Irak a régészek számára a felfedezések végtelen forrása, számos ókori műemlékkel és régészeti lelőhellyel. De ami a legfontosabb, az irakiak rendkívül vendégszerető nép, a legkedvesebb emberekkel életemben itt találkoztam. Irak még a közelkeleti országok között sem egy népszerű turista célpont. Az ország csak nemrég nyitott meg a turisták előtt, és a turizmus még gyerekcipőben jár. Nem csoda, hiszen az elmúlt évtizedekben az 1991-es és 2003-as Öböl-háború, az iraki-iráni háború (1980-1988), majd a 2006-2007-es polgárháború sújtotta. Végül mindössze néhány évvel ezelőtt Iszlám Állam terrorszervezet tartotta félelemben az embereket. Hosszú évek brutális mészárlásai, polgárháborúk és inváziók után rengeteget fejlődött az ország biztonsága, amit az irakiak oly rég vártak.
Egyre több turistacsoport is érkezik az országba, de Irakba még mindig elsősorban a kalandvágyó és kíváncsi utazók merészkednek. Még az irakiaknak sem volt lehetőségük felfedezni saját országukat, és általában nincs túl sok információ az országról. A turisták látványa szokatlan és sok a bizonytalanság az eljárásokkal kapcsolatban, ami akár napról napra változhat.
Irakban utazóként rugalmasnak kell lenni és meg kell érteni, hogy Irak egy hosszú, konfliktusokkal terhelt időszakból regenerálódik, ahol az ellenőrzések és az óvintézkedések továbbra is létfontosságúak.
Biztonságos Irakba utazni?
Mégha ma Irakot már biztonságosnak is tartják utazók számára, a közelmúlt konfliktusai miatt ma is sok a biztonsági ellenőrzés. Az Iszlám Állam jelentősen meggyengült Irakban, de még nem sikerült teljesen felszámolni, és időnként továbbra is lehet hallani a hírekben hogy egy-egy katonai akcióban néhány tagjukat elfogták. Maradék követőik távoleső sivatagi területekre vonultak vissza, így néhány régió, például Anbar tartomány és Hatra város környéke körültekintést igényel.
Utazásom során teljes biztonságban éreztem magam Irakban, de mindig naprakésznek kell lenni az aktuális helyzetet illetően és hallgatni kell a helyiekre. Az iraki kurdisztáni hegyvidék emellett a PKK (Kurdisztáni Munkáspárt) katonáinak búvóhelye, akiket a török hadsereg gyakran vesz célba Irakban. Irán is alkalmanként rakétákat lő ki stratégiai célpontok ellen. A Moszultól nyugatra, Szindzsár irányába eső régiók nem biztonságosak és egyáltalán nem megközelíthetők.
Vízum
Ferenc pápa 2021. márciusi iraki látogatása óta leegyszerűsödött az iraki vízum megszerzése. Számos ország állampolgárai érkezéskor a reptéren szerezhetnek vízumot. A két hónapig érvényes egyszeri vízum 77 USD-ba kerül.
Fontos: ha Kurdisztánba érkezel, ott csak a kurd autonóm régióra érvényes vízumot kapsz, amely nem érvényes Irak fennmaradó részére. Ha Irakba szeretnél utazni, akkor Bagdadba, Nadzsafba vagy Baszrába kell érkezned repülővel. Sokáig hivatalosan a szárazföldi határon való beutazáshoz Jordániából, Iránból, Törökországból előzetesen megszerzett vízumra volt szükség, de a gyakorlatban egy hosszadalmasabb procedúra mellett a határon is adnak.
Ha biztos akarsz lenni abban, hogy érkezéskor vízumot kapsz, legjobb repülővel Bagdadba érkezni.
Biztonsági ellenőrző pontok
Érthető, hogy a viharos évek után prioritás Irakban az ország biztonságának megőrzése. Ez azt jelenti, hogy számos ellenőrzőpont van országszerte. A legtöbb esetben csak intenek, hogy lehet továbbmenni, míg más ellenőrző pontokon elkérik a helyiek személyi igazolványát és a külföldiek útlevelét. Másolatot készítenek róla, feltesznek néhány kérdést, aztán továbbengednek. Általában mindez nem tart tovább 5-10 percnél, így nincs miért aggódni. Néhány biztonsági szempontból kritikusabb terület esetében még most is fokozott óvintézkedéseket tesznek, különösen a külföldiekkel. Ez kizárólag az utazó biztonságát szolgálja. Illetve ne csodálkozzunk, ha gyanakodva tekintenek a nyugati utazókra, akik néhány éve még kizárólag azért jöttek Irakba, hogy csatlakozzanak az Iszlám Állam terrorszervezethez.
Egyes ellenőrző pontokon elveszik az útleveled a látogatás időtartama alatt bebiztosítva, hogy utána visszajössz érte. Ez történik például akkor, amikor Szamarrát, vagy Moszul irányából a Mar Mattai kolostort látogatod meg. Hatra, a sivatagban fekvő több mint két ezer éves mezopotámiai város esetében általában az ott töltött időt is korlátozzák.
Lényeg az, hogy az ellenőrzés, egyes látnivalók megközelítésének szabályai napról napra változhatnak. Semmi sincs kőbe vésve.
Iraki Kurdisztánban is vannak bizonyos utak, amelyeket nem tekintenek biztonságosnak.
Lehet alkoholt fogyasztani Irakban?
Az alkoholfogyasztást nem propagálják, de nem is tiltják teljesen Irakban. Bagdadban és az északi részén található kurd városokban bárok, diszkók és éjszakai klubok is vannak. Kirkukban és Moszulban is találni alkoholt árusító üzleteket és Baszrában is akad néhány italbolt. Bagdadban az alkoholboltok Karrada keresztény negyedben és a Sadoun utcában találhatók.
Mivel a bárokban sokkal többe kerül, a legtöbben inkább diszkréten autóban és otthon fogyasztják el az alkoholt.
Az irakiak általában kávézókba ülnek be esténként, vízipipát szívnak, teát, kávét és egyéb alkoholmentes italokat isznak. És bár az alkoholfogyasztást korlátozzák, cserébe szinte mindenki dohányzik, szó szerint mindenhol!
Az iraki konyha
Az egyik központi dolog Irakban az étkezés, ráadásul kiváló éttermek és specialitások vannak. A leghíresebb iraki étel a kebab, Mazgouf (grillezett hal), dolma és kubba.
Hogyan öltözzünk fel és hogyan viselkedjünk Irakban?
Öltözködés
Irakban nincs hivatalosan előírt öltözködési mód, de muszlim országról van szó, ahol szerényen, lábunkat eltakarva kell öltözködni. Iránnal ellentétben nem kötelező hosszú ujjú inget vagy combközépig érő kardigánt, tunikát viselni. Bagdadban nagyon sok fiatal lányt lehet pólóban látni. Más, konzervatívabb városban, például Moszulban és Baszrában azonban a karunkat jobban eltakaró öltözék az ideális.
A nőknek abayát (csador) kell viselniük a mecsetbe való belépéshez. Ha nincs nálad, bármikor megvásárolhatod az egyik mecset körüli üzletben.
Kerbala és Nedzsef, a siíta muszlimok szent városaira más szabályok vonatkoznak. Az Imám Ali és Husszein szentélyei körüli kiterjedtebb terület szent területnek számít. Onnantól hogy a biztonsági ellenőrzőponthoz érsz, abayát kell viselned. Ezt célszerű akkor is hordani, ha már a területet elhagyod, de Kerbala és Najaf között utazol. Egyszerűen csak azért, hogy elkerüld a rendőrök figyelmét a biztonsági ellenőrzések során. Ha nem tűnik fel rögtön egy külföldi jelenléte, akkor nem kérik el az útleveled és nem váratod meg vele a helyieket. Bár a legtöbb esetben egy kontroll nem tart tovább 5 percnél, és a helyiek mindig nagyon türelmesek.
Én mindig hordok egy kendőt a nyakamban, mert néhol nem kell abayát hordani, de a hajunkat mégis el kell takarni.
Minden más esetben egyszerű visszafogott öltözék elegendő, nincs semmilyen más korlátozás Irakban.
A nyilvános érzelemnyilvánítás tilos Irakban
Irakban szigorú szabályok vonatkoznak a férfiak és nők között elvárt viselkedésre. A Közel-Kelet egyes országai e tekintetben megengedőbbek a külföldiekkel szemben, míg mások nem tesznek különbséget. Irak az utóbbihoz tartozik. Ez azt jelenti, hogy tilos nyilvánosan érzelmeket mutatni. A párok ha nem házasok nem tartózkodhatnak ugyanabban a szállodai szobában. Minden szálloda fel van szerelve videokamerával ennek ellenőrzésére. Nem lehet nyilvánosan a másikat megölelni, vagy csókot adni, sem nyilvánosan, sem az autóban. Ha valakit rajtakapnak, megpróbálhatja megbeszélni a rendőrrel, aki vagy kedvesen elengedi, de rosszabb esetben azonnal börtönbe is küldheti a vétkest érte.
Ne fényképezkedj vallásos muszlim nőkkel
A vallásos muszlim nők még kendővel sem hajlandók a fényképeken szerepelni. Vagy ha készítenek is közös fotót, azt semmiképp ne posztold közösségi fórumokon.
Mikor a legjobb Irakba menni?
Viszonylag rövid az az idő, amikor egyszerre ideális Irak sivatagos vidékeit és hegyvidékeit is felfedezni.
A nyár Bagdadban és Bagdadtól délre a június és augusztus közötti időszakban perzselő lehet, a fővárosban elérheti a 45-50, a kikötővárosban, Baszrában a 60 fokot is, mindez magas páratartalommal párosul. Ebben az időszakban olyan nagy a forróság, hogy még a helyiek is alig mennek ki az utcára.
Irak hegyvidékes északkeleti kurd része általában 6°C-kal hűvösebb, mint a déli sík területek, így ideális a nyári hónapokban.
A tél meglepően hideg Irakban, még az egyébként elviselhetetlenül meleg Baszrában is a hőmérséklet nulla közelébe süllyedhet. A száraz hideg csontig érződik. Vagyis a december és február közötti időszak szintén nem a legjobb időszak Irakba, főleg nem a hegyvidéki területekre.
Összességében a szeptember és november, valamint a március és május közötti időszak a legideálisabb Irak és Iraki Kurdisztán együttes meglátogatására.
Homokviharok
Korábban ez nem volt probléma, mivel homokvihar csak néhány alkalommal fordult elő évente. A klímaváltozás eredményeként azonban gyakoribbá váltak az eső teljes hiánya miatt. Csak áprilisban és májusban 8-10 alkalommal állt le a légi forgalom 2022-ben. Az iraki homokvihar más, mint ahogy korábban elképzeltem. Nem egy erős szél fújja a homokot a szemedbe, vagy legalábbis nem azokban a városokban, ahol az épületek megfogják. Inkább egy hatalmas porkoncentrációról van szó, amely lekorlátozza a láthatóságot, és minden narancssárga színűvé válik. Egy komolyabb homokvihar légúti és allergiás problémákat vált ki, ami miatt az arra érzékenyebbek ki sem léptek a lakásból. Egy másik alkalommal bezártak az iskolák és a kormányhivatalok.
A csapadék hiánya drasztikusan befolyásolja a környezetet. A vízhiány gyakori probléma a Közel-Keleten, de Irak különösen érintett. 2022-ben a Nasiriya melletti Sawa-tó először egyszerűen kiszáradt. A környezeti változások és azok vízellátásra gyakorolt hatása riasztóak Irakban.
Hogyan befolyásolhatják a homokviharok az utazást?
Első iraki látogatásom során 2022 márciusban törölték az Isztambulból Bagdadba tartó járatomat, és másnapra átütemezték. A repülőtér lezárása általában csak egy napig tart, és a levegő gyorsan kitisztul.
Második iraki látogatásom során 2022 májusban rendszeresek voltak a homokviharok, bár nem befolyásolták az utazásomat. A helyeket meg tudtam látogatni, de a látási viszonyok korántsem voltak tökéletesek. Azon kívül, hogy nem tudtam szép fotókat készíteni, ez nem volt számomra probléma. Nem szenvedtem légzési problémáktól vagy hasonlóktól.
Régészeti leletek az ásatások területén
Irakban számos ásatási terület van, amely részben van egyáltalán nem lett feltárva. Nem ritka hogy több száz vagy több ezeréves cserépdarabokkal is találkozunk, amelyeket semmiképp sem szabad elrakni, még akkor sem, ha értéktelennek tűnik. Nem ijesztésképpen, de ez az iraki törvények szerint halálbüntetéssel is sújtható.
Ha a fentieket elolvastad és nem riasztanak el, akkor készen is állsz arra, hogy a Közel-Kelet talán legmisztikusabb országát a felfedezd. A tapasztalt utazók (beleértve én is) rendre azt mondják, hogy Irak volt életük egyik legnagyobb élménye a látnivalók mellett leginkább az irakiak vendégszeretete miatt. És most a reptéren elérhető vízummal ez nem is lehet egyszerűbb.
Agnes Simigh
Idegenvezető, bloggerAz Alternativ Utak alapítója
Angol nyelvű utazási blogom: www.voiceofguides.com