Körutazás Iránban: Teherán-Kermán-Jazd-Siráz -Iszfahán
2024. 10.23-11.04 (13 nap)
Magyar idegenvezető: Simigh Ágnes
Az út ára: 1960 Euró (repülőjegy nélkül)
2024. augusztus 31-ig 100 euró kedvezmémmyel, 1860 euróért lehet foglalni.
Csoportlétszám: (min. 10 fő esetén indul, maximum 14 fő)
Irán valószínűleg a Közel-Kelet legfélreismertebb országa. A médián keresztül egyáltalán nem tűnik vonzó úticélnak, sőt egyenesen elriasztja a legtöbb látogatót. Pedig az irániak hihetetlenül barátságosak, az itt tapasztalt vendégszeretet egyenesen zavarbaejtő. Irán a valóságban az egyik legjobb turisztikai célpont gyönyörű tájakkal, havas hegyvonulatokkal, sivatagokkal, a Perzsa-öböl hosszú tengerpartjaival és szigeteivel és gazdag kulturális örökséggel. Kevés ország mutat ilyen változatosságot az északi Kaszpi-tengertől a déli Perzsa-öbölig, ahol keresztülutazva ugyanabban az időben akár négy évszakot is meg lehet tapasztalni. Az Óperzsa Birodalom emlékei Perszepoliszban, a Naqsh-e Jahan tér körüli kék csempés mecsetek Iszfahánban, a perzsa kretek Sirázban, a sivatagi építészet Jazdban, vagy a sivatagi hangulat csak néhány a lenyűgöző látnivalók közül. Egy iráni utazás alapjaiban megváltoztathatja amit a világról gondolsz és életed egyik legtanúlságosabb útja lehet.
A jelentkezés kitöltése után emailben küldöm a fizetéssel kapcsolatos részleteket és egyéb tudnivalókat.
Útvonal Röviden
0. nap: elutazás Budapestről
Előreláthatón Pegasus vagy Turkish Airlines-al utazunk isztambuli átszállással.
Az indulás előtt 3-4 hónappal lesz véglegesítve. Minden jelentkezőt külön értesítünk róla.
A repülőjegyek megvásárlásáról előzetesen egyeztetünk!
1-2.nap: Teherán
3.nap: Kermán
4.nap: Kalouts sivatagi túra, Rayen vára, Shahzadeh kert
5.nap: Saryazd, Jazd
6.nap: Jazd, Taft, Abarkuh
7.nap: Pasargadae, Naqsh-e Rostam, Perszepolisz
8.nap: Siráz
9-10.nap Iszfahán
11.nap: Kashan
12.nap: Hazautazás
A változás jogát a programmal kapcsolatban fenntartjuk!
Részletes Útvonal
0.nap: indulás Budapestről (október 23)
1.nap: Teherán (október 24)
Hajnali érkezés után rövid pihenés a szállodában, majd a nap hátralévő részében elkezdjük felfedezni Teheránt.
A Tabiat autópálya felett átívelő hídra sétálunk, ahonnan szép a rálátás Teherán modern negyedére és a hófödte Elburz hegyvonulatra. A helyiek körében rendkívül népszerű hídat a 26 éves iráni Leila Araghian tervezte 2014-ben.
Ezután meglátogatjuk a Sa’adabad palotát, a Pahlavi sah egykori királyi rezidenciáját. Körbenézünk a fűszerek, gyümölcsök, datolya és egyéb másban bővelkedő Tajrish Bazárban, és megcsodáljuk a gyémántként csillogó tükrökkel díszített siíta Imamzadeh Saleh zarándokhelyet Teherán északi részén.
A nap zárásaként kikapcsolódunk a hihetetlenül hangulatos Darbandban, ahol a patakpart mentén egymást érik a kávézók és éttermek, és az egyik legjobb alkalom vizipipázni is. Innen legegszerűbben metróval jutunk vissza a szállásra. Ez is külön élmény!
Éjszaka Teheránban
2.nap: Teherán (október 25)
Az egykori amerikai nagykövetség épületén belül található Irán legfurcsább múzeuma, amelyet 1979. november 4-én feldühödött diákok egy csoportja elfoglalt és túszul ejtett 65 diplomatát. A falát Amerika-ellenes üzenetű graffitik borítják.
A Nemzeti Múzeum áttekintést ad az iráni történelem ókori és iszlám korszakáról és jó alapot ad az egész utunk látnivalóinak jobb megértéséhez. A Perzsa Birodalom néhány ezer évvel ezelőtt az akkor ismert világ legnagyobbja volt, és az utazás során találkozunk annak fennmaradt emlékeivel.
Teheránban kötelező állomás a Golesztán-palota, a Qajar majd a Pahlavi-dinasztia uralkodóinak egykori királyi palotája lenyűgöző fogadó- és tróntermekkel. Itt koronázták meg többek között az utolsó Pahlavi uralkodót.
Ezutá felfedezzük a Golesztán-palota közelében található mindig forgalmas Teheráni Nagy Bazárban. A történelmi bazárok Iránban nem a turistáknak szólnak, hanem még mindig az irániak legnépszerűbb bevásárlóhelyei. Ruháktól a szőnyegekig, kézműves termékekig, fűszerekig minden megtalálható itt, sőt még egy teát is megiszunk Irán legkisebb teaházában.
Éjszaka Teheránban
3. nap: Kermán (október 26)
Reggeli repülőjárattal elutazunk Kermánba.
Útban a repülőtér felé megállunk egy fotószünetre az Azadi toronynál, amely Teherán talán legismertebb látnivalója.
Kermán központjában áll a karavánszerájt, fürdőt, víztárolót, mecsetet és bazárt is magában foglaló Ganjali Khan komplexum, amely az iszfaháni Naqsh-e Jahan térhez hasonló hatalmas tér körül épült ki. A hasonlóság nem véletlen, hiszen ugyanaz a Szafavida Abbasz Shah építette. A teret körülvevő Sartasari bazár az egyik legrégebbi kereskedelmi központ Iránban, amelynek boltívekkel tagolt átjárói alatt több mint 1 kilóméteren át lehet sétálni.
Este a Shahdadban lévő, sivatag közeli szállásunk felé vesszük az irányt.
Éjszaka Shahdadban
A jelentkezés kitöltése után emailben küldöm a fizetéssel kapcsolatos részleteket és egyéb tudnivalókat.
2024. augusztus 31-ig 100 euró kedvezmémmyel, 1860 euróért lehet foglalni.
4.nap: Kalouts, Mahan, Rayen vára (október 27)
Kora reggel a nagy iráni sósivatagban található különleges sziklaformáiról ismert Kalouts vidékét járjuk be jeepekkel. Ez a sivatag a legmelegebb hely a Földön, ahol a hőmérséklet nyáron elérheti a 70 fokot is. Semmihez sem hasonlítható a a világ legnagyobb szél és eső által formált homokszikláit látni, amely az iráni utazásunk egyik fénypontja.
Rayen vára az egyik legnagyobb agyagból készült építmény a világon. A négyzet alakú, 1500 éves erődöt a hatalmas védőfalak és az őrtornyok sorozata miatt soha nem sikerült meghódítani.
A Mahanban lévő Shahzadeh kert különlegessége, hogy a sivatagi terület közepén fekszik és a szomszédos hegyekből eredő patakokból táplálkozik. Maga a kert különféle fenyő-, cédrus,- és gyümölcsfákból áll, vízrendszere pedig a száraz környezetével éles ellentétben álló buja növényzetet hoz létre.
Este egy tradícionális stílusú szállodában töltjük az éjszakát Kermánban.
Éjszaka Kermánban
5. nap: Jazd (október 28)
Jazd felé vesszük az irányt, útközben megállunk pisztáciaültetvényeknél és Saryazd sivatagba épült látványos erődjénél.
Jazd városa az egyik legnagyobb sártéglából épült város, amely szinte teljesen érintetlen maradt, mert távoli sivatagi elhelyezkedésének köszönhetően elkerült minden háborút és támadást. Emellett Jazd az iszlám előtti zoroasztriánus vallás központja. Hangulatos bazárjai, teraszos éttermei, városra néző kávézói és a híres édességek választéka Irán egyik legbájosabb városává teszik.
Érkezés után Fahadant, a világ legnagyobb teljesen agyagból és sárból épült óvárosát fedezzük fel. Sivatagi városként Jazd építészete teljesen alkalmazkodott a száraz éghajlathoz szélfogók és földalatti vízcsatornák (kanatok) segítségével. A város egyik nevezetessége a Péntek Mecset Irán legmagasabb (52 méter) kék csempével díszített történelmi minaretjeivel.
Éjszaka Jazdban
6.nap: Jazd, Abarkuh (október 29)
Jazdban él a legtöbb zoroasztriánus hívő Iránban, ahol meg tudjuk nézni jellegzetes „tűztemplomukat”. Onnan ered a neve, hogy főistenük, Ahura Mazda, tűz formájában jelenik meg számukra a templomokban. Legalább olyan érdekes a város szélén egy domb tetején lévő Hallgatás Tornya, amit a zoroasztriánusok egészen az 1970-es évekig temetkezére használtak.
Jazd másik nevezetessége az Amir Chakhmaq komplexum, a síita gyülekezőhely, ahol vallási ünnepeket, különösen Ashura megemlékezéeket rendeznek. Ez köztudottan Jazdban a leglátványosabb egéz Iránban.
A víz kincs egy sivatagi országban, ezért nem csoda, hogy Iránban van a világ legrégebbi qanat rendszere, amelyyek hagyományos szélfogókkal kombinálva korabeli lékgondícionálóként szolgáltak. Az Amir Chaqmaq komplexum közelében található vízmúzeum bemutatja annak hihetetlen történetét és megtudhatjuk, hogyan látják el vízzel a sivatagokat a mai napig.
A Jazd melletti Taft faluban egy zoroasztiánus családdal fogyasztjuk el ebédünket. Az ilyen elmények még sokkal maradandóbbak, mint bármelyik látnivaló.
Ezután továbbmegyünk Abarkuh kis településre, ahol egy még a zoroasztriánusok idejében ültetett 4-5000 éves ciprusfa áll.
Éjszaka az Aghazadeh tradícionális stílusú hotelben Abarkuhban.
7.nap: Pasargadae, Naqsh-e Rostam, Perszepolisz (október 30)
Siráz felé tartva útközben megállunk a Perzsa Birodalom több fontos emlékénél. Pasargadae-ben áll Perzsa Birodalmat megalapító Nagy Kürosz síremléke, Naqsh-e Rostamban pedig a perzsa uralkodók kereszt alakú sírjai közvetlenül a sziklafalba vágva a zoroasztriánus vallási hagyományokat követve. Végül pedig az ókori Perzsa Birodalom egyik fontos városában, Perszepoliszban időzünk a jellegzetes domborművekkel díszített paloták maradványai között. Ez Irán egyik legismertebb látnivalója.
Siráz bejáratánál megállunk a Korán-kapunál, amely nevét a kis szobában lévő gyönyörű iszlám boltív felett tárolt két Koránról kapta.
Éjszaka Sirázban
8.nap: Siráz (október 31)
Reggel rögtön a Nasir Al-Molq, másnéven Rózsaszín mecsetbe látogatunk, amikor a színes ablakokon keresztül beáradó fények különleges mintát vetnek az imádkozó szőnyegre.
Majd átsétálunk a szinte szemközt található Narenjestan kertbe, amely Irán egyik legszebb perzsa kertje virágokkal, szökőkutakkal és egy tükrökkel díszített palotával.
A Vakil bazárban, a világ egyik legrégebbi bazárjában szőnyegek, fűszerek, sárgarézáruk és régiségek gazdag választéka vár minket. A téglából és agyagból épült bazár építészetileg is különleges. Ennek része a csavart oszlopairól ismert Vakil mecset is.
A 18. században épült Karim Khan fellegvár masszív tornyai és falai dominálják a városközpontot, és emlékeztetnek arra az időre, amikor Siráz főváros volt a Zand-dinasztia fél évszázados uralkodása alatt.
Ellátogatunk Háfiz, minden idők legnevesebb perzsa költőjének sírjához, ahol az irániak összegyűlnek, és Háfiz híres verseiből idéznek. Egy tetszőleges oldalon kinyitva Háfiz hires Divánját szokás megjósolni a jövőt.
A síita muszlimok tisztelik tisztelt imámjaik rokonait is. Ezek a sírhelyiséget több százezer apró, gyémántként csillogó tükördarab díszítik. Ennek egy szép példája az Ali Ibn Hamzeh szentély.
Éjszaka Sirázban
9.nap Iszfahán (november 1)
A hosszú utazás után Iszfahánba érkezve megállunk a legszebb, a várost keresztülszelő Zayanderud folyó felett ívelő történelmi Khaju gyalogos hídnál. A hídhoz vezető lépcsők az irániak kedvelt találkozóhelyei.
Iszfahán egykor a világ legnagyobb városa volt és ma is egy perzsa kulturális gyöngyszem, amely az I. Abbász király ideje alatti aranykorszakot idézi. Az új főváros megépítése Perzsia egyik legnagyobb építészeti vállalkozása volt, melynek központjában, a pólópálya helyén építette meg az uralkodó a királyi teret. ĺgy lett Iszfahán központi része a csodálatos Naqsh-e Jahan tér, amely ma is a világ egyik legnagyobb köztere. A lovasszekerek, szökőkutak, piknikező iráni családok és a történelmi bazár miatt különleges hangulata van a mindig nyüzsgő térnek. Ez biztosan az iráni utazás újabb fénypontja.
Este szabadidő a szállásunktól gyalogos távolságra lévő Naqsh-e Jahan tér körüli híres iszfaháni bazárban, amely a Közel-Kelet egyik legrégebbi és legnagyobb, valamint leghosszabb fedett bazárja.
Éjszaka Iszfahánban
10.nap: Iszfahán (november 2)
Reggel sorra vesszük a Naqsh-e Jahan tér körüli híres látnivalókat: Ali Qapu, a Shah egykori rezidenciája, a Királyi Mecset (Imam Mosque) és a Sheikh Lotfollah Mecset. A mecsetek a tipikus iráni stílusban kék csempés mozaikokkal díszítettek. A Sejk Lotfollah mecsetnek a reggeli fényben különösen szép a mennyezete.
A látványos 6 km-es Chahar Bagh Boulevard mentén számos palota és mecset várja a látogatókat, mint például agyönyörű perzsa kert közepénfekvő Chehel Sotoun királyi palota, amelynek belsejét a perzsa történelem fontos eseményeit ábrázoló freskók díszítik.
Iszfahán egyik különleges negyede az örmények lakta Jolfa. Abbász király menedéket nyújtott az Oszmán Birodalomból megszökő örményeknek, akik máig őrzik identitásukat, kultúrájukat, és több templomuk is van a kerületben. A legfontosabb a Vank ortodox katedrális, benne színes bibliai festményekkel. A szomszédos múzeum az örmény népírtás (1915-1917) történetét meséli el. Jolfa a világ egyik legrégebbi és legnagyobb örmény negyede.
Este ismét lehetőség lesz felfedezni a Nagy Bazárt, amely a 17. század óta a kereskedők fő központja. A bazárban a kézműves termékektől, édességektől a szőnyegekig minden megtalálható és remek helyek vannak kávézásra, vízipipázásra vagy valami enni, illetve kíváló alkalom beszélgetésbe elegyedni a zavarbaejtően barátságos indiaiakkal.
Éjszaka Iszfahánban
11.nap: Kashan (november 3)
Teherán és Iszfahán között található Kashan, a Dasht-e-Kavir sivataghoz közeli oázisváros. Az óváros építészete itt is alkalmazkodik a város sivatagi klímájához. A kanyargós utcák fölött boltívek húzódnak, míg a magas tégla- vagy agyagfalak árnyékot adnak a házakban. Az egyszerű, hatalmas falak mögött pazar magánházakba nyerünk betekintést, melyek elsősorban tehetős kereskedők házai. Egyik szép példája a Tabatabai-ház belső udvarokkal és szobák labirintusával.
Az Amir Ahmad szultán fürdő egy történelmi fürdő a 16. századból több medencével és színes, főleg türkiz csempével díszített kis helyiségekkel.
Ezután meglátogatjuk az Agabozorg-mecsetet, amely egy gyönyörű, szimmetrikus, vallási és oktatási célokat szolgáló komplexum (medresze) Kashanban. Az egész komplexum, beleértve a kupolát is, téglából épült.
Kashanban van Irán legrégebbi kertje, a Fin kert is.
Éjszaka a Teheráni Nemzetközi Repülőtér melletti hotelben
12.nap: Hazautazás (november 4)
A jelentkezés kitöltése után emailben küldöm a fizetéssel kapcsolatos részleteket és egyéb tudnivalókat.
2024. augusztus 31-ig 100 euró kedvezmémmyel, 1860 euróért lehet foglalni.
Mit tartalmaz az ár?
- Transzfer a teheráni reptérről érkezéskor és a reptérre hazainduláskor
- Autóbuszos közlekedés az út teljes időtartama alatt
- Teherán- Kermán belső repülőjárat
- 12 éjszaka szállás 4 csillagos, többnyire tradícionális szállodában
- Helyi angol nyelvű és magyar nyelvű idegenvezetők
- Reggeli és ebéd vagy vacsora az út teljes időtartama alatt (ital nélkül)
- Belépők a nevezetességekhez, Kalouts sivatagi szafari
Mit nem tartalmaz az ár?
- nemzetközi repülőjárat (kb. 550 euró ). A foglalásban segítek, igény szerint le is foglalom)
- vízum (75 euró)
- biztosítás (Miután Irán az utazásra nem javasolt országok közé tartozik, magyarországi biztosítók nem nyújtanak fedezetet. A helyi partnerünkön keresztül azonban tudunk helyi, iráni orvosi ellátásra jogosító utasbiztosítát kötni (25-30 EUR).
- borravaló (sofőrnek, idegenvezetőnek): körülbelül 60 EUR
- Egyágyas felár, ha egyedül lennél egy szobában (420 EUR)
Kinek ajánlom az iráni utat?
– annak, akiben megvan a kellő kíváncsiság egy a médián keresztül meglehetősen negatívan lefestett ország megismerésére és szeretné testközelből megismerni annak igazi arcát.
– aki elfogadja az Iránban érvényes öltözködési és viselkedési szokásokat
– aki szívesen vesz részt olyan autentikus programokban, amelyek nem feltétlenül „komfortosak”, de hozzátartoznak a helyi kultúra és az ország igazi arcának megismeréséhez. Például, hogy helyi éttermeket is kipróbálunk, hogy az igazi perzsa ízeket kóstoljuk meg, vagy ellátogatunk egy zoroasztriánus családhoz.
– aki tapasztalt idegenvezetők tolmácsolásában szeretne minél többet megtudni egy olyan sok szempontból egyedi országról mint Iránról.
– aki nem fél a komfortzónáján kívülre lépni, hogy olyan élményben legyen része, ami egy életre megváltoztathatja gondolkodását.
Biztonságos Irán?
Az ország az Izrael ellen indított figyelmeztető jellegű dróntámadás után áprilisban az utazásra nem javasolt országok, közé került, persze előtte sem volt ajánlott úticél, amikor évek óta rendszeresen látogatták turista csoportok. Természetesen a Közel-Kelet tele van feszültséggel és mindig figyelni kell az aktuális helyzetet! Ha ez változik, természetesen töröljük és későbbi időpontra helyezzük az utat. Az addig befizettett összeg (előleg vagy az út teljes ára) visszautalásra kerül, a repülőjegyet pedig flexibilis, szabadon módosítható/törölhető feltételekkel vásároljuk. Jelenleg azonban a besorolás ellenére az ország a rendelkezésre álló információk alapján turisztikai látogatásra alkalmas. Kihangsúlyozom azonban, hogy az utazás egyéni felelősség!
Ráadásul szervezetten, csoportosan utazva a helyi partnerünk révén mindig naprakészek leszünk az aktuális helyzetől a kinntlétünk alatt is.
A közbiztonság kifejezetten jó Iránban. Én egyedül nőként összesen másfél hónapot utaztam az ország sokszor egész távoli, nem turisztikus részein, és mindig biztonságban éreztem magam. Utoljára 2024 május végén jártam Iránban és semmilyen változást nem tapasztaltam. Az irániak nem a háború, hanem inkább a nehéz gazdasági helyzet miatt aggódnak. Irán egész más, mint ahogy azt a médiában hallottak alapján elképzeljük, éppen ezért szeretném ezt idegenvezetőként minnél több embernek megmutatni.
Hol és milyen biztosítást kössek?
Miután Irán az utazásra nem javasolt országok közé tartozik, magyarországi biztosítók nem nyújtanak fedezetet. A helyi partnerünkön
keresztül azonban tudunk helyi, iráni orvosi ellátásra jogosító utasbiztosítát kötni (25-30 euró).
Mit szabad és nem szabad Iránban?
Az Iráni Iszlám Köztársaságban egy sor korlátozás létezik, amelyeket szigorúan kell venni az odalátogató túristának is. Az egyik legfontosabb, hogy alkoholt sem bevinni sem helyben fogyasztani nem lehet! A fontos tudnivalókat az alábbi cikkben foglaltam össze.
Mit szabad és nem szabad Iránban?
Hogy öltözködjünk Iránban?
Sokan szt gondolják itt a nőknek fekete csadorban kell járniuk. Bár vallásos családokból származó nők vagy akik úgy döntenek valóban egész testet borító csadorban járnak, de messze nem ilyan szigorúak az öltözködési szabályok és az iráni nők a megadott kereteken belül igyekeznek színes, divatos öltözéket hordani. Vannak országok, ahol a a külföldiekre nem vonatkoznak a szabályok vagy sokkal elnézőbbek, itt külfödiekre ugyanazok a szabályok érvényesek.
Az alábbi cikkben foglaltam össze mire kell figyelni az öltözködéssel kapcsolatban Iránban.
Egyéni utazás
Ha a meghirdetett csoportos utak időpontja nem megfelelő vagy egyénileg, barátokkal utaznál inkább szívesen, akkor is tudok segíteni a program összeállításában, közlekedés, helyi idegenvezetés leszervezésében. Vedd fel velem a kapcsolatot!