer a földön kellett aludnom a repülőtéren, és 24 órát várnom, mikor törölték a járatomat. Volt, hogy épp csak elkerültem a földrengést és árvízet Thaiföldön, vagy pénz nélkül maradtam, amikor Indiában a helyi valutát (indiai rúpia) egyik napról a másikra kivonták a forgalomból, de új bankjegyeket még nem nyomtattak. Éjszakai buszokra szálltam megspórolva az alvást, hogy maximálisan kihasználjam az időt az ország felfedezésére. Minden nap hosszú órákat utaztam tömött járműveken Afrikában, gyakran állatokkal a fedélzeten, ahol szószerint minden helyet megtöltöttek. Még a lábamat sem tudtam mozgatni. Hosszú órákat sétáltam a nehéz hátizsákkal a rekkenő hőségben, mert az év legnagyobb fesztiválján, az iráni Nowruz idején elég nehéz volt szállást találni.
5. Olyan élményeket szerzel, amiket máshogy nem tudnál
Ez lehet egy dzsipszafari, egy távoli kolostor látogatása, egy emlékmű, amelyről mindig is álmodtál, vagy találkozhatsz érdekes helyi emberekkel, akikkel szívesen beszélgetsz. Az utazás során szerzett élményeink nagyon változóak. Lehetnek inspirálóak, megrázóak, kalandosak és megindítóak. Ráadásul egy negatív élmény is lehet tanúlságos. Bármelyik is az, utazás közben olyan emlékeket gyűjtesz, amelyekre egész életedben emlékezni fog.
Számomra ilyen volt, amikor az idegenveztőnk, aki a balkáni háború idején rendőrként szolgált osztotta meg személyes történetét úgy, hogy szinte éreztük a háború fájdalmát és kegyetlenségét.
„Az úton átkelni az egyik legkockázatosabb dolog volt, ezt hívtuk úgy, hogy a Szarajevó rulett. A város ostroma és blokádja miatt a helyiek titkos alagutat ástak, hogy élelmiszert és gyógyszert szállítsanak a bennt élő polgároknak.” – mesélte.
Sokat tanultam attól a fiatal fiútól is, aki Kolumbia és a világ egykor legveszélyesebb részén Medellínben, a Communa 13 kerületben nőtt fel. Rajta keresztül értettem meg jobban a kolumbiaiak lelkiállapotát, ahogy küzdenek naponta azért, hogy Kolumbiát végre a világ ne a drogbárókkal és bandaháborúkkal azonosítsa.
Az ilyen helyi vezetett túrák lettek sokszor az út legmeghatározóbb élményei számomra.
6. Az elsőkézből szerzett tapasztalatokból rengeteget tanulunk
Már önmagában azzal, hogy átmenetileg egy országban élsz, tömegközlekedsz, vagy a helyi éttermekben étkezel sokat tanulhatsz.
A média sokkal kevesebb figyelmet szentel a világ egyes részeinek, vagy egyoldalúan ábrázol bizonyos országokat, ezáltal a külső szemlélő automatikusan negatív megítélést társít hozzá. Engem az iráni utazás világított rá, hogy a valós élet mennyire különbözhet attól, amit a médián keresztül elképzelünk.
„Az utazás kitágítja az elmét és kitölti a hiányt.”
7. Az utazás a legjobb módja annak, hogy kilépj a komfortzónádból
A mindennapi életben magabiztosan mozogsz, mert tudod hogy működnek a dolgok. Beszéled a nyelvet, könnyen el tudod intézni, amire szükséged van, hová menj vásárolni, stb. Amint megérkezel egy új országba, ez a stabilitás hirtelen eltűnik.
A legtöbb országban másképp működnek a dolgok. Nem tudod, hol van a buszmegálló, hol vásárolj jegyet, hogy éred el úti célod. Ha nem beszéled a helyi nyelvet, még a feliratok sem segítenek. Ráadásul a helyiek számára nyilvánvaló, hogy külföldi vagy, amitől azonnal célponttá válhatsz a kevésbé turistabarát országokban, esetleg nem tudod hogy kell kezelni a rámenős eladókat vagy sofőröket, akik próbálnak átverni. A fejlődő országokban a mindennapi élet általában sokkal kevésbé szervezett, mint ahogy azt megszoktad.
Albániában például igazi kihívás volt kitalálni, hogy mikor indulnak buszok egyik városból a másikba vagy a szomszédos országokba. Nincs valódi buszpályaudvar vagy weboldal, ahol a menetrendet meg lehet nézni. Hivatalos menetrend egyáltalán nincs. A helyiektől kell információkat összegyűjteni, amelyek sokszor ellentmondásosak, mintha ők maguk sem tudnák. Az ilyen helyzetek dühítőek lehetnek.
Azzal, hogy kilépsz a komfortzónádból, és egy másik gondolkodásmóddal szembesülsz, a végén pedig boldogulsz, magabiztosságot ad az otthoni problémák megoldására is.
8. Az utazás vagy az ideiglenes külföldi tartózkodás segít egy új nyelv elsajátításában vagy nyelvtudásod fejlesztésében
Éveket tölthetsz azzal, hogy kizárólag saját országodban próbálsz egy nyelvet elsajátítani, de ha új szintre szeretnéd emelni nyelvtudásod, akkor külföldre kell utaznod, hacsak nincs lehetőséged anyanyelviekkel beszélgetni. Amikor diákként külföldre költöztem, azt hittem, elég jól beszélek angolul, de amikor először találkoztam anyanyelvűekkel az Egyesült Államokból, Kanadából és az Egyesült Királyságból, a felét sem értettem annak, amiről beszélnek. Ahogy telt az idő, napról napra könnyebb lett.
Ha olyan anyanyelvűekkel vagy körülvéve, akik esetleg nem beszélnek semmilyen idegen nyelvet, akkor arra kényszerülsz, hogy gyordan elsajátísd az alapokat, mert muszáj használnod. Nincs helye a bátortalanságnak. Önbizalmat ad ahhoz, hogy akkor is merj beszélni, ha még bőven mit fejleszteni a nyelvtudásodon.
9. Nemcsak új emberekkel találkozol, de akár barátokat is szerezhetsz utazás során
Ha egyedül utazol, biztosan rászorulsz mások segítségére, különösen egy harmadik világbeli országban, ahol a dolgok kevésbé szervezettek. Ráadásul ahol a túristák jelenléte szokatlan, a helyiek is sokkal érdeklődőbbek. Az egyedül utazó nők pedig még nagyobb figyelmet kapnak a Közel-Keleten. Utazásaim során több tartós barátságra tettem szert és ez nagyon sokat hozzátesz az életemhez. A helyi imerőseimen keresztül pedig naprakész maradok az aktuális eseményekről is.
Nekik köszönhetően például megértettem, hogyan gondolkodnak az irániak a közelgő elnökválasztásról, hogyan élték meg az indiaiak a koronavírus legrosszabb időszakát, és hogyan befolyásolták a tiltakozások a nepáli mindennapi életet.
10. Az utazások során tanultakat át lehet ültetni a mindennapi életébe
Az utazás olyan, mint egy iskola, egy véget nem érő tanulási folyamat. Minden úti cél tanít valamit. Ezért nem tudok válaszolni arra, hogy mely országok érdekelnek, mert biztos vagyok benne, hogy mindenhol van valami, ami hozzáad az életemhez.
Az utazásnak leginkább akkor van értelme, ha a tanultakat hasznosítod a mindennapjaidban. Figyeld meg, hogy élnek az emberek más országokban, hogyan töltik az idejüket a családjukkal, gyerekeikkel, és hallgasd meg az életről alkotott véleményüket.
A világ különböző kultúrák mozaikja. Egyesek teljes ellentétben állnak a többivel. A fejlett országokban élők gyakran gondolják, hogy a saját életmódjuk a legjobb gyakorlat. Ugyanakkor az utazásaim során gyakran rájöttem, mennyit tanulhatok más országoktól, legyen az a mentalitás, a rugalmas hozzállás vagy étkezés.
11. Nem ugyanaz hallani vagy olvasni valamiről, mint személyesen megtapasztalni
Gondolhatod azt is, hogy minek elutazni hogy megismerj egy adott kultúrát, ha minden úti célról vannak könyvek és videók. Ráadásul a globális járvány életre hívta a virtuális túrákat. Ez azt jelenti, hogy egy helyi szakértő online csatornán keresztül vezeti elaz érdeklődőket a világ bármely pontjára.
Engem kifejezetten dühít ha a nem vagy alig utazó embereknek olyan határozott véleménye van egy helyről, hogy látszólag jobban ismerik, mint az, aki személyesen volt ott. Mindezt arra alapozva, mert olvasott egy könyvet vagy hallott róla a hírekben. De az igazság az, hogy sajnos egy könyv olvasása a kanapén nem helyettesíti a személyes élményt.
Persze egy virtuális túra kiváló lehetőség inspirációt szerezni vagy ilyen módon legalább utazni, ha valaki egyébként nem tudna.
Nemzetközi idegenvezetőként könyvek és internetes cikkek olvasásával készülök hetekig az utazásaimra. De minden alkalommal arra a következtetésre kellett jutnom, hogy a valóság nem egészen úgy van, ahogy a könyv leírja. És nem csak a történelmi tényekről és dátumokról beszélek. Egyes könyvek elavultak, vagy nem fedik le a helyi élet minden területét. Még akkor is ha egy országban sokadjára járok, mindig tanulok valami újat.
12. Az utazás segít hogy eldobjuk előítéleteinket és nyitott gondolkodású emberré váljunk
Sajnos az emberek általában tele vannak előítéletekkel és félelemmel. Főleg azért, mert a tudás hiánya növeli a félelmet. Amikor azonban már járt az előtte csak hírekből ismert országokban, ráébred, hogy távolról semmi sem olyan rettenetes, mint amilyennek látszik, de főleg nem fekete és fehér.
Az utazás kritikus és komplex gondolkodásra tanít, ami akár a mindennapjainkban és a munkában is tudunk hasznosítani.
13. Egy konkrét utazási élmény sordfordító lehet egy fiatal jövőjére
A legjobb, ha már fiatalabb korban is van lehetőséged utazni. A diákcsere programok például hihetetlenül hasznosak. Egyetemi éveim alatt egy szemesztert Dániában töltöttem, amely fiatalkorom legmeghatározóbb élménye volt. Először fordult elő, hogy hosszabb ideig egyedül, szüleim nélkül, senkit nem ismerve, és sok különböző nemzetiségű diákkal találkoztam, ami teljesen megváltoztatta a gondolkodásmódomat. Ez volt az első alkalom, hogy naponta kellett angolul beszélnem, előadást tartanom és vizsgáznom. A különböző kulturális hátterű emberekkel való együttélés nyitottá tesz, és még hasznos kapcsolatokat is ki lehet alakítani a jövőre nézve.
Az utazási tapasztalat egyre inkább előnynek számít az önéletrajzban. Számos cég azokat a jelentkezőket részesíti előnyben, akik nemzetközi tapasztalattal rendelkeznek, otthonosan mozognak idegen kultúrákban.
Következtetés
Manapság, amikor környezetkárosító hatásai miatt többek között az utazás heves viták tárgya, felvetődik a kérdés, hogy fontos-e egyáltalán vagy csak egy öncélú passzióról van szó. A tengerparton all-inkluzív szállodában pihenős nyaralás is hasznos persze, hiszen feltölt és energiákat szabadít fel, de nincs messzemenőbb hatása. Ha pusztán azért utazunk, hogy kényeztessük magunkat, lemaradunk az élet által kínált legnagyszerűbb leckékről.
A transzformatív céllal való tudatos utazás azonban ennél sokkal több. Ez már a tanulásról, szemléletváltásról, személyiségfejlődésről, önbizalomnövelésről és helyes értékrend kialakításáról is szól. Illetve még sok másról, ami utazónként változhat.
A transzformatív utazás kulcsa a kíváncsiság. Ez kell ahhoz hogy olyan élményekben legyen részed, amellyel életre szóló tapasztalatokat gyűjthetsz.
Idővel a legtöbben rájönnek, hogy az élmények sokkal nagyobb értéket képviselnek az életünkben, mint bármely értéktárgy.
Agnes Simigh
Idegenvezető, bloggerAz Alternativ Utak alapítója
Angol nyelvű utazási blogom: www.voiceofguides.com