2011 előtt Szíria népszerű turisztikai célpont volt a Közel-Keleten, és a turizmus jelentősen hozzájárult az állam bevételeihez. Autentikus arab kultúrájáról, vendégszeretetéről és lenyűgöző, több ezer éves történelmi látnivalóiról volt ismert. És mindez nem tűnt el csak úgy. Az „Arab Tavasz” kitörésével, amely Tunéziából indult, és egy sor más arab országra átterjedt, a dolgok hirtelen megváltoztak. Szíriában az események olyan irányt vettek, amire senki sem számított. A helyzet eszkalálódott, mely hatalmas pusztítással, rengeteg emberáldozattal járt és számos más szereplő, köztük más országok és számtalan militáns csoport avatkozott be. Ez lett a történelem egyik legbonyolultabb háborúja, amely olyannyira elhúzódott, hogy Szíria a köztudatban a pusztítással vált azonossá, kulturális és történelmi öröksége pedig szinte feledésbe merült. A harcok az ország nagy részén véget értek, de mellékhatásai óriási terhet rónak a megélhetésért küzdő emberekre. Áram- és üzemanyaghiány van, az árak a helyi viszonyokhoz képest az egekben vannak, és Damaszkuszt elhagyva után a háború jelei is nyilvánvalóvá válnak. Mindezek láttán sokszor elérzékenyül az ember.
Mit lehet turistaként látni Szíriában
Szíria 2024-ben egészen biztosan más mint 2011 előtt volt, de sokkal több, mint ahogyan azt a média lencséjén keresztül elképzeljük. A nagyszabású károk ellenére az ókori örökség még mindig lenyűgöző. A szíriai konyha az egyik legfinomabb, de az utazás legemlékezetesebb része az, maguk az emberek, akik a mérhetetlen nehézségek ellenére hihetetlenül vendégszeretőek.
Az alábbiakban megosztok minden információt, amit érdemes tudni mielőtt Szíriába utaznál, és segíthet eldönteni, hogy egyáltalán neked való-e.
- Biztonságos Szíria 2024-ben?
- Etikus-e turistaként Szíriába látogatni 2024-ben?
- Szíriába utazni önállóan vagy csoporttal
- Vízum
- Határátlépés Libanon/Jordánia és Szíria között
- Szíriába való beutazás korlátai
- Korlátozások szíriai pecséttel az útlevélben
- Pénz Szíriában
- Mikor a legjobb Szíriába utazni?
- Hogy öltözzünk Szíriában?
- SIM kártya
- Árak Szíriában
- Szállás
- Konyha és alkohol Szíriában
- Etnikai csoportok
- Földrajz
- Hivatalos nyelv
- Vallás
- Drúzok
- Rövid történelem
- Mit érdemes meglátogatni Szíriában 2024-ben
- További olvasnivaló a Közel-Keletről illetve arab országokról
Biztonságos Szíria 2024-ben?
Valószínűleg ez az első kérdés, ami eszedbe jut.
Szíria hivatalosan még mindig háborúban áll, és még mindig történnek incidensek, mint például a 2024 áprilisában Irán damaszkuszi nagykövetsége ellen elkövetett támadás. Ezek azonban meghatározott létesítmények vagy személyek ellen irányulnak, és nem turisták ellen.
2018 óta a szíriai kormány az ország nagy része felett (kivéve az északkeleti, déli térséget és Idleb várost) visszavette az ellenőrzést, és a közelmúlt politikai fejleményei reményt keltenek, hogy visszatér a régóta áhított stabilitás és optimizmus a jövővel kapcsolatban. A turisták felkereshetnek bizonyos részeket, és országszerte több ellenőrző pont biztosítja, hogy ne merészkedjenek olyan helyekre, amelyek nem biztonságosak.
Változás: a különböző ellenzéki csoportok rövid idő belül átvették a kontrollt Aleppo, Hama, Homsz majd Damaszkus felett és 54 év után 2024. december 8-án véget vetettek az Asszad család uralmának. Az átmeneti időszak azonban sok bizonytalanságot rejt magában, hiszen az ellenzéki csoportok sem egységesek. Amíg a helyzet nem stabilizálódik, semmiképpen sem javasolt Szíriába utazni!!!

Ami a biztonság másik részét illeti, meglepően hangzik, de Damaszkusz óvárosában vagy az ország más városaiban egyedül sétálni még nőként is teljesen biztonságos. A bűnözés aránya meglehetősen alacsony, de természetesen, mint máshol, itt is érdemes vigyázni az értéktárgyainkra.
Felelőtlenség lenne azonban azt állítani, hogy Szíria biztonságos, csak azért, mert semmi sem történt velem azon a héten, amikor ott voltam és egyébként valóban teljesen biztonságban éreztem magam. Egy helyi irodával utazva azonban, amely folyamatosan tájékoztat az aktuális helyzetről, és egészen biztosan nem visz el bizonyos helyekre (például a Szent Simeon-kolostorba, a Halott városokba stb.), egyfajta nyugalmat adhat, hogy nem fog semmi történni.
Az utazás mindenki saját felelőssége, és bárhol bármi megtörténhet!
Etikus-e turistaként Szíriába látogatni 2024-ben?
Ez egy másik fontos szempont, amelyről érdemes beszélni, mert egész biztosan sok kritikát fogsz kapni azért, hogy egyáltalán fontolóra veszed a szíriai utazást. Erkölcsi dilemmát vet fel ugyanis, hogy etikus-e olyan országba utazni, ahol milliók kényszerültek elhagyni az országot, és nincs esélyük visszatérni. Ez megváltozott ugyan az elmúlt néhány évben, mivel az ország nagy része már nagyjából biztonságos. Elviekben a szíriaiak is hazamehetnek, hogy meglátogassák családjukat, és otthon tölthetik a szabadságukat, anélkül, hogy retorziókkal kelljen számolniuk. Természetesen akik politikailag nyíltan a kormány ellen foglaltak állást, nem akarják megkockáztatni a visszatérést. A kötelező katonai szolgálat és a gazdasági válság további olyan tényezők, amelyek távol tartják a szíriaiakat.


Én is ezzel a dilemmával álltam szemben, és tétováztam, hogy menjek-e. Az utazás azonban arról szól, hogy történelmi helyszíneket látogassunk meg, találkozzunk a helyi emberekkel, megismerjük életmódjukat és kultúrájukat. Iráni utazásom volt az, ami először rádöbbentett, hogy nem a média által festett kép, vagy egy kormány bel- és külpolitikája alapján kell megítélnünk egy országot és az ottélőket. Első kézből szerzett tapasztalataim folyamatosan rácáfoltak az előzetesen kialakított véleményemre, és megerősítették, hogy semmi sem fekete-fehér.
De ami a legfontosabb, amikor arról beszélünk, hogy etikus-e egy országba utazni, akkor azt kell nézni elsősorban, hogy hogy reagálnak az ottélők. Irakban, Iránban és Szíriában egyaránt különleges vendégszeretettel találkoztam.
Abban a pillanatban, amikor megérkeztem Szíriába, a katonák az ellenőrzőponton üdvözöltek, és azt mondták: “Üdvözöljük Szíriában.” Azonnal megkönnyebbültem, hogy annak ellenére utaztam egy olyan országba, amiről a legtöbben le akartak beszéni.
Utazásom során több emberrel is találkoztam, akik szívesen beszélgettek a szíriai életről.
Fontos azonban, hogy alapvető ismeretekkel rendelkezzünk a közelmúlt eseményeiről. Annak érdemes Szíriába utazni, aki szeretné jobban megérteni, tisztában van azzal, hogy kiváltságnak számít, hogy oda vízumot kap, és az is, hogy megengedhet magának egy ilyen utazást.

Az is fontos, hogy felelős utazóként viselkedjünk. Még akkor is, ha egyébként alacsony költségvetéssel utazol, ne felejtsd el támogatni a helyieket azzal, hogy néhány dolgot vásárolsz, illetve a helyi étteremben étkezel. A fantasztikus bazárokban nem is nehéz igazi kincsekre bukkani.
További szem előtt tartandó dolgok:
– Ne kezdj vitát politikáról, hacsak nem beszélnek róla.
– Ne pózolj a háború által lerombolt romos épületek előtt
– Semmiképpen ne mutass tiszteletlen magatartást az elnökkel szemben!
– Jobb, ha nem mondod, hogy ateista vagy, mert nem veszik jó néven, ha valakinek nincs vallása
Szíriába utazni önállóan vagy csoporttal
Változnak a szabályok arra vonatkozóan, hogy a turisták önállóan vagy csak szervezetten, helyi irodán keresztül látogathatják meg az országot.
Egyéni utazás e-vízummal
2024 májusától az egyéni utazók e-vízumot igényelhetnek. Mivel ez még nagyon új, nincs sok tapasztalat ezzel kapcsolatban. Hallottam, hogy egy olasz turista vízumkérelmét elutasították, vagyis lehet, hogy egy helyi utazási irodán keresztül nagyobb a garancia a vízum megszerzésére. A vízumot önállóan kérelmezőknek 20 USD-t kell fizetniük pluszban a határon.
Szíria csoportosan
Még ha az új rendszer lehetővé teszi is, hogy egyénileg járjuk be az országot, javaslom, hogy ha teheted csatlakozz egy szervezett úthoz hozzáértő idegenvezetővel. Ő meg tudja mutatni a rejtett gyöngyszemeket, és saját tapasztalatainak megosztásával jobban megértheted Szíria rendkívül komplex közelmúltját. Ez teljesen más utazási élményt adhat. Ráadásul minden ellenőrző ponton az idegenvezetőm bemutatta a napi útvonalunkat, amit előzetesen jóvá kellet hagyatni, és akár egy kis utolsó pillanatban történő módosítás is gondot okozhatott volna. Az én esetemben meg is történt, az iroda azonban meg tudta oldani. Nem tudom, hogy mindezen korlátozásokkal mennyire zökkenőmentesen működne az egyéni utazás.
Amikor úgy döntöttem, hogy Szíriába megyek, a szervezett utazás volt az egyetlen lehetőség, ezért utánanéztem és más utazók az alábbiakat ajánlották: Golden Team, Marrota Travel, Syrian Guides, Cometasteandsee, Mozaictours. Én a Syrian Guides-al utaztam, és nagyon elégedett voltam. Szívből ajánlom őket, ha Szíriába utaznátok.


Még ha általában szerettek egyedül hátizsákkal is utazni, mint én, most úgy éreztem, ez volt a legjobb módja annak, hogy felfedezzem Szíriát, mivel nem találtam volna meg az összes rejtett gyöngyszemet Damaszkuszban, vagy nem tudtam volna ennyi emberrel beszélgetni a nyelvi akadályok miatt. Ők ugyanis nagy hangsúlyt fektetnek arra (ahogy én is a szervezett útjaimnál), hogy a látnivalók mellett személyes történteket is megismerjünk.
Felmerülhet benned, hogy vajon egy előírt narratívát osztanak-e meg az idegenvezetők a turistákkal. Bár minden helyi lakos tudja, mit mondhat és mit nem, meglepőn őszinte véleményt kaptam szinte tabuk nélkül.
Mit lehet turistaként látni Szíriában
Vízum
A jordánok és a libanoniak kivételével minden állampolgárnak vízumra van szüksége Szíriába való beutazáshoz.
Ha szervezetten utazol, az iroda mindent elintéz. Meg kell adni néhány alapvető információt, és el kell küldeni az útlevel másolatát.
A legtöbb nemzetiség esetében ez általában 7-14 munkanapot vesz igénybe.
Határátlépés Libanon/Jordánia és Szíria között
A damaszkuszi repülőtér korlátozottan fogad járatokat, főként a Közel-Keletről, így Szíriába a legegyszerűbb Bejrútból (Libanon) vagy Ammanból (Jordániából) utazni.
A leggyorsabb Bejrútból (a határátkelő a nap 24 órájában nyitva tart) Damaszkuszba utazni. A másik előny, hogy magyar állampolgárok vízummentesen léphetnek be Libanonba, míg Jordániába vízumdíjat kell fizetni. Kétszeri beutazásra jogosító vízum (80 USD) csak indulás előtt a jordán nagykövetségen igényelhető. Vagyis ha ez kedvezőbb számodra, akkor Jordániából is be lehet utazni (a határátkelő 8-18 óráig tart nyitva). Ne feledd ugyanakkor, hogy ha közúton hagyod el Jordániát, akkor további 15 USD kilépési díjat kell fizetni.
Részletes Libanon útvonalterv (5+7+10 nap)

Mivel nagy valószínűséggel egy utazási irodával utazol Szíriában, ők megszervezik a transzfert a repülőtérről vagy a bejrúti szállodából Damaszkuszba, és minden zökkenőmentesen zajlik, beleértve a legjobb pénzváltási lehetőséget is. A sofőröm mindent intézett, és irányított, hova kell mennem és mit kell csinálnom, így minden simán ment.
Először a libanoni határon kell megállni, ahol megkapod a kilépő pecsétet; majd 10 perc autóval a szír határ, ahol egyik ablaktól a másikig kell menned. Az elsőnél kapsz egy nyugtát, amivel bemész a „bankba” befizetni a vízumdíjat. Ezt USD-ben kell fizetni, és rendelkeznie kell a pontos összeggel.
Szíriába való beutazás korlátai
Hivatalosan nem léphetsz be Szíriába, ha korábban jártál Izraelben, a jordániai Akabában vagy az egyiptomi Sarm-el-Sheikhben (a gyakorlatban csak akkor, ha az úti okmányban van erre utaló jel). Ezt meg kell erősíteni a vízumkérelem kitöltésénél.
Korlátozások szíriai pecséttel az útlevélben
Ha szír bélyegző van az útlevelében, az bizonyos korlátozásokat von maga után. Például nem léphetsz be Izraelbe. A legegyszerűbb megoldás az új útlevél igénylése.
Pénz Szíriában
Szíria a régió legtöbb országához hasonlóan készpénzes ország. Nincsenek ATM-ek, ezért annyi készpénzt kell magaddal vinned, hogy az fedezze az utazás során felmerülő költségeid. Ugyanez vonatkozik Libanonra is.
Szíriában illegális dollárral fizetni; azonban át lehet váltani eurót vagy dollárt szíriai fontra (SYP). Libanonban azonban, ahová valószínűleg érkezel, nagyon más a helyzet. Itt kettős valuta van érvényben, vagyis ugyanúgy lehet dollárral vagy libanoni fonttal fizetni.

A fentiek alapján legjobb dollárt hozni, azért is mert a Libanonból Szíriába való belépéshez a vízumdíjat mindenképpen dollárban kell fizetni.
Ha az út végén marad még szír font nálad, nincs gond, mert vissza lehet váltani Bejrútban.
A hivatalos árfolyam 1 USD ~ 13 600 SYP. Pénzt lehet váltani szíriai pénzváltókban; azonban a kormány politikája miatt furcsa módon Libanonban jobb árfolyamon lehet szíriai valutához jutni.
Mikor a legjobb Szíriába utazni?
Ami az időjárást illeti, az ősz és a tavasz a legjobb Szíria meglátogatására (március-május, szeptember-november). Télen a hőmérséklet nulla alá süllyedhet, míg nyáron, különösen júliusban és augusztusban, olykor már júniusban is 40 fok körüli hőmérséklet várható.
Egyes fesztiválok, mint például a Marmarita karnevál augusztus közepén és a Szent Kereszt Napja szeptember 14-15-én Maaloulában külön élmény lehet.
Míg más arab országokban nem a ramadán a legjobb időszak az utazásra, Szíriában ezt sokkal kevésbé tartják, így nem gond napközben sem ennivalót találni.

Hogy öltözzünk Szíriában?
Szíriában a nők sokféleképpen öltözködnek. Csak néhányan viselnek fekete csadort, míg a legtöbb nő vidéken szerényen öltözik, teljes testét és haját eltakarja. Hamában feltűnik, hogy ez egy konzervatívabb város, és alapvetően minden nő eltakarja a testét és a haját.
Egy turistától nem várják el ugyanezt, hiszen tudják, hogy más szabályok vonatkoznak rájuk a saját országukban. Azonban mindig takard el a vállad és a térded.

Ráadásul Damaszkuszban sok nő és fiatal lány úgy öltözködik, mint bárki más a nyugati országokban.
A nők egy abayát kapnak a bejáratnál a mecsetbe való belépéshez, függetlenül attól, hogy milyen öltözékben vannak.
SIM kártya
A határon (ez a legegyszerűbb) vagy Damaszkuszban is lehet vásárolni, mindössze 7 dollárba kerül, és három hónapig érvényes. A Syriatel a helyi szolgáltató.
Árak Szíriában
Szíria súlyos gazdasági válságban van, és szinte mindenki külföldre szeretne költözni a jobb lehetőségek reméyében, de ez egyre nehezebb. Az árak helyi viszonylatokban az egekben vannak, de a magyarországinál olcsóbbak.

Példa az árakra:
– Shawarma/falafel: 1,2 USD/0,5 USD
– helyi bier (0,5 l): 1 USD
– Étkezés 2 fő részére egy középkategóriás étteremben: 20-30 USD
– hamburger: 5 USD
– egy üveg víz: 0,5 USD
Szállás
Sok szálloda is a háború áldozata lett a legtöbb városban, és anyagi források híján nem újították fel. Damaszkuszban azonban, amit a harcok kevésbé érintettek, önmagában élmény egy hagyományos damaszkuszi házban megszállni.


Konyha és alkohol Szíriában
Szíria konyhája valószínűleg a legjobb a Közel-Keleten a libanoni mellett. Azt is mondják, hogy a libanoni éttermekben kínált ételek nagy része igazából Szíriából származik. Főleg a friss alapanyagoknak köszönhető, hogy a szíriai konyha ennyire ízletes. Ráadásul az éttermekben főleg helyi ételeket találsz; nem kell sokáig keresgélni.
Az étkezések “mezzével” kezdődnek, amelyek különféle hideg és meleg előételek. A Tabbouleh (friss saláta paradicsommal, hagymával, mentával és szósszal), a Baba ghanouj (padlizsános mártogatós) és a hummusz a leggyakoribbak. A kibbe egy hagyományos meleg előétel (darált bárány hagymával és fenyőmaggal, gyakran gömb formában tálalják).

A különböző típusú csirke- és báránykebabok, mint például a shish taouk, pedig a legnépszerűbb főételek. A cseresznye kebab aleppói specialitás: apró bárányhúsdarabok pisztáciával és fahéjjal kevert cseresznyeszósszal leöntve.
A legtöbb főétkezés csirke és bárány alapú; Szíriában ritka a marhahús. A hús általában bárányt jelent, a csirkét külön megnevezik.
A szíriai “street food” (falafel és shawarma) azonban nagyon finom. Mivel friss alapanyagokat használnak, biztonságosan fogyasztható. Ne felejtsd el megkóstolni a bárány shawarmát gránátalma szósszal! Egyszer kell csak megkóstolni, utána valószínűeg minden nap ezt akarod enni.

Mindezeket a finom ételeket különleges környezetben, hagyományos „damascene” házakban lehet elfogyasztani.
Talán meglepő, hogy Szíria egy olyan arab ország, ahol lehet alkoholt fogyasztani. Damaszkusz keresztény negyedében, az Egyenes Utca mentén számos étteremben és bárban árulnak alkoholt. A nyilvános ittasság azonban illegális!
A leghíresebb helyi ital az ánizsos Araq, ugyanaz, mint Jordániában, a legnépszerűbb helyi sör pedig az Apamea.
Etnikai csoportok
A lakosság nagy része arab (85-90%), míg a többiek főként kurdok és örmények. A legtöbb kurd Szíria északkeleti részén él, míg az örmény közösség Aleppóban. Vannak még asszírok, akik a Közel-Keleten őshonos arámi nyelvű nép, valamint türkmének, akik eredetileg Közép-Ázsiából származnak.
Jelentős számú palesztin menekült 1948 és 1967 után érkezett, és ugyanolyan joguk van az oktatáshoz és az egészségügyi ellátáshoz mint a szír állampolgárok, de nem állampolgárok.
Földrajz
Történelmileg a „Szíria” néven ismert terület egykor magában foglalta a mai Libanont, Palesztinát, Jordániát és Dél-Törökországot. A Sykes-Picot megállapodás azonban az első világháború után az egész Közel-Keletet átformálta, 185 180 km2-re csökkentve az ország területét.
Szíria határos Libanonnal, Törökországgal, Irakkal, Jordániával, az Izrael által megszállt Golán-fennsíkkal és a Földközi-tengerrel.

A mediterrán kikötők és az ázsiai kereskedelmi útvonalak közötti stratégiai elhelyezkedésének köszönhetően Szíria mindig is fontos kereskedelmi központ volt. Azonban ellentétben azzal, amit a legtöbben hisznek, Szíria messze nem csak sivatag, amely mindössze területének egyötödét jellemzi. Egy másik része félsivatag; illetve különösen a Földközi-tenger partja és a Golán-fennsík kimondottan zöldek. Nem csak a szomszédos Libanonban, Szíriában is van cédruserdő.
A két fő folyó az Orontész és az Eufrátesz. Ez utóbbi biztosítja az ország vízkészletének mintegy 80 százalékát. 1973-ban a szír kormány megépítette a folyón az al-Thawra gátat, és létrehozta az Assad-tó néven ismert nagy tározót.
Hivatalos nyelv
Szíriában az arab a hivatalos nyelv, míg a kisebbségi etnikai csoportok kurd, örmény és más nyelveket beszélnek. Néhány Damaszkusztól északra fekvő keresztény faluban az emberek az arámit, Jézus nyelvét (vagy legalábbis ennek egy dialektusát) használják.
Vallás
Hivatalosan Szíria az egyetlen szekuláris ország a Közel-Keleten, és büszkén vallja, hogy nincs jelentősége annak kinek mi a vallása. A társadalmi kapcsolatokban azonban még mindig számít. A konzervatívabb felfogású családoknál előfordul, hogy nem engedélyezik, hogy fiaik vagy lányaik más vallásúval kössenek házasságot. Szíria egyik fő jellemzője a többféle vallás és kultúra jelenléte.
A lakosság körülbelül 74%-a szunnita muszlim; 16%-a muszlim kisebbségekhez tartozik (beleértve az alavitákat és drúzokat), és 10%-a arab keresztény.
Szíria konzervatívabb, mint szomszédai, Libanon és Törökország, de liberálisabb, mint sok más arab nemzet. A nők szinte minden területen dolgoznak, autókat vezetnek és vízipipáznak, mint a férfiak.
Az alaviták és a drúzok két kevésbé ismert vallás, amelyek Szíriában és még néhány más országban vannak jelen.


Alaviták
Az alavitákat egykor többnyire eretneknek tartották, de ma már szélesebb körben elfogadott mint a síita iszlám egyik ága. Szegénységben és elszigeteltségben éltek Szíria tengerparti hegyeiben. A francia mandátum előtt a hegység nevéről, ahol letelepedtek Nusayris-nek nevezték őket, és megőrizték az iszlám előtti vallásukat akkor is, amikor a kereszténység virágzott a régióban.
Az alavita vallás nagyon titkos, és csak a beavatottak ismerik a részleteket. Követik a Koránt és más szent szövegeket, hisznek a reinkarnációban, Alit isteni tulajdonságokkal ruházzák fel, és tisztelik a tizenkét imámot, akik Mohamed prófétát követték. Az alaviták ünneplik a karácsony, a húsvét és a vízkereszt keresztény ünnepeket is, és a muszlimokkal ellentétben, akik a mecsetekben imádkoznak, nincsenek külön épületeik az istentiszteletre.
Az alaviták Szíria lakosságának mintegy 13 százalékát teszik ki. Latakiában koncentrálódnak, ahol a lakosság többségét alkotják.
Mit lehet turistaként látni Szíriában
Az oszmán korban hitetleneknek tartották és üldözték őket, de a franciák egy félig autonóm területet adtak nekik, hasonlóan a libanoni maronitákhoz, hogy szabadon gyakorolhassák vallásukat Latakia környékén. Amióta az Assad család is az alavitákhoz tartozik, még több kiváltságot élveznek, ami feszültséget okoz más vallási kisebbségekkel szemben.
Drúzok
A drúzok Szíria lakosságának körülbelül 3 százalékát alkotják, és főleg a Golán-fennsíkon, Idlebben és a déli Dzsabal al-Arabban élnek, ahová a 18. és 19. században a Libanon-hegyről vándoroltak. A drúzok száma a világon körülbelül 1,1 millióra tehető, többségük Libanonban és Szíriában él. Néhány falut teljes egészében drúzok laknak. Általában dél-amerikai országokban, például Venezuelában tettek szert nagy vagyonra, és szép házakat építettek mikor hazaköltöztek.
Az alavitákhoz hasonlóan a drúz is egy titkos vallás, és a kívülállók nem sokat tudnak róla. A vallás nagyon összetett, szufi miszticizmust és iráni vallási hagyományokat is tartalmaz. Az alavitákhoz hasonlóan a drúzok is hisznek a reinkarnációban.
Senki sem térhet át a vallásra vagy onnan ki, és tilos a más vallásúakkal való házasság, bár a gyakorlatban előfordul. Csütörtök a szent napjuk, és elutasítják az iszlám öt pillérét, ami azt is jelenti, hogy nem böjtölnek a ramadán idején, és nem teljesítik a mekkai zarándoklatot. Mohamedet, Jézust és Mózest azonban a legfőbb prófétákként tisztelik, és szent szövegként fogadják el a Koránt, a Tórát és a Bibliát.
A szíriai drúzok büszkék arra, hogy az ő közösségük indította el és töltötte be a vezető szerepet a francia uralom elleni 1925-ös szíriai forradalomban.
Keresztények
Néhányan meglepődhetnek azon, hogy nem minden arab muszlim, és az egyik legrégebbi keresztény közösség Szíriában élt. Míg a keresztények többsége a görög ortodox (más néven melkita) egyházhoz tartozik, vannak szír keresztények is, akik nesztoriánusok, káldeai katolikusok, asszír ortodoxok, asszír katolikusok, örmény ortodoxok, örmény katolikusok, maroniták, görög katolikusok, szír katolikusok, protestánsok és római katolikusok.
Mivel Szíriában a katolikusok a Gergely-naptár szerint számítják ünnepeik időpontját, az ortodox közösségek pedig a Julianus-naptárt használják, a két közösség ünnepe hetekkel különbözhet egymástól.

Zsidók
Sok zsidó talált menedéket Szíriában, miután 1492-ben kiűzték Spanyolországból. Sokan a 19. század első felében az Egyesült Államokba és Európába mentek a jobb megélhetési lehetőségek miatt, és még nagyobb számban hagyták el Szíriát Izrael 1948-as megalakulása után és az 1990-es években. Ma már csak néhány zsidó család él Szíriában.
Rövid történelem
Szíria nagyon gazdag történelemmel rendelkezik. Az ókori Mezopotámia része volt, a legkorábbi civilizációk szülőhelye.
Szíria legrégebbi települései Ugarit, Mari és Ebla. Ugarit Kr.e. 6000-ben virágzott, ahol megtalálták a világ első ábécéjét. Marit Kr.e. 5000-től lakták a sumérok és az amoriták, míg Eblát a Kr.e. 3000 körüli időkből származó sémi birodalom része volt, és később az akkádok uralták.
Az ezekről a helyszínekről származó leletek az Aleppói Múzeumban láthatók. A kánaániak, föníciaiak, arámiak, ókori egyiptomiak, mitanniak, asszírok, babilóniaiak, hettiták és perzsák után Nagy Sándor meghódította Szíriát, amit az egyik hadvezére által alapított Szeleukida-dinasztia követett.
Kr.e. 64-ben Róma annektálta Szíriát, így az egyik tartománya lett. Zenobia királynő, a szíriai történelem egyik leghíresebb alakja is ekkor tűnt fel. A római protektorátus, Palmüra uralkodójának felesége még Egyiptomba is behatolt, és komoly veszélyt jelentett a Bizánci Birodalomra.

A Bizánci Birodalom meggyengülése külföldi betörésekhez, végül pedig az arab invázióhoz vezetett 640-ben. Az első Arab Omajjád-dinasztia fővárosát Mekkából Damaszkuszba helyezte át. Szíria lett a leggazdagabb tartománya, de folyamatosan kiterjesztette területeit Észak-Afrikáig, az Ibériai-félszigetig, sőt keleten Indiáig is.
Az ezt követő Abbászida-dinasztia fővárosa pedig Damaszkusz helyett Bagdad lett.
A keresztesek a 11. században fejedelemségeket alapítottak a mai Törökországban, Libanonban és Szíriában. Szaladin, a szíriai történelem egyik legemlékezetesebb, kurd származású alakja, 1187-ben visszafoglalta Jeruzsálemet, és kiűzte az európaiakat birtokaik nagy részéből. Ezután egyesítette Szíriát és Egyiptomot az általa alapított Ajjubid-dinasztia alatt.
A kegyetlen mongol betörés során több tízezer embert mészároltak le, amikor kifosztották Aleppót. A mongolokat 1260-ban legyőzték a mamelukok, egy katonai elit, és a következő két és fél évszázadban ők kormányozták Szíriát. A mamelukok egyedülállóak abban, hogy uralkodóikat csak török és cserkesz származású rabszolga-katonák közül választották.
Mit lehet turistaként látni Szíriában
Az oszmánok 1516-ban átvették a hatalmat a mamelukoktól, és kijelölték a „vilajetek”, Szíria közigazgatási körzetei feletti kormányzókat.
Amikor az Oszmán Birodalom Németország oldalán belépett az első világháborúba, a britek válaszul támogatták az oszmán uralom elleni arab lázadást, amely az Arab-félszigeten kezdődött, és 1918-ban elérte Damaszkuszt. Fejszál herceg, a mekkai Sarif Husszein fia vezette, aki korábban a britekkel szövetkezett. Fejszál megszerezte Szíria nagy részét, és kikiáltották a Szíriai Arab Királyság uralkodójának. A britek és franciák között 1916-ban létrejött titkos Sykes-Picot-egyezmény azonban az Arab-félsziget egykori oszmán területein új országok határait jelölte ki.

A megállapodás értelmében Szíria és Libanon francia mandátummá vált, míg Irak, Jordánia és Palesztina a britek ellenőrzése alá került. ĺgy nem sokkal Fejszál király megkoronázása után rövid ideig tartó függetlensége után Szíriát 1920 után ismét idegen hatalom uralta.
Ez 1946-ig tartott, amikor Franciország elismerte Szíria szuverenitását és visszavonta utolsó csapatait.
1958-ban, az egyre népszerűbb pánarab nacionalizmus nyomán, amelyet a karizmatikus egyiptomi elnök, Gamal Abdul Nasszer kezdeményezett, Szíria és Egyiptom egyesült az Egyesült Arab Köztársaságban. A szíriai zászló két csillaga is erre utal. Az unió azonban csak 1961-ig tartott.
1963-ban a Baath Párt puccs révén került hatalomra. A szíriai Baath Pártnak történelmi gyökerei vannak, de elkülönül Szaddám Huszein rivális Baath Pártjától, amely egykor Irakban volt hatalmon.
A hatnapos háborúban Szíriát és arab szövetségeseit (Jordániát és Egyiptomot) könnyedén legyőzte Izrael 1967-ben. Ennek eredményeként Izrael elfoglalta a Sínai-félszigetet Egyiptomban, a Gázai övezetet és Ciszjordániát a történelmi Palesztinában, valamint a Golánt-fennsíkot Szíriában.
Az Asszad család 1970 óta van hatalmon, amikor is a volt védelmi miniszter, Háfez el-Asszad megragadta a hatalmat.
1973-ban Szíria és Egyiptom közös meglepetésszerű támadást indított Izrael ellen, hogy visszaszerezze elvesztett területeit. A háborút győzelemnek tekintették, és részben visszaadta a szíriaiak nemzeti büszkeségét. A damaszkuszi Panorámamúzeumot a modern szíriai történelem ezen emlékezetes eseményének szentelték.


Háfez al-Asszadot fia, a Nagy-Britanniában szemésznek tanult Bashar követte, aki 2000 óta van hatalmon.
Damaszkusz környékén és az egész országban gyakran látni az elnök fotóit az üzletekben és irodákban. Ez nem kötelező, de nem is jelenti a legtöbb esetben feltétlenül az elnök iránti odaadást.
Mit érdemes meglátogatni Szíriában 2024-ben
Egy napra is érdemes Bejrútból Damaszkuszba elmenni; azonban magában a fővárosban több napot is el lehet tölteni. Ahogy már említettem, Szíria nem minden része biztonságos 2024-ben. De még így el lehet tölteni egy vagy akár két hetet egy szervezett úton. Az UNESCO Világörökség részét képező 6 helyszín közül öt látogatható!
Damaszkuszon kívül ősi keresztény kolostorokat, keresztes várakat, a nagyobb városokat (Homsz, Hama és Aleppó) és természetesen Palmüra híres romjait sem szabad kihagyni. Ha érdekel a történelem, akkor látogass el Apameába közel két kilométer hosszú, római kori oszlopsorával, Ugaritba, ahol a világ első ábécéjét találták meg, és Amritba, egy ősi föníciai városba, ahol valószínűleg a legrégebbi már a görögök előtt sportversenyekre használt stadion található. Ezen kívül Boszrában áll a legjobb állapotban fennmaradt római színház.
Latakiában és Tartusban, a két tengerparti városban ízelítőt kaphatsz a Földközi-tenger hangulatából.
Ami a tájat illeti, Szíriában minden megtalálható, a sivatagtól a kopár hegyekig vagy buja zöld erdőkkel borított hegyekig. De még a kiterjedt kopár terület sem egyhangú az út mentén kilómétereken át húzódó bougainvillea sávoknak köszönhetően.
Nem sokkal ezelőtt Szíria nagyszámú turistát vonzott, és minden adott volt ahhoz, hogy népszerű turisztikai célpont legyen. Ennek ellenére mindig megőrizte eredetiségét, és közismert volt páratlan vendégszeretetéről. A 2011-ben kezdődő háború azonban elfeledtette velünk Szíriát, mint turisztikai helyszínt. Most azonban újra meg lehet látogni, és ha nem is ugyanolyan, mint korábban, Szíria most is rengeteget ad, és egy nagyon tanulságos uticél.

Agnes Simigh
Idegenvezető, bloggerAz Alternativ Utak alapítója
Angol nyelvű utazási blogom: www.voiceofguides.com